شرایط حاصل از شیوع بیماری کرونا بازار مسکن را به کمای سراسری فروبرد و به تدریج با بازگشایی دفاتر ملکی و واحدهای تولید ساختمان شاهد خروج بازار مسکن از کما هستیم.

خروج تدریجی بازار مسکن از کما

به گزارش روند بورس امروز، در دو ماه گذشته تولید مسکن به صورت کامل متوقف شده بود و با توجه به شیوع ویروس کرونا، ساخت‌وساز و تولید مسکن به کمای صددرصدی رفت که همین امر باعث ایجاد مشکلات بسیار زیادی برای تولیدکنندگان و همچنین متقاضیان مسکن شده است. در شرایط فعلی با توجه به بازگشایی واحدهای تولید ساختمان و کارگاه‌های عمرانی امیدواریم تولیدکنندگان بتوانند هرچه سریع‌تر زمینه تولید ساختمان و تقویت ساخت‌وساز را در کشور افزایش دهند. برای بررسی معاملات و قیمت واحدهای مسکونی در ادامه نرخ چند منطقه تهران را موردبررسی قرار داده‌ایم.

اعداد و ارقام بازار مسکن

آگهی‌های منتشرشده در محدوده شمس‌آباد نشان می‌دهد که میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در این محدوده حدود ۳۱ میلیون  و ۲۰۰ تومان است و در این منطقه افزایش قیمت ۱۴ درصدی داشته‌ایم.

در محدوده خیابان آیت افزایش قیمت ۱۱ درصدی ثبت‌شده است و در این منطقه میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی حدود ۱۹ میلیون تومان شده است. در سه‌ماهه گذشته در این منطقه ۴۱۶۸ معامله انجام‌شده است.

در محدوده خیابان شهدا میانگین قیمت واحدهای مسکونی حدوداً ۱۷ میلیون و ۳۰۰ تومان است. در سه‌ماهه گذشته در این منطقه ۱۲ درصد افزایش قیمت داشته‌ایم.

در محدوده شوش افزایش قیمت ۹ درصدی ثبت‌ شده است و در این منطقه میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی حدود ۱۵ میلیون تومان شده است. در سه‌ماهه گذشته در این منطقه ۳۰۳۵ معامله انجام‌شده است.

پیش بینی افزایش قیمت در ماه های آینده

کارشناسان معتقدند که افزایش قیمت مسکن در ماه‌های آینده دور از تصور نیست و کاهش ارزش پول، نوسانات نرخ ارز و رشد چشمگیر شاخص بورس برای بازار مسکن مشکل‌ساز خواهد بود، در نتیجه مسئولان امر باید با تدابیر و برنامه‌ریزی‌های درست مانع از افزایش قیمت در بازار مسکن شوند. همچنین برخی از فعالان بازار مسکن به دلیل تورم ۱۰ تا ۲۰ درصدی رخ داده در بازار ساخت‌وساز، انتظار دارند افزایش قیمت در بازار معاملات مسکن نیز منعکس شود.