چنانچه بازار ارز ، سکه و مسائل سیاسی آرامش یابد باید منتظر سکوت در تمام بازارها باشیم. قیمت میلگرد و تیرآهن به دنبال تقاضای واقعی افزایش نیافته است، بلکه به دنبال افزایش قیمت دلار افزایش یافته است؛ لذا باز اگر بازار میلگرد و تیرآهن کاهش یابد، بهترین بازار برای واسطه ها آپارتمان است که می شود انتظار کاهش قیمت را داشت.

محمد اعتباری،قائم مقام مدیرعامل و مدیر فروش پویش بازرگان ذوب آهن اصفهان با خبرنگار بورس امروز به گفتگو پرداخت.

اعتباری گفت:با توجه به آزاد شدن سپرده های موهومی که بالغ بر پانصد هزار میلیارد تومان است و روند صعودی و آغاز شوک قیمتی در بازارهای دلار، سکه، وسیله نقلیه، کالاهای قیمتی و ارزشی این سپرده ها نهایتاً به بازار مسکن روی آوردند که سرازیر شدن به هر بازاری با این حجم، مشخص است چه بلایی بر سر بازارها می آورد.

وی افزود:با توجه به اینکه فولاد هم از این هجوم نقدینگی بی اثر نبوده و وجود واسطه ها باعث افزایش قیمت در این ماه ها شده است. اینکه حدود ۲۵% ساختمان از فولاد تأثیر می پذیرد، انتظار افزایش قیمت تا پایان سال برای ساختمان هم حتماً پیش بینی می شود ولی آیا مسائل و تنش های سیاسی، نبود آب، قطع شدن برق و تبدیل شدن شکاف به گسل باعث عدم تقاضا برای خرید نمی شود؟، آیا نبود تقاضا هم باز قیمت ها را افزایش می دهد؟ بازار ایران به دنبال اعتماد است.

قائم مقام مدیرعامل و مدیر فروش پویش بازرگان ذوب آهن اصفهان خاطرنشان کرد:چنانچه بازار ارز ، سکه و مسائل سیاسی آرامش یابد باید منتظر سکوت در تمام بازارها باشیم. قیمت میلگرد و تیرآهن به دنبال تقاضای واقعی افزایش نیافته است، بلکه به دنبال افزایش قیمت دلار افزایش یافته است؛ لذا باز اگر بازار میلگرد و تیرآهن کاهش یابد، بهترین بازار برای واسطه ها آپارتمان است که می شود انتظار کاهش قیمت را داشت.

وی در ادامه اضافه کرد:لذا باید منتظر یک رکود باشیم تا سیاست گذاران در زمان بی ثباتی از هرگونه توسعه یا تصمیمات روزانه بصورت جدی دست بردارند و دنبال پروژه های بلندمدت نباشند. دشمنان باید این را بدانند که ملت ایران با تورم بهتر از رکود کنار می آید و سرمایه ها به سمت سرمایه هایی که کمتر آسیب پذیرند و ریسک کمتری دارند جهت می گیرند مثل دلار، مستغلات و سهام. در نتیجه افزایش یا کاهش قیمت آهن آلات تأثیر چندانی در روند قیمت ساختمان ندارد.

بیشتر بخوانید:  عدم انتصاب رییس بانک مرکزی، ریسک تهدید کننده بازار

اعتباری در انتها گفت:در مورد قیمت میلگرد با توجه به تبصره ۱۳ ماده ی وزیر صنعت و تجارت باید منتظر ماند و دید آیا این دستورالعمل همانند دستورهای قبل انجام می شود و یا می شود پیش بینی کرد که این دستورالعمل حتماً اجرا می شود و میلگرد و تیرآهن حدود ۲۸۰۰ تومان به دست مصرف کننده می رسد.