دولت در زمینه جمع آوری و بازگشت ارز و همچنین حضور در بازارهای منطقه از جمله در امارات، افغانستان  و عراق نیز قافله را باخته و از خیلی رقیبان و واسطه گران عقب افتاده است و این جای بسی تعجب و ابهام است که چطور در این شرایط حساس که کشور به ذخایر ارزی نیاز اضطراری دارد دولت بدون حساسیت موضوع را رها نموده و هیچ کنش یا واکنشی نشان نمی دهد.

حمید ابراهیمی اصل مدیرعامل شرکت پترورامان آسیا در گفتگو با خبرنگار بورس امروز عنوان کرد:هر اقتصاددان و تحلیل گر اقتصادی و یا سیاسی اهل فن شرایط ویژه حاکم بر کشور را به خوبی می تواند تحلیل و بررسی نماید. به هر حال خواسته یا ناخواسته با تدبیر یا بی تدبیر تحریم های ظالمانه و غیر عادلانه در شرایط کنونی بر کشور حاکم گشته و سایه افکنده است و خیلی از بخش های تولیدی و اقتصادی کشور را دچار بحران و نوسانات شدید قرار داده است.

وی افزود: این امر برای خیلی از فعالان تولیدی و صادراتی تبعات مستقیم و غیر مستقیم داشته و نهایتاً بازار کار در کشور عزیزمان را تحت الشعاع خود قرار داده است و به عبارتی ساده تر به رغم وجود این همه مشکلات اقتصادی چه در زمینه تولید و چه صادرات و حتی واردات متاسفانه دولتمردان با تصمیمات خلق الساعه و بدون لحاظ نمودن نظرات کارشناسی بخش خصوصی و با تکیه بر شیوه نگاه از بالا به پایین!! بخشنامه های افراطی و بعضاً تفریطی صادر می نمایند و نمونه آن همین بخشنامه اخیر و بسته سیاست بازگشت ارز حاصل از صادرات است که نه بخشنامه ابتدای سال بر اساس معافیت یک میلیون یورویی صحیح بوده و نه حالا که لغو این بخشنامه و دستورالعمل جدید را صادر فرموده اند تبعات خوب به دنبال خواهد داشت.

مدیرعامل شرکت پترورامان آسیا خاطرنشان کرد:سوال ساده از مقامات محترم، این است که کجای این بسته سیاست ارزی جدید تشویق صادرات ملی را بدنبال داشته و چرا نسبت به تشویق همزمان معافیت از فروش ارز حاصل از صادرات و همچنین ایجاد انگیزه برای بازگشت ارز برای این موتور محرک ارزی کشور (صادرکنندگان) هیچ توجهی نمی شود؟ چرا با یک دستورالعمل پخته و کارشناسی شده هم دلالان و واسطه گران سودجو و فرصت ساز را از گردونه رقابت های ناسالم خارج ننموده و هم در بازگشت ارز شفاف سازی نمایند. همچنین با اتخاذ شیوه برد ـ برد همه صادرکنندگان را مجاب به بازگشت ارز تشویق نماید و این در حالیست که مدیران تدبیر و امید بدون هیچ واکنشی طی چندماه اخیر تنها شاهد و نظاره گر جولان دلالان در بازار کار کشور عزیزمان بوده است.

بیشتر بخوانید:  درخشش قرض الحسنه مهر ایران در صنعت بانکداری

به هرحال به نظر می رسد باز به دلیل شکاف عمیق بین بخش خصوصی واقعی «تأکید می نمایم واقعی» که اکنون در وسط گود تحریم ها در حال گرفتن یک خم و یا دو خم تحریم ها هستند.

ابراهیمی اصل اظهار داشت: با بخش های مختلف دولت امکان گفتمان و تبادل نظر فنی و تخصصی  و استفاده از روش های فورس ماژور و ضرب العجل و مهمتر از همه که توجه به تجارب ارزشمند این فعالان میسر نبوده و این اتفاقات در بازار ارز و بازگشت ارز و در کل برای صادرات ملی بسیار خطرآفرین خواهد بود؛ البته به نظر نگارنده، دولت در زمینه جمع آوری و بازگشت ارز و همچنین حضور در بازارهای منطقه از جمله در امارات، افغانستان  و عراق نیز قافله را باخته و از خیلی رقیبان و واسطه گران عقب افتاده است و این جای بسی تعجب و ابهام است که چطور در این شرایط حساس که کشور به ذخایر ارزی نیاز اضطراری دارد دولت بدون حساسیت موضوع را رها نموده و هیچ کنش یا واکنشی نشان نمی دهد، در یادداشت قبلی نیز عرض نمودم با همه این فشارها و تحریم ها واقعاً می توان کشور را با شیوه های خاصی راحت تر از وضع موجود مدیریت کرد و شاه کلید آن در نزد فعالان بخش خصوصی موجود است به شرط آنکه دولت تدبیر و امید به کلید خود وابسته نباشد!!