شرکت کارخانه های صنعتی آزمایش با نماد ((لازما)) محل افزایش سرمایه خود را در اطلاعیه کدال تهران ذکر کرده است!

به گزارش روند بورس امروز، بورس، بازاری  سازمان‌یافته است که قیمت‌گذاری، خریدوفروش کالا، قرارداد آتی و اوراق بهادار در آن انجام می‌پذیرد.در ایران شرکت‌های مختلف در بازار بورس حضور دارند و در این راستا در سامانه کدال که بر اساس مواد قانونی بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران(مصوب آذر ۱۳۸۴)، ایجاد شد؛ اقدام به ارائه گزارش‌های مالی می‌کنند.

بازار سرمایه کشور ما ادبیات خاص خود را دارد. توقع دانش ادبیات بازار سرمایه از سوی مدیران شرکت‌های بورسی ابتدایی‌ترین بحث از سوی سهامداران است. مدیران در سامانه کدال لحظه‌به‌لحظه گزارش‌های مالی و اطلاعیه‌های مهم را به اطلاع سهامداران خود می‌رسانند.

از جمله گزارش‌های جدید منتشر شده در سامانه کدال، گزارش فعالیت و وضع عمومی شرکت کارخانه‌های صنعتی آزمایش با نماد ((لازما)) برای سال مالی منتهی به ۳۱ شهریورماه ۱۳۹۷ است. این گزارش که توسط هیئت‌مدیره برای مجمع تهیه شده است، اشتباه یا گاف بزرگی در خود دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

در بخش سرمایه و ترکیب سهامداران جدولی از تغییرات سرمایه است که محل افزایش سرمایه در این جدول تهران! ذکر شده است. مطمئناً ابتدایی‌ترین افراد در بورس از تعریف محل افزایش سرمایه اطلاع دارند. در تعریفی کوتاه باید گفت، منظور از محل افزایش سرمایه منابع تأمین مالی افزایش سرمایه است. به طور کلی در چهار منبع خلاصه می‌شود که عبارت‌اند از افزایش سرمایه از محل سود انباشته (سوده‌ای پرداخت نشده سال‌های قبل)، افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی‌های شرکت، افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده و در نهایت افرایش سرمایه از محل سلب حق تقدم.

تا این لحظه هنوز واکنشی از سوی شرکت صنعتی کارخانه جات آزمایش منتشر نشده است اما بازخورد منفی این اشتباه در جامعه‌های مجازی در حال گسترش است.