در بین ما ایرانیان ضرب المثلی است زیبا که می‌گوید: «اگر راستی، کارَت آراستی» . از حق نگذریم این یکی از پایه‌ای‌ترین و اساسی‌ترین اصل‌ها در هر کسب‌وکار موفقی است و به قول جامی "تیر اگر راست شود، بر هدف است". شفافیت اطلاعات مالی، همواره به عنوان یکی از مؤثرترین متغیر‌ها در تعیین استراتژی سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی مطرح بوده و به رغم این موضوع، مدیران به عنوان مسؤول تهیه صورت‌های مالی، همواره انگیزه دارند تا برای حفظ منافع خود به تحریف اطلاعات مالی بپردازند

به گزارش بورس امروز؛ در بین ما ایرانیان ضرب المثلی است زیبا که می‌گوید: «اگر راستی، کارَت آراستی» . از حق نگذریم این یکی از پایه‌ای‌ترین و اساسی‌ترین اصل‌ها در هر کسب‌وکار موفقی است و به قول جامی “تیر اگر راست شود، بر هدف است”. شفافیت اطلاعات مالی، همواره به عنوان یکی از مؤثرترین متغیر‌ها در تعیین استراتژی سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی مطرح بوده و به رغم این موضوع، مدیران به عنوان مسؤول تهیه صورت‌های مالی، همواره انگیزه دارند تا برای حفظ منافع خود به تحریف اطلاعات مالی بپردازند. اما وقایع ناگوار و بحران‌های به وجود آمده در بورس‌های جهان و به ویژه سپتامبر سیاه 1997 و سپس حادثه یازدهم سپتامبر 2000، افشای ماجرای ورلدکام، انرون، زیراکس و سپس پارمالات در سطح جهان و سقوط شاخص‌های بورس تهران در سال 1383 منجر شد تا مقوله شفافیت گزارشگری مالی بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد. علاوه بر این، در محیط پرتلاطم امروزی، بسیاری از سرمایه‌گذاران بر اهمیت شفاف‌سازی اطلاعات تأکید می‌کنند و فقدان اطلاعات و یا عدم اطمینان درباره آنها به یک مشکل اساسی در بازار‌های مالی تبدیل شده است. در این میان بازار بورس به عنوان اصلی‌ترین بازار مالی در دنیا بیشتر از هر حوزه‌ای نیاز به شفافیت و شفاف‌سازی مالی دارد، چرا که تنها راه سهامدار برای رسیدن به سود، اطلاعات درج شده در رسانه‌ها است.  ضرورت کسب اطلاعات شفاف و روشن در دنیای بورس زمینه‌ساز برنامه‌ریزی در این حوزه شد و امروزه در ایران، شرکت هایی که در بورس پذیرفته می شوند، وظیفه دارند تا اطلاعات لازم را در اختیار خریداران سهام قرار دهند تا سرمایه گذاران با کسب اطلاعات لازم، تصمیم گیرند که آیا خرید سهام شرکت مربوطه درست است یا خیر؟

از این رو شرکت ها اطلاعات مهم خود را در سامانه کدال برای سرمایه گذاران منتشر می کنند.گزارشی که در این سامانه منتشر می شود در اصل گزارش افشای اطلاعات با اهمیت شرکت های فعال در بازار سرمایه است. این اطلاعات بسته به میزان اهمیتشان به دو دسته الف و ب تقسیم می شوند. و می‌توان گفت این نوع افشای اطلاعات بهترین راه برای تصمیم‌گیری خریداران سهام است. و البته بر هیچ سهامداری پوشیده نیست که برای کسب سود، داشتن سواد در زمینه تحلیل سایت کدال ضروری و بسیار یاری‌دهنده است. شرکت ها موظف اند اطلاعاتی در خصوص اعلام وقوع حوادث غیرمترقبه، برگزاری مزایده یا مناقصه، دریافت مجوز تغییر قیمت سهم بیش از ۱۰ درصد برای فروش محصولات یا خرید مواد اولیه، تغییر در میزان سرمایه شرکت، برنامه انتشار اوراق بدهی و … خود را منتشر کنند.

تمامی اطلاعاتی که یک نماد بورسی در سامانه منتشر می کند، تاثیر زیادی بر قیمت و ارزش سهام آن شرکت در بازار سرمایه دارد. از این رو گزارش افشای اطلاعات این شرکت ها، باید دقیق و با سرعت منتشر گردد. تا در دسترس سهامداران قرار گیرد.

  • منبع خبر : نشریه بورس امروز