شرکت فولاد مبارکه اصفهان هر ساله بخشی از محصولات خود را در راستای ارتقای کیفیت، و برآورد نمودن نیازهای ارزی و حضور مستمر در بازارهای جهانی و توسعه آن صادر می کند و با توجه به اعتبار کسب شده در بازارهای جهانی هم اکنون پتانسیل و اعتبار لازم جهت صادرات به بیش از 38 کشور جهان را دارد.

به گزارش بورس امروز؛ گروه شرکت های فولاد مبارکه اصفهان مواد اولیه بیش از 3 هزار کارخانه و کارگاه تولیدی را در صنایعی همچون پروفیل، نفت، گاز، پتروشیمی، خودرو، موتورهای الکتریکی، لوازم خانگی، فلزی سبک و سنگین، ساختمانی، غذایی، کشتی سازی، و سازه های دریایی و … را تامین می نماید. شرکت فولاد مبارکه اصفهان هر ساله بخشی از محصولات خود را در راستای ارتقای کیفیت، و برآورد نمودن نیازهای ارزی و حضور مستمر در بازارهای جهانی و توسعه آن صادر می کند و با توجه به اعتبار کسب شده در بازارهای جهانی هم اکنون پتانسیل و اعتبار لازم جهت صادرات به بیش از 38 کشور جهان را دارد.

این شرکت با سرمایه ای معادل با 530 هزار میلیارد ریال توانسته ارزش بازار خود را در یکشنبه 6 آذر 1401، به 2,608 هزار میلیارد و 660 میلیون ریال افزایش دهد و به همین دلیل نیز به عنوان یکی از بزرگترین شرکت های فعال در بازار سرمایه و شاخص ساز بازار شناخته می شود. این شرکت در روند شاخص کل بازار سرمایه نقش بسزایی را دارد و با حمایت از چنین شرکتی در اصل به حمایت از کل بازار بورس پرداخته ایم.

 

  • عملکرد 6 ماهه این شرکت فولادی

بر اساس صورت های مالی 6 ماهه منتهی به شهریور 1401، این شرکت فولاد ساز موفق گردیده است که از فروش محصولات خود درآمدی را معادل با 803 هزار میلیارد و 559 میلیون و 770 هزار ریال کسب نماید که نسبت به دوره مشابه خود در سال گذشته که درآمد فروش محصولات شرکت برابر با 659 هزار میلیارد و 65 میلیون و 159 هزار ریال بوده است؛ این میزان تولید با افزایش 22 درصدی همراه گردیده است. در این شرایط کمبود انرژی در سال جاری و تورم و اقتصادی که کشور ما به دنبال دارد.

بیشتر بخوانید:  افزایش 28 درصدی فروش «شگل» در سال 98

 

  • محصول گرم اصلی ترین محصول فولاد مبارکه

از درآمد ایجاد شده در نیمه نخست 1401، 58 درصد به فروش محصولات گرم این شرکت و 21 درصد نیز به فروش محصولات سرد این شرکت تعلق دارد. درآمد محصولات گرم در نیمه نخست 1401 نسبت به نیمه نخست سال گذشته حدود 48 درصد افزایش یافته است که از این میزان، حدود 37 درصد به افزایش حجم فروش این محصول در نیمه نخست سال جاری نسبت به دوره مشابه در سال گذشته مربوط می باشد. در نتیجه حجم تقاضا این محصول نسبت به گذشته افزایش یافته است. در همین راستا، شرکت فولاد مبارکه اصفهان در جهت پاسخ دهی به حجم تقاضای موجود طرح هایی را اعم از سرویس رسانی به پروژه های توسعه، فولاد سازی سبا، پروژه های واحد فولاد سازی، و طرح نورد گرم 2 را در جهت افزایش تولید و ظرفیت خود به پیشرفت رسانده است.

این شرکت به جهت بهبود فرایندهای خود و کاهش آلایندگی ها نیز پروژه هایی را از جمله پروژه های واحد نورد گرم، پروژه های واحد آهن سازی، انتقال آب و تصفیه فاضلاب، طرح های زیست محیطی، انرژی و سیالات رفاهی فولاد سبا، سیستم های اتوماسیون و طرح های IT، واحد گالوانیزه، توسعه نیروگاه های سیکل ترکیبی، و پروژه های واحد نورد سر را در دست اجرا دارد.

این شرکت فولادی شاخص ساز با ایجاد درآمد 107 هزار میلیارد و 258 میلیون و 109 هزار ریال در یکماهه مهر 1401 و 114 هزار میلیارد و 94 میلیون و 126 هزار ریال در یکماهه آبان 1401 موفق گردیده است که درآمد عملیاتی خود را در دوره 8 ماهه منتهی به آبان 1401 به 1,024 هزار میلیارد و 912 میلیون و 2 هزار ریال افزایش دهد که نسبت به دوره مشابه خود در سال گذشته با رشد همراه گردیده است.

بیشتر بخوانید:  تحلیل بنیادی و ارزش‌گذاری فولاد مبارکه

این شرکت بزرگ فولادی از ابتدای سال جاری 138 پروژه برای بهینه سازی و کاهش مصرف و ضایعات و افزایش بازدهی محصول تعریف نموده است که تا پایان سال جاری تعداد زیادی از این پروژه ها به بهره برداری خواهند رسید. از کل این 138 پروژه، 12 پروژه به کاهش مصرف برق، 11 پروژه به کاهش مصرف گاز، 19 پروژه به کاهش مصرف آب و 34 پروژه نیز به کاهش ضایعات و جلوگیری از هدر رفت محصولات این شرکت در نظر گرفته شده است.

بیشتر بخوانید: اخبار فولاد مبارکه