صنعت کارگزاری شامل دوبخش  خصوصی و شرکت های وابسته به نهادهای دولتی و بانکی است. در بخش خصوصی برخی از کارگزاری ها علاوه بر انجام معاملات، خدمات جانبی از جمله پلتفرم های اختصاصی معاملاتی و خدمات مشاوره ای را نیز برای مشتریان خود فراهم می نماید.

 

به گزارش بورس امروز؛ صنعت کارگزاری شامل دوبخش  خصوصی و شرکت های وابسته به نهادهای دولتی و بانکی است. در بخش خصوصی برخی از کارگزاری ها علاوه بر انجام معاملات، خدمات جانبی از جمله پلتفرم های اختصاصی معاملاتی و خدمات مشاوره ای را نیز برای مشتریان خود فراهم می نماید. در کارگزاری های بانکی و دولتی عمده فعالیت مربوط به معاملات است و  خدمات جانبی ارائه نمی شود. می توان این گونه بیان کرد که معاملات  کارگزاری های بزرگ  وابسته به نهادهای دولتی از سوی سهامدارانشان هدایت می شود لذا احساس نیازی برای افزایش کارایی و خدمات بیشتر ایجاد نمی شود.

اما در کارگزاری های  بانکی نیز  از نظر قانونی امکان حرکت  به سوی خدمات بیشتر وجود ندارد. کارگزاران بانکی از مجوز ارائه خدمات مشاوره ای و یا شرکت های نرم افزاری برخوردار نیستند لذا نمی توانند پلتفرمی اختصاصی را ارائه دهند.

به طور کلی نیاز به سرمایه گذاری به صورت خصوصی  و البته در  بستر قانونی کاملا محسوس است؛  اما با توجه به محدودیت های دولتی و قانونی تنها 20 درصد از کارگزاری ها در چنین بستری حرکت می کنند و مابقی کارگزاری ها تنها به انجام معاملات صرف بسنده کرده اند.

در سطح جهانی مشاوره به صورت رایگان وجود ندارد  و مشاوره در ازای پرداخت هزینه صورت می گیرد. از آنجایی که در ایران فعالیت کارگزاری ها بیشتر معطوف به کارمزد معاملات است و از طرفی کارمزد معاملات عدد صحیحی برای مشتریان است لذا باید این نکته را در نظر گرفت که مشتری حاضر به پرداخت این کارمزد است تا مابه ازای  آن خدمات ویژه ای را دریافت کند. به طور مثال مشتری حاضر به هزینه کرد به پلتفرم های مالیاتی با الگوریتم های معاملاتی ویژه ای که به معامله گر امکان کسب سود بیشتری را می دهد،‌ است،‌ اما در شرایط فعلی این امکان وجود ندارد. برای رونق بیشتر سبد درآمد کارگزاری  باید از بخش معامله صرف به سمت بخش های مختلف  خدماتی تغییر کند.

بیشتر بخوانید:  مسیر پرپیچ‌وخم شیوه‌نامه فولاد

با توجه به الزام قانونی  موجود در بازار سرمایه مبنی بر عدم امکان معامله از سوی هیچ یک از  پرسنل کارگزاری،‌ این محدودیت در نهایت منجر شده است تا این پرسنل با کدهای افراد دیگر به انجام معامله بپردازند.  اقدامی که در نهایت موجب به وجود آمدن  پرونده های تخلفاتی و حقوقی شدیدی می شد.  اما از سال گذشته مجوز انجام معاملات در بخش اوراق به پرسنل کارگزاری داده شد که این امر موجب شفافیت معاملات گردید، اگر چه در بخش بورس کالا همچنان این محدودیت وجود دارد و امید است که تغییر در این بخش هم حاصل شود.

در حال حاضر اولین برنامه ی  کارگزاری بانک کار آفرین این است که به سریع ترین و بهترین شکل ممکن خدمات خود را به مشتریان خود ارائه داده دهد.  با تقریبا تمامی پلتفرم های معاملاتی که در بازار وجود دارد قرار داد منعقد شده است که مشتری انواع مختلف پلتفرم ها را در دسترس داشته باشد و این دقیقا  موردی است که بسیاری از مشتریان به آن نیاز دارند . این مجموعه در بخش تحلیل نیز فعال است و سایت کارگزاری مجموعه در بستر قانونی به مشتریان خود خدمات ارائه میدهد . در بخش دریافت وجه که یکی دیگر از موارد حائز اهمیت برای مشتریان است کارگزاری بانک کارآفرین جز معدود کارگزارانی است که وجه را از ابتدای صبح به مشتریان پرداخت می نماید. در بخش آموزش نیز امکان برای پرسنل فراهم شده که بتوانند با آموزش های بیشتر خدمات با کیفیت تری در اختیار مشتریان خود  قرار دهند . در بخش صندوق ها نیز خدمات به روز ارائه می شود.

  • نویسنده : محمد خبری زاد- عضو هیئت مدیره کارگزاری بانک کارآفرین
  • منبع خبر : نشریه بورس امروز