در بازدید مدیران عامل بانک صادرات، فرابورس و گروه سرمایه گذاری سپهر صادرات و جمعی از مدیران بانک ملی ایران  از بخش های مختلف شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی بر لزوم عرضه هر چه سریعتر سهام این شرکت به عنوان بزرگترین عرضه تاریخ بورس تاکید شد و شرایط این واگذاری مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش بورس امروز به نقل از روابط عمومی گروه مالی سپهر صادرات، طی این بازدید یک روزه دکتر ایمانی مدیر عامل بانک صادرات با تاکيد بر حمايت همه جانبه سهامداران شرکت توسعه نيشکر و صنايع جانبي به توسعه پايدار و افزايش بهره‌وري تاکيد کرد و ادامه داد : بانک هاي صادرات و ملي به عنوان سهامداران اصلي نگاهي حمايتي به توسعه نيشکر دارند و همه ظرفيت هاي خود را براي پشتيباني از اين شرکت به کار خواهند گرفت.  وی افزود:  به مديران نيشکري اعلام کرديم که به عنوان يک نهاد مالي، تمام قد در تامين منابع مالي و ارزي و همچنين خدمات بانکي در کنار اين مجموعه هستيم. ايشان شرکت توسعه نيشکر را صنعتي بزرگ و مادر در کشور دانست که هم در حوزه کشاورزي و هم صنعتي از افتخارات اين مرز پرگهر محسوب مي شود.

دکتر وکيلي مدير عامل شرکت سرمايه گذاري گروه مالي سپهر صادرات نیز بر استمرار پشتيباني و حمايت از شرکت توسعه نيشکر و صنايع جانبي تاکيد کرد  و گفت بانک‌هاي ملي و صادرات در سال مزين به توليد دانش بنيان و اشتغال آفرين تسهيلات ويژه‌اي براي صنعت نيشکر در نظر گرفته اند. وي با بيان اينکه در حمايت از توسعه متوازن و پايدار صنعت نيشکر از هيچ تلاشي فروگذار نخواهيم کرد افزود همراهي دو بانک بزرگ و همچنين بخش سهامداري، پشتيباني محکم براي اين شرکت است و اين همراهي و حمايت نقش مهمي در فعاليت‌هاي شرکت نيشکر دارد. وي تلاش براي تحقق شعار سال را سرلوحه فعاليت‌هاي اين گروه مالي عنوان کرد و گفت حرکت در اين مسير موتور پيشران کشور در حوزه توليد و ايجاد اشتغال است.

بیشتر بخوانید:  پیشنهاد روش غیر مستقیم برای مدیریت سهام عدالت

دکتر نجارزاده قايم مقام مدير عامل بانک ملي از دیگر حاضران در این بازدید نیز با اشاره به پيش رو بودن اين بانک در خروج از بنگاه داري در سال توليد دانش بنيان و اشتغال آفرين گفت بانک ملي ايران آماده هرگونه همکاري براي واگذاري واحدهاي توليدي تمليکي با شرط حفظ اشتغال موجود به متقاضيان داراي اهليت و بر اساس قانون رفع موانع توليد است همچنين ايشان گفت اگر از عرضه سهام شرکت توسعه نيشکر در فرابورس حمايت مناسبي صورت گيرد منجر به بزرگترين عرضه تاريخ بورس خواهد شد ايشان گفت در نظام بانکي به دنبال بنگاه‌داري نيستيم و مطابق قانون سياست‌هاي بانک مرکزي همه بانکها جهت خروج از بنگاه‌داري برنامه‌ريزي شده اند و فرايند خروج از بنگاه‌داري در بانک ملي ادامه دارد.

دکتر شيرازي مدير عامل فرا بورس نیز در اين نشست اظهار داشت: عموم مردم تصورشان از نيشکر بر اين است که مملو از مشکلات و چالش‌هاست، اين در حالي است که دقيقا برعکس است و نيشکر صنعتي شکوفا با چشم‌انداز روشن است.وي برنامه ريزي در حوزه صنعت و کشاورزي را دشوار توصيف کرد و افزود: کار بزرگي در شرکت توسعه نيشکر و صنايع جانبي انجام شده است چرا که هم چالش‌هاي بخش صنعت و هم کشاورزي را دارد.

 مديرعامل فرابورس ايران ادامه داد: در صورت پذیرش توسعه نيشکر،این شرکت شرکتي بزرگ در فرابورس خواهد بود و لذا از هم‌اکنون بايد ساختارهاي لازم در اين شرکت ايجاد شود تا بتوانند الزامات بورسي شدن را فراهم کنند. شيرازي اظهار اميدواري کرد که با همکاري‌ سهامداران در چند ماه آينده مقدمات پذيرش اين شرکت در فرابورس و عرضه اوليه آن انجام شود.

بیشتر بخوانید:  سخنگوی وزارت خارجه میلاد مسیح را تبریک گفت

دکتر فروزان مهر مدير عامل شرکت طرح و توسعه آينده پويا نیز به نقش کليدي شرکت توسعه نيشکر در اقتصاد کشور اشاره کرد و گفت اين شرکت به لحاظ اشتغال و ارزش افزوده اي که براي اقتصاد ايجاد مي کند نقش موثري در اقتصاد کشور دارد و از مجموع ۱۴ ميليون تن محصولات زراعي و باغي استان خوزستان که سبب شده اين استان در صدر توليدکنندگان کشاورزي کشور قرار گيرد، بيش از ۷ ميليون تن نيشکر و محصول خدمات اين شرکت است همچنين ايشان  به پيش بيني افزايش ضريب استحصال شکر در اين صنعت اشاره کرده و خاطرنشان کرد اين صنعت به سمت پايداري حرکت ميکند. سپس از  ضرورت خروج بانکها از بنگاه‌داري سخن گفت و تاکيد کرد يکي از سياست‌هاي محوري در راستاي اجراي ماده ۱۶ و ۱۷ قانون رفع موانع توليد رقابت پذير، خروج بانکها از بنگاه داري و فراهم کردن شرايط براي واگذاري سهام شرکت‌هاي زيرمجموعه در بازار سرمایه است که فرايند خروج شرکت هاي زير مجموعه بانک ملي و مقدمات کار براي عرضه سهام توسعه نيشکر نيز در فرابورس فراهم شده است.

در پایان این دیدار یک روزه بر لزوم هر چه سریعتر عرضه سهام شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی تاکید شد و در خصوص حل برخی معضلات و مسایل این شرکت نیز تاکید شد.

شایان ذکر است شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی با ارزش برآوردی بیش از یکصد هزار میلیارد تومان یکی از مهمترین شرکت های فعال در کشور به شمار می رود که با ايجاد حدود ۲۰ هزار شغل مستقيم و ۲۵ هزار شغل غير مستقيم نقش مهمی را در اقتصاد کشور ایفا می نماید.

بیشتر بخوانید:  فراورده های پالایشی در بورس انرژی عرضه می‌شود

این شرکت با ظرفیت تولید سالانه 700 هزار تن شکر بزرگترین تولید کننده شکر کشور بوده و در صنایع جانبی خود نیز ظرفیت تولید توليد تخته صنعتي از باگاس يا تفاله نيشکر با ظرفيت ۱۳۲ هزار متر مکعب ام دي اف ، توليد سالانه 60 هزار تن خوراک دام از باگاس،  توليد سالانه ۱۰ هزار تن خمير مايه از ملاس يا قند مايع ،توليد ساليانه ۳۳ ميليون ليتر الکل اتيليک وتوليد و تامين 200 تن گوشت قرمز و طرح تولید سالیانه 240 هزار تن کاغذ را دارا می باشد.