صنایع غذایی، سیمانی و دارویی از جمله صنایعی هستند که گزارش های شش ماهه خوبی را روانه بازار سرمایه خواهند کرد.

احسان عسکری عضو هیئت مدیره شرکت آتیه سازان دی در گفت گو با خبرنگار بورس امروز، به تاثیر پذیری شرکت های صادرات محور از  قیمت کامودیتی ها در بازار جهانی اشاره کرد که این موضوع سبب شد تا در سه ماه تابستان کالاهای صادراتی شرکت ها از کاهش قیمت برخوردار شوند.

وی همچنین از نوسانات قیمت دلار نیز به عنوان دیگر عاملی نام برد که سودآوری شرکت ها را در کنار قطعی برق برخی از صنایع تحت تاثیر قرار داد.

عضو هیئت مدیره شرکت آتیه سازان دی در مقایسه سه ماهه تابستان 1401 نسبت به مدت مشابه سال گذشته، پیش بینی می کند گزارشات سه ماهه تابستان چندان دلچسب نباشد، از بازگشت دلار به محدوده ی 30 هزار تومانی به عنوان عاملی نام برد که  بخش زیادی از کاهش قیمت کامودیتی ها در بازار را جهانی جبران نماید.

وی با بیان اینکه سودآوری شرکت ها نسبت به دوره های مشابه سال قبل افزایش قابل توجهی داشته است، همچنین رشد قیمت سهام را مورد اشاره قرار داد.

وی اظهار داشت: شرکت های فاقد محدودیت فروش و معاف از عوارض صادراتی که از امکان خرید و فروش برخوردار بودند، همچنین  شرکت های برخوردار از فروش داخلی مانند دارویی ها، سیمانی ها، غذایی ها گزارشات بهتری را ارائه خواهند داد.

عسکری در اشاره به شرکت های سیمانی گفت: این شرکت ها رشد قیمتی مناسبی را در بورس کالا دارا بودند و همچنان در مقطع خوبی هم قرار دارند. اما در مقایسه این شرکت ها در خرداد ماه، از کاهش توجهی برخوردار بوده اند.

وی همچنین روند رو به رشد قیمت کالاهای اساسی را نیز  مورد اشاره قرار داد که شرکت های پخش دارویی می توانند گزارشات بهتری را به بازار ارائه دهند.  وی درنهایت اینگونه نتیجه گیری کرد: شرکت های صادرات محور گزارشات ضعیف تری را نسبت به سه ماهه ی اول 1401 ارائه خواهند داد. شرکت های  سیمانی و غذایی مشمول قیمت گذاری دستوری نیستند و قیمتهای آنها در بورس کالا تعیین می شود، نیز از جمله صنایعی هستند که قیمت های مناسبی را روانه کدال خواهند کرد.