افزایش قیمت کنستانتره در نهایت با یک درصد افزایش روی ۱۶ درصد باقی ماند. ضمن اینکه قیمت گندله نیز بدون تغییر و مانند سال گذشته روی ۲۳.۵ درصد باقی مانده است. موردی که انتظار شرکت‌های معدنی را برآورده نکرده است.

به گزارش روند بورس امروز،محمود سیدی مدیرمالی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در خصوص افزایش ضریب قیمت دو محصول کنستانتره و گندله این شرکت می‌گوید: پیش از این نرخ فروش کنستانتره شرکت چادرملو به فولاد مبارکه ۱۴.۵ درصد و برای فولاد خوزستان ۱۵ درصد قیمت شمش فولاد خوزستان بوده است.

وی با بیان اینکه این نرخ قیمت برای ادوار سه ماهه بوده است می‌افزاید: این ۱۴.۵ و ۱۵ درصد از اول مرداد ماه به ۱۶ درصد خواهد رسید. گندله را سال گذشته ۲۳.۵ می‌فروختیم امسال هم با همین رقم به فروش می‌رسانیم و تغییر وضعیتی نداریم.

سیدی در خصوص تفاوت‌هایی که امسال با سال گذشته وجود خواهد داشت می‌گوید: سال گذشته چون یکی از کارخانه‌های ما در دی ماه راه افتاد و گندله مازاد داشتیم نزدیک ۱۰ درصد از آن را با قیمت ۲۱.۵ درصد به مبارکه دادیم.

مدیر مالی شرکت چادرملو با تاکید بر اینکه امسال هیچ فضایی برای فروش گندله به فولاد مبارکه نداریم اظهار می‌کند: چون تمام گندله تولیدی‌مان را برای کارخانه‌های ارفع و غدیر خودمان در نظر گرفته‌ایم.

وی در خصوص اینکه عدم فروش گندله به شرکت‌های فولادی چه تاثیری بر عملکرد آن‌ها می‌گذارد، می‌گوید: به هر حال هرگونه افزایش قیمت مواد اولیه هزینه تمام شده را برای آن‌ها بالا می‌برد اما عدد آن خیلی موثر نیست. مثلا در بودجه شرکت ما قیمت کنستانتره از تاریخ اول مرداد تا پایان سال گذشته کمی بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان بوده است. ۲۰۰ میلیارد برای دو شرکت بزرگ فولادی کشورمان عددی نیست.

سیدی همچنین در خصوص علت افزایش قیمت‌ها با توجه به اینکه در ماه‌های پیش تاکید شده بود که در سال جاری افزایش قیمتی وجود ندارد می‌گوید: ما هم از جلسه ایمیدرو برای افزایش قیمت بی‌خبر بودیم. البته در جلسات قبلی ایمیدرو زمزمه افزایش قیمت وجود داشت. اما چیزی که ما انتظار داشتیم بیشتر از این رقم بود که حاصل نشد.

بیشتر بخوانید:  عرضه ی فخاس،فملی و کاوه در بورس کالا

وی در پاسخ به این پرسش که شما انتظار افزایش قیمت تا چه سطحی را داشته‌اید اظهار می‌کند: مثلا برای بحث گندله انتظار ما این بود که قیمت‌ها تا ۲۷ درصد افزایش پیدا کند. همچنین ما انتظار داشتیم که روی قیمت کنستانتره تا ۲۳ درصد افزایش داشته باشیم. این البته نهایت خوش‌بینی ما بود. اما اگر بخواهند تعامل وجود داشته باشد دو تیم باید مذاکره کنند و دولت هم کدخدا منشی می‌کند تا به یک تفاهم برسند.