در بررسی گزارش های شش ماهه شرکت ها و صنایع بورسی باید گفت که نوسانات منفی دلار تاثیر چندانی در این گزارش شرکت های صادرات محور ندارند و نگرانی از عملکرد مالی این شرکت ها وجود ندارد.

میلاد رحمانیانی مدیر دارایی شرکت تامین سرمایه امید در گفت و گو با خبرنگار بورس امروز اظهارداشت: اگرچه دلار در سه ماهه دوم نوسانات شدیدی را تجربه کرد اما افت نرخ دلار تنها برای یک مقطع کوتاه و گذرا بود، بر این اساس انتظار تاثیر منفی آنچنانی بر عملکرد مالی شرکتهای دلاری را نداریم.

وی به گزارش های صنعت سیمان هم اشاره کرد که به دلیل تثبیت قیمت های بورس کالا و اهتمام دولت در پیگیری طرح مسکن ملی احتمالا مناسب و با
رشد سودآوری همراه خواهند بود.
به گفته وی؛ در صنعت خودرو هم به دلیل عرضه محصولات در بورس کالا و حذف قیمت گذاری دستوری در برخی محصولات به مرور شاهد بهبود گزارش ها خواهیم بود.

وی تصریح کرد: اما این اتفاق به دلیل عدم آزادسازی محصولات تولیدی اصلی و متاسفانه کاهش تولیدهای ماهانه در گزارش های سه ماهه دوم نخواهد بود. وی اضافه کرد: البته اختلاف قیمت دستوری و قیمت بازار در محصولات ایران خودرو بسیار بالاتر بوده و لذا ادامه عرضه سایر محصولات خودروسازها در بورس کالا شرایط بهتری را برای نماد “خودرو” در پی خواهد داشت.
وی در ادامه اظهارات خود از بالا ماندن قیمت نفت، ادامه دار شدن جنگ اوکراین و بحران انرژی اروپا به عنوان مجموعه عواملی نام برد که انتظار بهبود عملکرد صنایعی نظیر زغال سنگ و پالایشگاهی در میان مدت را فراهم می آورد.

وی ادامه داد: انتظار ارائه گزارش های مناسبی از صنعت اوره نیز به دلیل افزایش مجدد نرخ اوره جهانی در شرکت هایی نظیر “شپدیس” وجود دارد.
وی در پایان اظهارات خود، ابراز داشت: با توجه به بهبود دیرهنگام نرخ ها در صنایعی نظیر خودرو و برق، پیش بینی بهبود وضعیت مالی در گزارش های سه ماهه گذشته را نداریم.

وی خاطر نشان ساخت: اما در مجموع به دلیل افت بازار  ناشی از عوامل سیاسی و همچنین سودسازی مناسب شرکتها می توان گفت که بازار در شرایط مناسبی از نظر ارزندگی قرار دارد.