ساز و کارهای موجود عرضه خودرو در سطح‌کشور منجر به حضور دلالان و در نهایت اختلاف قیمت بین کارخانه و بازار آزاد شده بود. اما عرضه مستمر خودرو در بورس کالا با تعداد حجم بالا،  امکان خرید خودرو با قیمت متعادل تری را برای مصرف کننده ایجاد کرد.

به گزارش بورس امروز؛ ساز و کارهای موجود عرضه خودرو در سطح‌کشور منجر به حضور دلالان و در نهایت اختلاف قیمت بین کارخانه و بازار آزاد شده بود. اما عرضه مستمر خودرو در بورس کالا با تعداد حجم بالا،  امکان خرید خودرو با قیمت متعادل تری را برای مصرف کننده ایجاد کرد. اگر چه در شروع این معاملات در بورس کالا قیمت های نسبتا بالایی ثبت شد اما به مرور این قیمت تعدیل یافت.

به موجب یک اصل اقتصادی،‌ برای حمایت از حقوق تولید و مصرف کننده باید آزادی ‌و حق انتخاب بیشتری به خریدار داده شود و تولید کننده نیز مورد حمایت قرار گیرد.

برای تعادل در بازار باید عرضه کنندگان متنوعی حضور داشته باشند، همچنین با ایجاد فضای رقابتی، تولید کنندگان خودرو با طیف های مختلف مصرف کننده ارتباط گیرند. مصرف کننده نیز در فراخور همین‌ عرضه های متنوع قادر به خریدبهتری باشد.

این نکته قابل ذکر است که عرضه خودرو در بورس کالا همچنان تحت تاثیر و  انحصار عرضه کننده است. تنوع عرضه خودرو  شرایط حضور خریداران را در روزهای مختلف فراهم می سازد، این حضور و رقابت در خرید طبیعتا بر قیمت اثرگذار است.

برای برخورداری از عرضه ی مناسب در بورس کالا بهتر آنست که با مشخص شدن روز عرضه و قرار گرفتن‌ عرضه کنندگان مختلف کنار یکدیگر،‌ مصرف کننده در روز مشخص  قادر به خریداری خودروی مدنظر خود به  قیمت مناسب تری باشد. شایان ذکر است که به رغم تصور اکثریت، همچنان دلالان  در این معاملات بورس کالا حضور دارند و در کلیت این عرضه  ها تغییری ایجاد نشده است. تا مادامی که عرضه کننده از انحصار عرضه برخوردار است و متقاضیان باید واجد شرایط خاصی باشند،  رانت در این عرضه ها همچنان وجود خواهد داشت.

بیشتر بخوانید:  چرا عملیات بازارگردانی در بازار ناکام است؟

همچنان این فاصله قیمتی بین متقاضی خودرو به عنوان مصرف کننده و سوداگران خودرو وجود دارد. اگرچه ممکن است این فاصله کم یا زیاد شود اما همچنان حضور دلالان حس میشود. در حال حاضر تعدادی از متقاضیان خرید خودرو در بورس کالا، دلالان هستند که با شرایطی آسان تر در این بازار به کسب سود  می پردازند. این موضوع نشات گرفته از  نگاه سرمایه ای به خودرویی ست که از انحصار در عرضه ناشی شده است.

اگرچه برای بورس اوراق بهادار خوشایند است که فروشنده با قیمت واقعی تر و نزدیک به بازار آزاد قادر به فروش کالای خود باشد، این موضوع برای سهامداران نیز خوشایند خواهد بود. اما برای تنظیم‌ بازار خودرو باید تنوع عرضه کننده وجود داشته باشد،  با واردات بیشتر و یا تضمین عرضه از سوی تولید کنندگان داخلی، با پاسخگویی به انتظارات مشتریان، تعادل برقرار خواهد گردید.

 

  • نویسنده : امیر مسعود پرور - عضو هیئت مدیره و مدیر کالایی کارگزای گنجینه سپهر پارسیان
  • منبع خبر : نشریه بورس امروز