بانکداری الکترونیک یکی از انواع بانکداری است که تمامی انتقالات پول و فرآیندهای بانکی را در بستر اینترنت و به صورت الکترونیکی بدون نیاز به حضور فیزیکی مشتریان در بانک مدیریت می‌کند. در این دهکده جهانی پیوستن به تکنولوژی روز جهان برای همه‌ی بانک‌ها چه دولتی و چه خصوصی ضروری است و تا خوشبختانه با وجود همه معایب زیر ساختی بسیاری از واحدهای مالی و بانکی نه تنها خود را به استانداردهای جهانی نزدیک نگه می‌دارند بلکه گاه با راهبردهای خلاقانه به همه محدودیت‌ها پشت می‌کنند.

به گزارش بورس امروز؛ بانکداری الکترونیک یکی از انواع بانکداری است که تمامی انتقالات پول و فرآیندهای بانکی را در بستر اینترنت و به صورت الکترونیکی بدون نیاز به حضور فیزیکی مشتریان در بانک مدیریت می‌کند. در این دهکده جهانی پیوستن به تکنولوژی روز جهان برای همه‌ی بانک‌ها چه دولتی و چه خصوصی ضروری است و تا خوشبختانه با وجود همه معایب زیر ساختی بسیاری از واحدهای مالی و بانکی نه تنها خود را به استانداردهای جهانی نزدیک نگه می‌دارند بلکه گاه با راهبردهای خلاقانه به همه محدودیت‌ها پشت می‌کنند.

بانک صادرات نیز یکی از بانک‌های پیشرو در این زمینه ایست و در سال‌های اخیر با کارنامه درخشانی که از خود نشان داده می‌توان گفت واحدی نمونه در حوزه بانکداری الکترونیک به شمار می‌رود.

چکنو یکی از خدمات جدید این بانک برای ارائه پایدار و مفید خدمات به مشتریان است. چکنو در واقع نخستین چک امن دیجیتال فعال در کشور که به تازگی از سوی این بانک رونمایی شده و در دسترس اشخاص حقیقی دارای حساب جاری قرار گرفته است.

«تسهیل خدمات غیرحضوری چک (تقاضای دسته‌چک، صدور، انتقال به غیر، نقد کردن، و …)» «عدم نگرانی از سرقت، مفقودی، از بین رفتن در حوادث غیرمترقبه مانند آتش‌سوزی و…»، «افزایش امنیت و کاهش ریسک در پرداخت»، «داشتن الزامات قانونی چک کاغذی»، «امکان صدور و وصول چک در هر ساعت از شبانه‌روز»، «سرعت و دقت بیشتر در نقدشوندگی نسبت به چک کاغذی»، «جلوگیری از تحریف، مخدوش شدن و مغایرت عدد و حروف نسبت به چک کاغذی» برخی از مزایای این محصول است.

بیشتر بخوانید:  لزوم اعلام کدهای سبدگردانی برای تشخیص حرفه ای بودن بازار

همچنین «عدم نیاز به ارسال نسخه فیزیکی چک»، «حذف نگرانی افراد در خصوص ثبت چک در سامانه»، «صرفه‌جویی در مصرف کاغذ و مزایای زیست محیطی»، «حذف مراحل زمان‌گیر مثل جابه‌جایی، دسته‌بندی و حسابداری چک‌ها» و «مدیریت ریسک بهتر» نیز از دیگر مزایای «چکنو» (چک امن دیجیتال بانک صادرات ایران) برای مشتریان است.

اثرات مثبت «چکنو» اما منحصر به استفاده‌کنندگان از این محصول مالی نوین نمی‌شود و کل فضای اقتصاد و جامعه را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. «کاهش بیشتر تعداد چک‌های برگشتی»، «کمک به افزایش اعتبار چک در بازار» و «کنترل بهتر تخلفات احتمالی و کمک مؤثر به کاهش زندانیان چک» از جمله تبعات به کار گیری «نخستین چک امن دیجیتال کشور» برای اقتصاد و جامعه است.

