کارخانه فرآورده های غذایی و قند چهارمحال از لحاظ کیفیت و مقدار تولید خود همچنان رقیبی نداشته است و در صورت وجود رقیب، این شرکت آمادگی های لازم را در جهت ایجاد رقابت در خود پرورانده است.

به گزارش بورس امروز؛ در  گزارش تفسیری شرکت فرآورده های غذایی و قند چهارمحال از گزارش 9 ماهه حسابرسی نشده منتهی به  30 آذر 1401 عنوان شده است که که شرکت طی انعقاد قراردادی، مواد اولیه تفاله خشک و ملاس را از طریق کشاورزان داخلی تامین می نماید. همچنین این کارخانه شکر سفید و ملاس تولیدی از محل شکر خام وارداتی خود را از کشورهای هندوستان و برزیل تامین می نماید.

لازم به یاد آوریست که مواد اولیه کارخانه فرآورده های غذایی و قند چهارمحال تفاله خشک و ملاس است. تفاله خشک و ملاس از چغندر قند تامین می گردند.

با توجه به مصرف روزانه یک هزار و 500 تن چغندر قند این کارخانه تولید کننده قند،  این شرکت در حال اجرای طرح توسعه ای است که با افزایش میزان مصرف چغندر قند از یک هزار و 500 تن در روز به 3 هزار تن افزایش دهد.

پیشرفت فیزیکی این طرح تا پایان آذر 1401، 87 درصد و پیشرفت ریالی آن نیز 80 درصد بوده است. این شرکت امیدوار است که تا پایان سال جاری بتواند طرح خود را به طور کامل اجرا نماید. منابعی که برای اجرایی شدن این طرح استفاده گردیده از داخل شرکت تامین گردیده است.

در زمان احداث این کارخانه از بهترین و بروزترین تجهیزات و ماشین آلات ممکن استفاده شده است و این شرکت از لحاظ از رده خارج شدن تجهیزات خود هیچگونه نگرانی ای ندارد. لازم به ذکر است که روند تغییرات تکنولوژی در صنعت قند و شکر بسیار کند است اما با این وجود کارخانه فرآورده های غذایی و قند چهارمحال بازسازی تجهیزات موجود را در دستور کار خود قرار داده است.

بیشتر بخوانید:  هر روز با یک صنعت؛پتروشیمی ها

 

  • وضعیت تسهیلات مالی در قچار

بر اساس اعلام شرکت فرآورده های غذایی و قند چهارمحال در گزارش تفسیری 9ماهه حسابرسی نشده خود، مانده تسهیلات پرداختی این شرکت  در دوره 9 ماهه منتهی به پایان آذر 1401، معادل با یک هزار و 955 میلیارد و 595 میلیون ریال است.

 

  • نوسانات نرخ نیما بر قچار

از آنجاییکه این شرکت بخشی از شکر خام خود را وارد می کند در نتیجه از نوسانات نرخ ارز بی بهره نخواهد ماند و این نوسانات بر فعالیت این شرکت نیز به صورت غیر مستقیم تاثیر خواهند گذاشت. در سال 1401 نرخ ارز مورد نیاز این شرکت برای واردات شکر خام از طریق نرخ ارز دولتی تامین گردید اما در لایحه بودجه سال جدید این نرخ ارز حذف گردید و در نتیجه این شرکت برای واردات شکر خام مورد نیاز خود در سال پیش رو ناچار به استفاده از نرخ ارز نیمایی خواهد گردید. در نتیجه بهای تمام شده در این شرکت با افزایش مواجه خواهد گردید. این کارخانه برای کنترل نرخ بهای تمام شده خود و کاهش میزان اثرپذیری از نوسانات نرخ ارز در سال جاری ناچار به اخذ تسهیلات از موسسات مالی خواهد گردید.

 

  • میزان مصرف شکر خام و تولید در قچار

شرکت فرآورده های غذایی و قند چهارمحال در دوره 9 ماهه منتهی به آذر 1401، 320 هزار و 167 تن چغندر مصرف نمود. این شرکت از میزان چغندر مصرفی در دوره 9 ماهه سال جاری 38 هزار و 725 تن شکر سفید و 18 هزار و 455 تن تفاله خشک تولید نمود.

این شرکت از میزان تولید شکر سفید در دوره 9 ماهه منتهی به آذر 1401، حدود 72 درصد معادل با 27 هزار و 890 تن و از میزان تولید تفاله خشک در این دوره حدود 65 درصد معادل با 11 هزار و 911 تن را به فروش رساند. این شرکت قراردادهایی را در جهت تامین چغندر مورد نیاز برای سال 1402 را منعقد نموده است.

بیشتر بخوانید:  بررسی ارزش "وسپهر" در بازار سرمایه

لازم به ذکر است که این کارخانه قندی 13 هزار و 396 تن شکر خام کارمزدی را در طول این دوره 9 ماهه تصفیه کرده و به همان میزان نیز( 13 هزار و 396 تن) شکر سفید تولید نموده و تحویل مشتریان داده است.

در حال حاضر این شرکت قصد دارد 18 هزار و 514 تن شکر خام را وارد نماید که مقدمات و شرایط لازم جهت دستیابی به این میزان شکر خام را نیز فراهم نموده است.

  • منبع خبر : کدال