هیچ زمان نمی توان روند بازار را به شکلی پیش بینی کرد که قابل اتکا برای معامله موفق باشد و همواره باید با احترام به رفتار بازار همپای آن پیش رفت.

مهدی رباطی مدیرعامل کارگزاری بورس بیمه ایران در گفتگو با خبرنگار بورس امروز عنوان کرد:مدتی است به تبع رشد قابل توجه بازار سرمایه با انبوه نمودارها ، تحلیل ها ، واگرایی ها و… در کانالهای تلگرامی برای شناسایی سقف بازار مواجهیم که اصطلاحا همگی فیلد می شوند. همانطور که همگی در بازار نزولی قبل سال ۹۷ برای شناسایی کف بازار فیلد می شدند.

وی افزود: یک اصل در بازارهای مالی وجود دارد که سرمایه گذار قیمت پذیر است نه قیمت گذار ! کسی که این اصل را متوجه بشود همواره در بازار موفق است و البته متوجه شدن همین اصل ساده تجربه و ممارست بسیار بالایی می طلبد. این اصل یعنی هیچ زمان نمی توان روند بازار را به شکلی پیش بینی کرد که قابل اتکا برای معامله موفق باشد و همواره باید با احترام به رفتار بازار همپای آن پیش رفت. این موضوع در زمانه شکل گیری روندها در بازارهای مالی بسیار مهم تر است چون قدرت تصمیم جمعی بازار هر سقفی را در روند صعودی و هر کفی را در روند نزولی خواهد شکست.

رباطی خاطرنشان کرد: بورس تهران هم از سال ۹۷ در یک روند انگیزشی پر قدرت قرار گرفته است که تا زمانی که نشانه های خروج جدی پول و برگشت بازار مشاهده نشود حکم به شکل گیری هیچ سقفی نمی توان داد ، بویژه سقف ماژور که حکایت از اتمام روند صعودی داشته باشد.

مدیرعامل کارگزاری بورس بیمه ایران در انتها تاکید کرد: تنها توصیه ای که در شرایط فعلی می توان داشت این است که در سهامی که از کف قیمتی ابتدای ۹۷ بیشتر یا اندازه رشد دلار یعنی حدود ۴ برابر رشد کرده اند با احتیاط بالاتری سرمایه گذاری کرد و بیشتر جهت گیری را به سمت سهامی برد که هنوز در کف قیمتی هستند یا به این اندازه رشد نکرده اند.

بیشتر بخوانید:  زور فولاد به پالایشی‌ها نرسید