شرکت ایران خودرو دیزل توانست در نیمه نخست سال جاری با کاهش هزینه های مالی خود نسبت به دوره مشابه در سال گذشته و افزایش درآمدهای غیر عملیاتی، سود خالص خود را 727 درصد افزایش داده و از 2 هزار میلیارد و 779 میلیون و 618 هزار ریال به 22 هزار میلیارد و 993 میلیون و 17 هزار ریال برساند.

به گزارش بورس امروز، شرکت ایران خودرو در پی کاهش هزینه های تامین مواد اولیه خود و افزایش درآمدزایی و سوداوری خود در شرکت های بورسی و غیر بورسی زیادی سرمایه گذاری نموده است. از جمله شرکت های فرعی پذیرفته شده در بورس شرکت ایران خودرو، شرکت هایی همانند شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو، شرکت لیزینگ خودرو غدیر، شرکت تولید محور خودرو، شرکت صنعتی نیرو محرکه، شرکت ایران خودرو دیزل، و شرکت سرمایه گذاری صبا تامین می باشند.شرکت ایران خودرو به ترتیب 45، 59، 85، 30، 40 درصد از سهام این شرکت ها را در اختیار دارد.

ایران خودرو دیزل که یکی از شرکت های فرعی ایران خودرو قلمداد می گردد وظیفه ساخت انواع خودروهای سنگین و نیمه سنگین را در اختیار دارد و همچنین به کشورهایی همچون ارمنستان، قزاقستان، ترکمنستان، آذربایجان، اوکراین، عربستان، عراق، اردن، کویت، امارات متحده عربی، سوریه، لیبی، سودان، بروندی، بورکینافاسو، ساحل عاج، سنگال، گینه، گامبیا، و غنا، محصولات خود را صادر می کند.

ایران خودرو دیزل در دوره 6 ماهه منتهی به شهریور 1401 توانست نسبت به عملکرد خود در نیمه نخست سال 1400 با افزایش چشمگیر 243 درصدی درآمد حاصل از فروش محصولات خود همراه گردد. در همین راستا درآمد این شرکت از 33 هزار میلیارد و 262 میلیون و 131 هزار ریال به 114 هزار میلیارد و 160 میلیون و 412 هزار ریال افزایش یافته است.

نیمه نخست 1401نیمه نخست 1400
حاشیه سود(زیان) ناخالص27%30%
حاشیه سود(زیان) عملیاتی22%16%
حاشیه سود(زیان) خالص20%8%

در جدول بالا می توان عملکرد این شرکت را در نیمه نخست سال جاری نسبت به دوره مشابه در سال گذشته مقایسه نمود. این شرکت در سال جاری با کاهش هزینه های خود اعم از کاهش ضایعات غیر عادی تولید، هزینه های جذب نشده در تولید و زیان ناشی از تسعیر بدهی های ارزی، و همچنین با افزایش درآمدهای خود همچون درآمد های حاصل از کارمزد فروش اقساطی، فروش ضایعات و سود ناشی از تسعیر دارایی های ارزی عملیاتی خود از 389 میلیارد و 413 میلیون ریال به یک هزار میلیارد و 331 میلیون و 222هزار ریال توانسته سود عملیاتی خود را افزایش دهد.

این شرکت فرعی بورسی  توانسته در نیمه نخست سال جاری با کاهش هزینه های مالی خود نسبت به دوره مشابه در سال گذشته و افزایش درآمدهای غیر عملیاتی، سود خالص خود را 727 درصد افزایش داده و از 2 هزار میلیارد و 779 میلیون و 618 هزار ریال به 22 هزار میلیارد و 993 میلیون و 17 هزار ریال برساند. مسلما شرکت ایران خودرو نیز از افزایش چنین سود چشمگیری بی بهره نخواهد ماند.

بر اساس گزارش عملکرد شرکت در مهر ماه سال جاری، شرکت ایران خودرو دیزل از فروش قطعات، اتوبوس، ون و پیکاپ، مینی بوس، کامیون سبک و کامیون سنگین توانسته درآمدی 35 هزار میلیارد و 744 میلیون و 91 هزار ریالی کسب نماید که نسبت به مهر ماه سال گذشته که تنها 2 هزار میلیارد و 523 میلیون و 615 هزار ریال بوده است با رشدی 1,316 درصدی همراه گردد.

ایران خودرو دیزل نیاز کشور ما را به واردات کشنده و کامیون های دست دوم را برطرف کرده و با حمایت از تولید این کارخانه سازنده خودروهای سنگین و نیمه سنگین، به راحتی می توان ظرفیت تولید را به 7 هزار و 500 دستگاه کامیون در یک شیفت و بدون کسری قطعه افزایش داد و اگر این شرکت بخواهد تولید خود را از این میزان نیز به 15 هزار دستگاه کامیون برساند می تواند با کار کردن در دو شیفت و بدون کسری قطعه نیز به این هدف هم برسد.

بیشتر بخوانید: اخبار ایران خودرو