بازار با در نظر گرفتن آثار تغییرات قیمت دلار و تاثیر آن بر قیمت محصولات بورس کالا و عمدتا در گروههای فلزی و معدنی و پتروشیمی همچنان مستعد رشد هست.آخرین نمونه آن عرضه شمش فولاد خوزستان و کاتد مس با ۱۰درصد افزایش قیمت در معاملات روز یکشنبه هفته جاری بود. در مورد برجام نه تنها انتظارات دولت و بازار از بسته اقتصادی اروپا برآورده نشد بلکه با تهدید تلویحی بستن تنگه هرمز توسط رییس جمهور تعجب بسیاری را برانگیخت.

این هفته قرار بود گواهی های سپرده ارزی در بورس معامله شود اما به سرنوشت گواهی سکه هایی دچار شد که عرضه آن در هفته قبل منتفی شد. این دست تصمیمات قطعا جو بی اعتمادی را بین فعالان گسترش داده و خواهد داد.

محمدرضا صادقی،کارشناس بازار سرمایه در رابطه با گردهمایی بورسی با خبرنگار بورس امروز به گفتگو پرداخت.

صادقی گفت: بازار با در نظر گرفتن آثار تغییرات قیمت دلار و تاثیر آن بر قیمت محصولات بورس کالا و عمدتا در گروههای فلزی و معدنی و پتروشیمی همچنان مستعد رشد هست. آخرین نمونه آن عرضه شمش فولاد خوزستان و کاتد مس با ۱۰درصد افزایش قیمت در معاملات روز یکشنبه هفته جاری بود. در مورد برجام نه تنها انتظارات دولت و بازار از بسته اقتصادی اروپا برآورده نشد بلکه با تهدید تلویحی بستن تنگه هرمز توسط رییس جمهور تعجب بسیاری را برانگیخت.

وی افزود:هرچند قرار شده مذاکرات بین ایران و ۴+۱ در خصوص برجام ادامه یابد اما هر چه پیش می رویم این احساس تقویت می شود که خروج آمریکا و ماندن بقیه در برجام، یک تقسیم کار حساب شده بوده که دستور کار آن فشار بیشتر ترامپ با خروج از برجام و گرفتن امتیازات مختلف از ایران توسط اعضای باقیمانده برای باقی ماندن ایران در برجام بوده است. اما باید باور کنیم که اروپا بدون داشتن ارتش قوی، همچنان زیر چتر حمایتی آمریکاست .

کارشناس بازار سرمایه در ادامه گفت: بنابراین نباید به بسته اروپا خیلی دل بست و نهایتا آنها هم مثل ما درصدد خرید زمان تا انتخابات مجلس آمریکا هستند. این عامل اما بخاطر ادامه بلاتکلیفی بازار موجب تزلزل بازار خواهد شد. شنبه این هفته قرار بود گواهی های سپرده ارزی در بورس معامله شود اما به سرنوشت گواهی سکه هایی دچار شد که عرضه آن در هفته قبل منتفی شد.این دست تصمیمات قطعا جو بی اعتمادی را بین فعالان گسترش داده و خواهد داد.

بیشتر بخوانید:  رونق دانش بنیان‌ها از مسیر بورس کالا

وی اضافه کرد: در روزهای اخیر جنگ ارزی بین امریکا و اروپا و چین آثار خود را در قیمت کامودیتی ها نمایان کرده و بر گروه های مهمی از بازار موثر بوده است. این اوضاع ظاهرا به این زودی ها حل نخواهد شد و به همین دلیل بخش مهمی از بازار درگیر این مساله خواهد بود. این هفته با اینکه یک روز تعطیل را در دل خود دارد اما نهایتا عرضه ۵ درصد سهام پتروشیمی پارس (شامل یک درصد سهام ترجیحی کارکنان) برای روز چهارشنبه قطعی شده است.

صادقی خاطرنشان کرد:بزرگی این سهم و نقدینگی نسبتا زیادی که از بازار خارج خواهد کرد بر جو بازار متزلزل این روزها تاثیر گذار است اما پیش بینی می شود پس از متعادل شدن، مورد استقبال حقوقی ها قرار گیرد و به نظر می رسد نقدینگی خارج شده به زودی به بازار برگردد. دولت با تصمیمات جدید کاهش مالیات نقل و انتقال و معافیت مالیاتی افزایش سرمایه از محل سود انباشته برای اجرای طرحهای توسعه، نشان داد قصد حمایت از بازار سرمایه دارد اما آنچه بیش از همه چیز اهمیت دارد عدم دست بردن دولت در جیب سهامداران شرکتهای بورسی است.کاری که دولت با سهامداران بانکها کرد و تصمیمی که اخیرا برای شرکتهای صادرات محور گرفته، جو اعتماد فعالان بورس را بسیار کاهش داده و جلب اعتماد مجدد آنها زمان زیادی خواهد برد.

کارشناس بازار سرمایه در جمع بندی گفت:هفته بعد از یک سو اوج برگزاری مجامع شرکتهای بزرگ بازار خواهد بود و از سوی دیگر گزارشات ۳ ماهه این شرکتها به تدریج منتشر خواهد شد.اخبار و گزارشات مجامع و عملکرد ۳ ماهه آنها می تواند برای ارزیابی آینده روند سود و قیمت آنها با اهمیت باشد.البته با گذشت زمان، سایه ریسک های سیاسی و افزایش تحریم ها بر بازار گسترده تر خواهد شد و تصمیمات فعالان بازار با توجه به ارزیابی عوامل مختلف، شکل خواهد گرفت.

بیشتر بخوانید:  شرکت انتقال داده های آسیاتک (سهامی عام) درج شد