امنیت دغدغه‌ی اصلی یک معامله‌ی اینترنتی است و همواره رسیدن به راه‌حلی که بیشترین میزان ضمانت و امنیت را در این فرایند تامین کند یکی از موضوعات حساس در این حوزه است.

به گزارش بورس امروز؛ امنیت دغدغه‌ی اصلی یک معامله‌ی اینترنتی است و همواره رسیدن به راه‌حلی که بیشترین میزان ضمانت و امنیت را در این فرایند تامین کند یکی از موضوعات حساس در این حوزه است.

در این مقاله ابتدا به چالش‌های سد راه معامله‌ی اینترنتی می‌پردازیم و سپس روشی به نام اسکرو یا پرداخت امانی را معرفی می‌کنیم که استارتاپ‌های فینتکی به شکل مدرن به عنوان یکی از راه‌حل‌های مالی ارائه می‌دهند.

اسکرو امنیت معاملات اینترنتی را تامین می‌کند

اسکرو  به زبان ساده روشی است که در آن طرفین یک معامله‌ چه آفلاین و چه آنلاین طبق توافق با پرداخت بخشی از هزینه، تا تحویل کالا و پرداخت کامل بهای آن به همدیگر اعتماد می‌کنند. خریدار با پرداخت بخشی از پول منتظر می‌ماند تا کالا به دستش برسد، فروشنده نیز با ارسال کالا منتظر می‌ماند تا تمام وجه پرداخت شود. اما وضعیت همیشه به این سادگی نیست و طرفین در یک معامله‌ی پیچیده نیاز به یک طرف سوم دارند تا به عنوان حساب امن وارد ماجرا شود و بر این روند نظارت کند. درواقع اسکرو یک توافق سه جانبه است و با توجه به قراردادی که بین دو طرف معامله با انتخاب طرف سوم به عنوان نماینده بسته می‌شود می‌توان آن را یک مفهوم حقوقی دانست. یک مفهوم حقوقی و مالی که امنیت سرمایه‌ی خریداران و فروشندگان را در یک معامله تامین می‌کند.

سرویس اسکرو پیش از این‌که تقریبا تمام معاملات ما آنلاین شود در موارد بسیاری از جمله خرید و فروش ملک، کالاهای گران‌بها مانند ساعت‌ها و جواهرات و هرگونه معامله‌ای که طرفین همدیگر را نمی‌شناختند و به هم اعتماد نداشته باشند به‌کار رفته است.

بیشتر بخوانید:  توسعه معادن از مسیر ریلی می گذرد

 

  • معامله‌ی امن اینترنتی

امروزه دیگر هرگونه معامله‌ای را می‌توانیم از طریق تلفن هوشمند یا کامپیوترهای خود انجام دهیم. مارکت‌پلیس یا بازارگاه‌های آنلاین جایگزین بسیاری از بنگاه‌های تجاری و پلتفرم‌های آنلاین جانشین واسطه‌های بین مشتریان شده است و در نتیجه روش‌های نوین تامین امنیت معامله نیز در همان فضای آنلاین ایجاد و اعمال می‌شود. همان‌طور که غالب وجوه معاملات به مدد فناوری‌های دیجیتال از حالت فیزیکی خود به فضای مجازی منتقل شده است، تهدیدات و کلاه‌برداری‌ها و مشکلات امنیتی معاملات هم در این فضا به شکل‌های مختلف وجود دارد. در این دنیای پر سرعت که همه‌چیز با کلیک کردن تایید و انجام می‌شود، ما فرصت بررسی مدام مدارک و اطلاعات خریدها یا معاملات آنلاین خود را نداریم و در این‌جا است که باز هم فناوری‌های مالی به کمک ما می‌آیند و سرویس اسکرو یا درگاه معاملات امن را به صورت آنلاین به ما ارائه می‌دهند.

