شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات با سرمایه ای معادل با 62 هزار میلیارد ریال توانسته ارزش بازاری را معادل با 76 هزار میلیارد و 570 میلیون ریال کسب کند. این شرکت توسط شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات و با هدف ایجاد شرکتی پروژه محور به منظور تامین مالی پروژه های حوزه معدن و صنعت و به عنوان اولین شرکت پروژه محور فعال در بازار سرمایه ایجاد گردیده است.

به گزارش بورس امروز؛ شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات با سرمایه ای معادل با 62 هزار میلیارد ریال توانسته ارزش بازاری را معادل با 76 هزار میلیارد و 570 میلیون ریال کسب کند. این شرکت توسط شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات و با هدف ایجاد شرکتی پروژه محور به منظور تامین مالی پروژه های حوزه معدن و صنعت و به عنوان اولین شرکت پروژه محور فعال در بازار سرمایه ایجاد گردیده است.

از مزایای یک شرکت پروژه محور می توان به مواردی همچون سرمایه گذاری مستقیم تمام آحاد مردم در پروژه های منتخب، امکان جذب سپرده خرد و هدایت آن ها به پروژه های عظیم، تسهیل در تامین مالی پروژه های میان مدت و بلند مدت، کم هزینه ترین روش تامین مالی پروژه های منتخب، سریع ترین روش تأمین مالی پروژه ها و توسعه ابزارهای نوین کنترل کمی و کیفی و سرعت بخشی در تکمیل پروژه ها نام برد.

 

  • عملکرد یکماهه منتهی به آبان 1401

از ابتدای سال جاری تا پایان آبان 1401، این شرکت پروژه محور معادل با 52 هزار میلیارد و 531 میلیون و 234 هزار ریال بر روی شرکت های بورسی و خارج از بورس سرمایه گذاری کرده است. از کل سرمایه گذاری هایی که این شرکت در طول این دوره داشته است 50 درصد به شرکت های بورسی و 50 درصد نیز به شرکت های خارج از بازار سرمایه اختصاص دارد. این شرکت حدود 42 درصد از سرمایه گذاری های خود را در صنعت ساخت محصولات فلزی و 26 درصد را نیز در صنعت استخراج کانی های فلزی صرف نموده است.

بیشتر بخوانید:  تحلیل پالايش نفت اصفهان، شپنا در آستانه مقاومت 1370 تومانی

 

  • میل به ایجاد ارزش افزوده بیشتر

تجلی در راستای تمایل به ایجاد ارزش افزوده بیشتر و سودآوری در بسیاری از شرکت های فعال بازار سرمایه سرمایه گذاری نموده است و بر همین اساس توانسته از ما به تفاوت ارزش بازار این شرکت ها با بهای تمام شده آن ها در یکماهه آبان 1401، ارزش افزوده ای را برابر با 50 میلیارد و 634 میلیون ریال ایجاد نماید. در همین راستا این شرکت در برخی از صندوق های سرمایه گذاری نیز از جمله صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت کمند، صندوق نوع دوم کارا و صندوق سرمایه گذاری با درآمدثابت نگین سامان سرمایه گذاری کرده است که علاوه بر دریافت ارزش افزوده ای بیش از 46 میلیارد و 900 میلیون ریال، سهامداران خود را در ایجاد درآمدی ثابت از این صندوق ها سهیم نماید. ( این نکته در خصوص این شرکت پروژه محور حائز اهمیت است که روش محاسبه NAV در این شرکت با سایر شرکت های فعال در حوزه سرمایه گذاری و هلدینگ متفاوت است).

شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات در یکماهه آبان 1401، یک هزار میلیارد و 50 میلیون و 853 هزار ریال را صرف خرید سهام شرکت سنگ آهن گل گهر نموده است چرا که شرکت سنگ آهن گل گهر در راستای خلق ارزش از طریق تامین مالی از بازار سرمایه و به کارگیری سرمایه خرد به بهترین روش ممکن بهره مند گردیده است. همچنین این شرکت در طول دوره یکماهه آبان مبلغ 2 هزار میلیارد و 156 میلیون و 442 هزار ریال را صرف خرید صندوق نوع دوم کارا نموده است.

بیشتر بخوانید:  رکورد تولید روزانه تختال در فولاد هرمزگان دوباره شکسته شد

 

  • رغبت تجلی به کشف مواد نادر خاکی

تجلی به شدت تمایل دارد که موارد نادر خاکی را کشف و استخراج نماید و در همین راستا نیز پروژه ها و طرح هایی را در نظر دارد که برخی از آن ها را تا مرحله درخواست پروانه اکتشاف پیش برده است. برخی از این طرح ها عبارتند از:

_ محدوده های سیستان 1، 2، و 3 با مالکیت 100 درصدی که دارای ذخایر معدنی پلی متال و کانسنگ طلا است

_ معدن قبادلو با ذخیره معدنی سیلیس گرمابی

_ انجام مطالعات میدانی در منطقه آذربایجلن غربی

_ چهار محدوده با ذخایر معدنی پلی متال و لیتیوم در استان خراسان جنوبی

_ همچنین این شرکت با برخی از شرکت های خارجی معتبرقراردادهایی را منعقد نموده است که منجر به خرید 29 ماشین آلات عمیق و نیمه عمیق معدنی گشته است.

 

  • منبع خبر : نشریه بورس امروز