در حال حاضر برای تکمیل بهبود عملکرد دو صندوق پالایش و دارا باید با تزریق منابع مالی مناسبی به بازار گردان، تلاش شود تا دو نماد پالایش و دارا یکم در فرایند بازار مورد توجه قرار گیرند.

سیدهادی ابطحی مدیر عامل کارگزاری بانک صادرات در گفت و گو با خبرنگار بورس امروز؛ یکی از مشکلات صندوق های دولتی پالایش و دارا یکم را بسته بودن پرتفوی آنها ذکر کرد و اظهارداشت: در واقع پویایی لازم در تغییرات پرتفوی آنها وجود نداشت.

وی ادامه داد: جابجایی در پرتفوی و فروش بخشی از سهام موجود در پرتفوی به طور قطع اثر مثبتی بر روند معاملات این صندوق ها در بازار سرمایه دارد.

وی از بالا بودن شناوری این صندوق های دولتی در بازار سرمایه به عنوان دلیلی بر وجود فروشنده در آن نام برد.

مدیرعامل کارگزاری بانک صادرات یکی از مشکلات این سهم را پایین بودن آستانه سرمایه گذار نسبت به تغییرات قیمتی آن عنوان کرد که این موضوع سبب می شود تا بعد از یک دوره فروش نسبتا مناسب فشار فروش بالا می رود.

وی با پیش بینی شکل گیری مدل های مختلف برای کم شدن فاصله قیمت سهم با ارزش ذاتی آن، اظهار امیدواری کرد که روند قیمتی سهم در ابتدا به سمت نزدیک شدن به NAV شکل گیرد و سپس با تغییرات شرایط، این موضوع در پرتفوی این صندوق ها تطبیق داده شود.

ابطحی با اشاره به برخورداری صندوق های دولتی پالایش یکم و دارا یکم از بازار گردان، یاد آور شد: مبالغ در اختیار مدیر اجرایی این صندوق ها بسیار اندک و در همان روزهای ابتدایی هزینه می شد.

وی تصریح کرد: مشکل اصلی صندوق نیز در حال حاضر مقوله ی بازار گردانی است که با ارقام بالا نیز نمی توان این موضوع را مدیریت کرد اگرچه این موضوع به مدیریت فشارهای فروش کمک می کند.

مدیرعامل کارگزاری بانک صادرات اضافه کرد: در حال حاضر برای تکمیل بهبود عملکرد این دو صندوق باید با تزریق منابع مالی مناسبی به بازار گردان، تلاش شود تا دو نماد پالایش و دارا در فرایند بازار مورد توجه قرار گیرند.