صندوق پالایشی یکم و دارا یکم، دو صندوقی که در بازار سرمایه در سال ۱۳۹۹ عرضه شدند و ارزش خالص دارایی هر واحد آن ها با قیمت معاملاتی بازار به ترتیب برای صندوق پالایشی یکم در حدود 23 درصد و برای صندوق واسطه گری دارا یکم در حدود ۵۱ درصد فاصله دارد که در پی رسیدن قیمت بازار به NAV آن و حل مشکل فوق، تصمیم به اضافه نمودن بازارگردان به صندوق پالایشی یکم شد که با گذشت چند ماه تاکنون تغییری در اصلاح و صفر شدن اختلاف مبلغی نداشته است.

به گزارش بورس امروز؛ صندوق پالایشی یکم و دارا یکم، دو صندوقی که در بازار سرمایه در سال ۱۳۹۹ عرضه شدند و ارزش خالص دارایی هر واحد آن ها با قیمت معاملاتی بازار به ترتیب برای صندوق پالایشی یکم در حدود 23 درصد و برای صندوق واسطه گری دارا یکم در حدود ۵۱ درصد فاصله دارد که در پی رسیدن قیمت بازار به NAV آن و حل مشکل فوق، تصمیم به اضافه نمودن بازارگردان به صندوق پالایشی یکم شد که با گذشت چند ماه تاکنون تغییری در اصلاح و صفر شدن اختلاف مبلغی نداشته است.

درحال حاضر ارزش خالص دارایی دو صندوق در حدود ۲۶ همت است .صندوق پالایشی یکم، در تاریخ ۲۱ دی ماه مجمعی با موضوع تقسیم سود برگزار نمود اما به دلایل نبود نقدینگی کافی که پیش بینی می گردید در حدود ۱۰۰۰ تومان برای هر واحد مصوب گردد، از تقسیم سود صرف نظر شد و سرمایه گذاران امسال از محل سود سهام های پالایشی نیز سودی به آن ها تعلق نگرفت .

بازارگردان صندوق پالایشی یکم از ابتدای اضافه شدن به عنوان رکن بازارگردانی ، روزانه تا این تاریخ  با ابطال در حدود 140 میلیون واحد با قیمت نرخ ابطال که به طور متوسط در حدود 40 درصد بالاتر از ارزش بازار آن محاسبه شده است مبلغی در حدود 800 میلیارد تومان سودآوری از محل تفاوت قیمتی برای بازارگردان داشته است که بازارگردان (صندوق بازارگرداني نوين پيشرو) از مبلغ سود مذکور اقدام به خرید واحدهای صندوق پالایش از بازار نموده است.

 

 • تغییرات جدید از سوی سازمان بورس در ترکیب دارایی صندوق های با درآمد ثابت
بیشتر بخوانید:  نگرانی از عدم شفافیت در بازار قیر

در تاریخ ۵ دی ماه سازمان بورس طی ابلاغیه ای حداقل سرمایه گذاری صندوق های با درآمد ثابت در سهام شرکت ها را برداشت،  این درحالی است که قبل از آن، سرمایه گذاری در سهام برای این نوع صندوق ها حداقل ۱۵ درصد و حداکثر ۲۵ درصد تعیین شده بود. در پی آن ابلاغیه پرتفوی سهام این صندوق ها می تواند خالی از سهام گردد. بر این اساس توان انتظار داشت که با ریزش بازار فشار فروشی در حدود ۱۰۰ همت روانه صف های فروش بازار سرمایه گردد و مدیران صندوق ها در پی نقد نمودن سهام صندوق ها مبالغ حاصله را به اوراق با درآمد ثابت و سپرده های بانکی تبدیل کنند؛ از سوی دیگر این امر می تواند به تقویت بازار پول و کاهش نرخ بهره بانکی منجر شودکه تا این تاریخ با مثبت شدن شاخص و بازار سرمایه، صندوق­های بادرآمد ثابت در پی مدیریت وکسب حداکثر بازدهی از دارایی های صندوق، پرتفوی سهام درصندوق را حفظ و از این فرصت بهرمند شده اند.

پر بازده ترین صندوق های بازار سرمایه طی ۳ ماه گذشته  به شرح ذیل بوده است:

در ۳ ماه گذشته از شروع رشد شاخص از رقم ۱.۲۰۰.۰۰۰ واحد، صندوق های از نوع در سهام بازدهی خوبی را داشته اند که به ترتیب ۵ صندوق پر بازده که بهترین عملکرد را طی این دوره کسب نموده اند به شرح ذیل بوده است :

 1. صندوق فراز داریک با مدیریت شرکت سبدگردان داریک پارس با کسب بازدهی 46 درصد
 2. صندوق بازده بورس با مدیریت شرکت سبدگردان بازده با کسب بازدهی 43 درصد
 3. صندوق آهنگ سهام کیان با مدیریت شرکت مشاور سرمایه گذاری پرتو آفتاب کیان با کسب بازدهی 41 درصد
 4. صندوق توسعه اعتماد رفاه با مدیریت شرکت کارگزاری بانک رفاه کارگران با کسب بازدهی 40 درصد
 5. صندوق اعتبار سهام ایرانیان با مدیریت شرکت سبدگردان اعتبار با کسب بازدهی 39 درصد
بیشتر بخوانید:  حذف سرخابی ها از لیگ قهرمانان آسیا، مسیر این دو باشگاه به بازار سرمایه را هموار کرد

اما بهترین کسب بازدهی صندوق های با درآمد ثابت نیز در ۳ ماه گذشته توسط صندوق های زیر رقم خورد:

 1. صندوق یکم کارگزاری بانک کشاورزی با مدیریت کارگزاری بانک کشاورزی با کسب بازدهی ۱4 درصد معادل 52 درصد سالانه
 2. صندوق توسعه سرمایه نیکی با مدیریت شرکت مشاور سرمایه گذاری نیکی گستر با کسب بازدهی 11 درصدمعادل ۴4 درصد سالانه
 3. صندوق گنجینه الماس بیمه دی با مدیریت شرکت سبدگردان الماس با کسب بازدهی ۹ درصد معادل 36 درصد سالانه
 4. صندوق مشترک صنعت و معدن با مدیدیت شرکت کارگزاری بانک صنعت و معدن با کسب بازدهی ۸.۵ درصد معادل ۳۴ درصد سالانه
 5. صندوق با درآمد ثابت کیان با مدیریت شرکت مشاور سرمایه گذاری پرتو آفتاب کیان با کسب بازدهی ۸.۲ درصد معادل ۳۳ درصد سالانه

همچنین در این میان با رشد ارزش قیمت طلا و سکه در ۳ ماه گذشته صندوق های مبتنی بر طلا به طور متوسط توانسته اند با رشد ارزش طلا بازدهی در حدود 40 درصدی را کسب نمایند.

 • نویسنده : سجاد میرزایی سوینی مدیر صندوق سبدگردان تدبیر
 • منبع خبر : نشریه بورس امروز