عدم دانش مناسب در مورد اوراق گام منجر شده است تا این ابزار مناسب تامین مالی به درستی مورد استفاده قرار نگیرد.

علی سبک روح مدیر حساب بانکداری شرکتی بانک اقتصاد نوین در گفت وگو با خبرنگار بورس امروز  به طراحی اوراق گام به عنوان یک ابراز مناسب برای تامین مالی  شرکتهای SME اشاره کرد و اظهار داشت: این ابزار همچنان از طرف شرکتهای بزرگتر به ویژه در صنعت خودرو مورد استقبال قرار دارد.

وی در توضییح بیشتر استفاده شرکت های  SME خودرویی از این اوراق، بر لزوم تحت تابعه بودن این شرکت ها در شرکتهای بزرگ مانند ایران خودرو یا سایپا اشاره و اضافه کرد: در غیر اینصورت بانک ها به دلیل اعتبار پایین و ریسک بالای نقدینگی در پی شرایط اقتصادی نامناسب همچنان بانکها تمایلی به اعطای اعتبار به آنها به تنهایی ندارند.

سبک روح ادامه داد: همچنین بانک ها برای پوشش ریسک نقدینگی آنها وثائق سنگین تری اعمال می کنند.

وی از امکان انتقال اوراق از یک متقاضی به متقاضی دیگر (در صورتی که در ضمانت نامه ذینفع ثابت بود و قابل انتقال نبود) به عنوان ویژگی جدید اوراق گام نسبت به سایر ابزارهای تعهدی نام برد و اضافه کرد: در واقع این امکان وجود دارد که شرکتها در چند معامله از یک نماد صادر شده استفاده نمایند. شاید بتوان گفت این اوراق به مانند چکهای مدت داری هستند که دست به دست در معاملات مختلف جا به جا می شوند.

مدیر حساب بانکداری شرکتی بانک اقتصاد نوین از برخورداری این اوراق از معاملات ثانویه در بازار بورس و فرابورس به عنوان دیگر ویژگی اوراق گام نام برد وتصریح کرد: متقاضی اوراق گام در صورت نیاز به نقدینگی می تواند با یک نرخ تنزیل که تقریبا معادل نرخ تنزیل اوراق دولتی است، این بدهی را به نقد تبدیل کند. خریدار عمده این اوراق نیز صندوق های سرمایه گذاری هستند.

بیشتر بخوانید:  واگذاری باقی‌مانده سهام دولت در پالایشگاه‌ها به بانک‌ها به نفع یا ضرر بازار سرمایه؟

وی با اشاره به اهداف طراحی این اوراق برای تامین مالی SME ها، گفت: در واقع روش تامین مالی زنجیره تامین که این روزها از طرف بانک مرکزی مطرح می شود و ابزارهای آن از جمله اوراق گام و برات الکترونیک محسوب می شوند که ابزارهای مناسبی برای رفع مشکلات اعتباری SME ها هستند.

سبک روح تصریح کرد: اما شاید به دلیل عدم وجود ساختارهای مناسب، رکود اقتصادی کشور، عدم دانش مناسب در بخش های تصمیم گیرنده در بانک ها به خصوص مدیریت های اعتبارات، این اوراق چندان به سمت SME ها نرفته و هنوز مشکلات آنها پا برجاست.