شرکت خودروسازی سایپا طی سال ۹۷ بیش از ۵ هزار میلیارد تومان زیان داشته است. ضمن اینکه بهای تمام شده محصولات این شرکت همچنان بر درآمدهای این شرکت برتری دارد.

به گزارش بورس امروز، صورت‌ حساب‌های مالی شرکت خودروسازی سایپا در حالی منتشر شده است که جمع حقوق صاحبان سهام این شرکت بیش از ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان منفی خورده است.

در بخش تلفیقی گروه خودروسازی سایپا نیز جمع حقوق صاحبان سهام تا ۱۴ هزار میلیارد تومان منفی بوده است .

درآمدهای عملیاتی شرکت سایپا نیز از ۱۱ هزار میلیارد تومان سال ۹۶ به ۸ هزار ۴۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۷ کاهش پیدا کرده است. به این ترتیب این شرکت زیان عملیاتی ۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومانی را در سال ۹۷ تجربه کرده است.

این شرکت در مجموع بیش از ۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان زیان را در سال ۹۷ تجربه کرده است. این در حالی است که این شرکت در سال ۹۶ مبلغ ۱ هزار و ۱۰۰ میلیارد زیان داشته است.

خالص وجوه نقد خالص از فعالیت‌های عملیاتی این شرکت نیز از ۷۸۲ میلیارد تومان سال ۹۶ به ۹۳۲ میلیارد تومان در سال ۹۷ افزایش پیدا کرده است.

بالا بودن بهای تمام شده کالای فروش رفته یکی از معضلات صنعت خودرو در ایران است. بهای تمام شده محصولات سایپا چیزی بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان بوده است. در حالی که درآمد این شرکت ۸ هزار میلیارد تومان بوده است.

بررسی عملکرد تلفیقی گروه خودروسازی سایپا نیز نشان می‌دهد که مجموعه سایپا در کل حدود ۱۸ هزار میلیارد تومان درآمد داشته اما بهای تمام شده محصولات این شرکت بیش از ۱۹ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان بوده است.

تمام تولیدات این شرکت در سال ۹۷ کاهشی بوده است به طوری که در مجموع تولید سایپا نسبت به سال ۹۶ تا ۳۷ درصد افت داشته است.

بیشتر بخوانید:  برنامه بازار سرمایه برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان

پیش‌بینی می‌شود این شرکت در سال جاری در خوش‌بینانه‌ترین شکل فروشی نزدیک به ۳۸۳ هزار دستگاه خودرویی در سال ۹۷ داشته باشد.

البته بسیاری دستیابی به این رقم را با توجه به اینکه از تنوع محصول سایپا کاسته شده و این شرکت بسیاری از خودروهایش را دیگر نمی‌تواند تولید کند، دور از دسترس می‌دانند.