گروه پالایشی گروهی است که فاکتورهای داخلی و بین‌المللی بر آن‌ها تأثیر گذار است. روندهای یکسانی در طول سال ندارند.

به گزارش روند بورس امروز، یاسر شریعت کارشناس بازار سرمایه در خصوص بازار امروز گفت: روند معاملات امروز از ابتدای صبح به صورت مثبت بود. این روند مثبت در شرکت‌های کوچک و متوسط بیشتر خود را نشان داد. از گروه‌های اصلی هم سهم‌هایی بودند که مثبت کامل معامله شدند. سهم‌هایی مثل بانک صادرات که تقریباً از میانه بازار با صف خرید مواجه بود و معاملات را با همین شرایط به پایان رساند.

شریعت  خاطرنشان کرد: گروه‌هایی مثل فلزات و معادن و نماد ذوب‌آهن معاملات خوبی داشت. در مجموع برآیند معاملات مثبت بود که با افزایش ۲۰۰۰ واحدی شاخص مواجه بودیم. ارزش معاملات خرد نسبت به روز گذشته بهبود داشت. همچنان به آن عددی که نیازمند هستیم برای تداوم معاملات بازار فاصله دارد. احتمالاً این بهبود روند روزهای آتی هم ادامه خواهد داشت.

وی افزود: با کاهش تدریجی ریسک‌هایی که در روزهای گذشته به وجود آمد و خارج از شرایط اقتصادی و وضعیت کل بازار بود. با آرام شدن فضا احتمال مثبت شدن روند بیشتر است. خصوصاً این که درایور اصلی بازار که قیمت ارز است، با رشد معقول ۵ تا درصدی مواجه بود و به صورت کنترل شده، می‌تواند کف بازار را هم رشد دهد.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: گروه پالایشی گروهی است که فاکتورهای داخلی و بین‌المللی بر آن‌ها تأثیر گذار است. روندهای یکسانی در طول سال ندارند. یکی از محصولاتی که رشد قابل توجهی برای شرکت‌های پالایشی استفاده می‌کرد، نفت کوره بود که در واقع با کاهش رو به رو شده است. این مورد فاکتور تأثیر گذاری بوده است.

شریعت در نهایت گفت:  پالایش نفت اصفهان با توجه به ظرفیت و شرایطی که دارد، نسبت به سایر پالایشی‌ها کمتر از ارزش ذاتی خودش باز می‌شود.  سهام ارزنده‌ای است که افت‌های مقطعی نیز دارد. گروه‌های بزرگ و گروه‌های اصلی وقتی حرکت می‌کنند که جریان پولی بازار کاملاً قدرتمند باشد.