 

  • چگونه می‌توان از «چکنو» استفاده کرد؟

تمامی مشتریان بانک صادرات ایران که حساب جاری با دسته‌چک دارند، بدون نیاز به مراجعه به شعبه می‌توانند از طریق نرم‌افزار همراه‌بانک برای صدور دسته چک الکترونیک درخواست کنند. این دسته‌چک الکترونیک با نام تجاری چکنو  فعلا برای مشتریان حقیقی بانک و با ١٠ برگ صادر خواهد شد. استفاده از چک امن دیجیتال بانک صادرات ایران نیازمند نصب نرم‌افزار همراه‌بانک صادرات ایران و همچنین «هامون» برای انجام امضای الکترونیکی است که با نصب آنها بر روی تلفن همراه، عملیات غیرحضوری احراز هویت انجام شده و گواهی امضای الکترونیکی در اختیار مشتری قرار خواهد گرفت. در حال حاضر بانک صادرات ایران به عنوان تنها بانک کشور دو خدمت همزمان صدور فیزیکی و الکترونیکی چک را به طور همزمان ارائه می‌کند.

 

  • روان‌ سازی عملیات بانکی با کاهش هزینه‌ها
بیشتر بخوانید:  آغاز صحن علنی مجلس/ سوال از وزیر راه در دستور کار نشست امروز

علاوه بر مزایای اشاره شده برای چکنو، فراگیری آن ضمن کاهش هزینه‌ها، نقش مهمی در روان‌تر کردن عملیات بانکی و افزایش اعتماد فعالان اقتصادی به چک داشته و رونق بیشتر فروش اعتباری و معاملات را در پی خواهد شد. البته بر اساس قانون چک، چک‌های کاغذی همچنان مورد استفاده قرار خواهند گرفت. اما با استقبال مشتریان از مزایای این خدمت جدید، انتظار می‌رود با همکاری و هماهنگی بانک مرکزی به تدریج چک‌های کاغذی جای خود را به چکنو بدهند. چک‌های الکترونیک صادر شده توسط بانک صادرات ایران با پیوستن سایر بانک‌ها به سامانه چک امن دیجیتال و نرم‌افزار «هامون» قابلیت کارسازی در شعب تمامی بانک‌های کشور را خواهد داشت.

 

  • چکنو؛ نقطه عطف بانکداری نوین ایران

همانطور که یاسر مرادی،رئیس هیئت‌مدیره بانک صادرات ایران در مراسم رونمایی از چکنو (چک امن دیجیتال بانک صادرات ایران) گفت، این نوع با بهره‌برداری از آن برای اولین بار با تلفن همراه بدون نیاز به چک کاغذی، می‌توان در هر لحظه از شبانه‌روز و بدون نیاز به مراجعه به شعبه چک صادر کرد.

با ورود چک به دنیای الکترونیک یکی دیگر از گرفتاری‌های همیشگی این حوزه یعنی انتقال اعتبار به سامانه‌های بانک مرکزی از قلم می‌افتد و کل کار از طریق سامانه بدون در کسری از ثانیه انجام می‌شود.

 

  • نصب نرم‌افزار «هامون» ضروری است

این دسته‌چک الکترونیک برای صدور دسته چک برای همه افراد تا ١٠ برگ صادر خواهد شد. همچنین برای استفاده از این خدمات نصب نرم‌افزار همراه‌بانک صادرات ایران و نرم‌افزار «هامون» برای انجام امضای الکترونیکی ضروری است که با نصب این نرم‌افزار بر روی تلفن همراه، عملیات غیر حضوری احراز هویت انجام خواهد شد و گواهی امضای الکترونیکی در اختیار مشتری قرار خواهد گرفت.

بیشتر بخوانید:  افزایش 2 برابری درآمد نفت و فروش اموال دولتی