پتروشیمی شیراز با افزایش ناگهانی قیمتی اسید نیتریک در بورس کالا مواجه شد.

ربابه قاسمی مدیر واحد معاملات کالا و انرژی کارگزاری سینا در گفت‌و‌گو با خبرنگار بورس امروز به عرضه انواع محصولات صنعتی، پتروشیمی و فراورده های نفتی در بورس کالای ایران در روز جاری اشاره کرد که این عرضه ها در مجموع بالغ بر یک میلیون و 900 هزار تن بود.

وی اظهارداشت: با توجه به زمانبندی عرضه ها در طول هفته، نیمی از عرضه ها به محصولات صنعتی اختصاص داشت.

به گفته وی؛ شرکت کارگزاری سینا در تالار فراورده های نفتی با عرضه لوبکات سبک محصول شرکت پالایش نفت اصفهان، در تالار پتروشیمی با عرضه محصول پارازایلین شرکت پتروشیمی نوری و همچنین خرید اسید نیتریک محصول شرکت پتروشیمی شیراز حضور دارد.

قاسمی ادامه داد: لوب کات سبک شرکت پالایش نفت اصفهان به میزان دو هزار و 500 تن و به قیمت 115 هزار و 678 ریال به صورت اختصاصی عرضه شد. این عرضه مختص خریدارانی بود که از طریق خط لوله به پالایشگاه متصل هستند.

وی یادآور شد: قیمت پایه فراورده های نفتی هر دو هفته توسط انجمن صنفی کافرمایی صنعت پالایش نفت، اعلام می گردد.

وی اضافه کرد: همچنین در معاملات امروز تالار پتروشیمی بورس کالای ایران، پارازایلین شرکت پتروشیمی نوری به میزان 100 تن با قیمت پایه 240 هزار و 950 ریال عرضه شد. در عرضه امروز با وجود کاهش نرخ نیز همانند هفته های گذشته، تقاضایی وجود نداشت.

وی افزود: دیگر تولیدکننده پارازایلین شرکت پتروشیمی اصفهان است که تقاضایی برای محصول این شرکت پتروشیمی بر تابلوی بورس معاملات بورس کالا ثبت نشد.

وی علت عدم وجود تقاضا برای پارازایلین را پایین بودن مصرف داخل کشور و تعداد کم مصرف کنندگان عنوان کرد.

وی با بیان اینکه محصول اسید نیتریک از افزایش چشمگیر قیمت در بورس کالا و بازار شاهد بود، اضافه کرد: میانگین قیمت معاملات از 54 هزار و 496 ریال در ابتدای مهر به 153 هزار وو 614 ریال در نیمه آبان رسید. به بیان دیگر رقابت 6 درصدی در ابتدای مهر به رقابت 200 درصدی در نیمه آبان رسید.

وی همچنین به عرضه 700 تن و با قیمت پایه 51 هزار و 276 ریالی اسید نیتریک در بورس کالا اشاره کرد که در برابر این میزان عرضه، تقاضای یک هزار و 270 تنی وجود داشت.

قاسمی ابراز داشت: این تقاضا منجر شد تا قیمت این محصول از میانگین 195 هزار و 732 ریالی برخوردار شود و در نهایت با رقابت تقریبا 300 درصدی مورد معامله قرار گیرد.

وی علت افزایش قیمت ناگهانی این محصول را مصرف آن در تولید کودهای نیترات سدیم و نیترات پتاسیم ذکر کرد که در این فصل از تولید بالایی برخوردارند.