به‌طور کل سرویس اسکرو یا پرداخت امانی اینترنتی در این موارد بسیار کارساز و اثربخش است:

  • هنگامی که فروشنده و خریدار همدیگر را نمی‌شناسند و به هم اعتماد ندارند؛
  • هنگامی که ارزش معاملاتی قرارداد بالا باشد؛
  • هنگامی که بررسی کیفیت کالا یا خدمت از طرف خریدار موردنیاز باشد؛
  • هنگامی که‌ فروشنده نمی‌تواند ریسک انجام معامله را بدون ضمانت پرداخت بپذیرد؛

در این‌جاست که نقش این پرداخت امانی آنلاین به عنوان تامین‌کننده‌ی ضمانت معامله مهم می‌شود. حساب امانی آنلاین، پرداخت امانی و یا درگاه معاملات امن درواقع نقش طرف سومی را دارد که به عنوان ضامن امنیت معامله بخشی از توافق طرفین می‌شود. این نماینده‌ امانی بر رعایت موارد معامله بین طرفین نظارت می‌کند و درصورتی‌که طرفین تمام تعهدات خود را اجرا کنند، پرداخت پول به فروشنده و تحویل کالا را به خریدار میسر می‎کند.

  • انواع حساب‌های امانی آنلاین
بیشتر بخوانید:  کاهش ۲ درصدی نوسان سهام در بازارسرمایه

 املاک و مستغلات

حساب‌های امانی یا بیعانه از دیرباز در معاملات املاک کارایی داشته‌اند. آن‌چه مشاورین املاک به عنوان بیعانه و حل و فصل معامله بین صاحب‌خانه و خریدار انجام می‌دادند، به صورت حساب امانی در اختیار دو طرف است. خریدار پول را به حساب امانی می‌سپرد و تا تحویل خانه و بررسی ملک بر اساس مشخصات وعده‌داده شده این پول را به حساب فروشنده واریز می‌کند. از طرفی فروشنده نیز مطمئن می‌شود که او در معامله جدی است. البته برای وام‌ خانه نیز یک حساب امن وجود دارد که بین مالک جدید و بانک موردنظر اعمال می‌شود.

 

بازار سهام

حساب امانی آنلاین در دنیا در این بازار نیز استفاده می‌شود. مالک سهام نمی‌تواند بدون برخی محدودیت‌ها سهام خود را واگذاری کند. به طور مثال به بسیاری از مدیران ارشد سهام شرکت را به عنوان پاداش ارائه می‌دهند. مدیران ارشد تا مدتی نمی‌توانند این سهام را که یک دوره‌ی امانی دارند به‌راحتی بفروشند یا واگذار کنند. ارائه‌ی سهام نیز یک راهکار اطمینان‌بخش برای حفظ یا جذب مدیران ارشد است.

 

داد و ستد آنلاین

پرداخت امن آنلاین برای ایجاد اطمینان و تعهد طرفین به موارد معامله به‌وجود آمده است و بسیاری از شرکت‌های فینتکی این حساب امانی آنلاین را برای ضمانت خرید و فروش اینترنتی ارائه می‌کنند. سروس اسکرو یا پرداخت امن آنلاین در ایران نیز وجود دارد. شرکت‎های فینتکی مانند وندار این سرویس را که با میاندو:‌ درگاه معاملات امن وندار(vandar.io/miando-business) شناخته می‌شود به بسیاری از کاربران و بازارگاه‎های آنلاین ارائه می‌دهد. روش کار این سرویس نیز مانند حساب‌های امانی آنلاین به این صورت است که طرفین بر سر روش پرداخت، میزان بیعانه، شرایط و ویژگی‌های کالا یا خدمت، مهلت ارسال، مهلت پرداخت و موارد و تعهدات دیگر با هم به توافق می‌رسند و حساب امانی میاندو به عنوان ناظر این توافق را ضمانت می‌کند. بخشی از پول در حساب امانی می‌ماند تا زمانی که خریدار کالا یا سرویس ارائه‌شده را تایید کند، پس از آن تمام مبلغ به حساب فروشنده واریز می‌شود.

بیشتر بخوانید:  آماده سازی توافق تجاری بین آمریکا و چین

سازوکار پرداخت امانی آنلاین یکی از مهم‌ترین عوامل افزایش اعتماد بین طرفین معامله است و استفاده از آن در حال افزایش است. این روش آمار کلاه‌برداری در بازارگاه‌های آنلاین را کاهش می‌دهد و خیال کاربران آن‌ها را برای خرید و فروش هرگونه کالا یا خدمت آسوده می‌کند.