بازار سرمایه در دو هفته اخیر بیش از گذشته تحت تاثیر نمادهای خودرویی بوده که هم به علت تغییرات حول برجام و نتایج آن هم عرضه خودرو در بورس کالا و همچنین اخبار مبتنی بر واگذاری بلوک خودروسازها بوده است.

به گزارش بورس امروز؛ بازار سرمایه در دو هفته اخیر بیش از گذشته تحت تاثیر نمادهای خودرویی بوده که هم به علت تغییرات حول برجام و نتایج آن هم عرضه خودرو در بورس کالا و همچنین اخبار مبتنی بر واگذاری بلوک خودروسازها بوده است.

همزمان با رسیدن قیمت لیدرهای خودرویی به تکنیکالی خود شاهد بودیم که در دو هفته گذشته به اخبار احیای برجام واکنش مثبتی نشان دادند و رشد خوبی را تجربه کردند. در ادامه عرضه خودروهای فیدیلیتی و دیگنیتی نیز تا حدی به این وضعیت کمک کرد. اما با نزدیک شدن به محدوده های مقاومتی با اخبار احتمال عدم یا تعویق واگذاری بلوک های خودرویی شاهد معاملات منفی “سایپا” و “خودرو” در روزهای گذشته بودیم.

امروز نیز با خبر قیمت گذاری بلوک خودرویی ها تقاضای مناسبی ابتدا برای سهام ایجاد اما در ادامه با فشار فروش مواجه بودیم. اما ابهام بازار سرمایه فقط منوط به صنعت خودرو و حواشی آن نبود. در بعد جهانی نیز وضعیت درهم پیچیده ای را داریم. از افت تقاضا در چین گرفته تا سیاست انقباضی فدرال رزرو و ادامه تنش روسیه و غرب که روند کامودیتی ها را در دنیا در ابهام قرار داده است. عدم تقاضا در سطح جهانی باعث افت قیمت جهانی نیز شده است که سهام کامودیتی محور بازار نیز فعلا علاوه بر احتمال افت مقطعی دلار ناشی از برجام، با عدم استقبال روبرو هستند.

با انتشار گزارشات ماهانه مرداد ماه نیز شاهد آن هستیم اکثر سهام کامودیتی محور فروش های خیلی عالی نداشتند که سیگنال  ادامه این وضعیت نیز میتواند باشد. لذا بنظر میرسد در روزهای آتی نیز همچنان گروه خودرویی در کانون معاملات باشند و معاملات گروه باید مورد رصد باشد. همچنین از معدود نمادهایی که میتوانند مورد توجه باشند گروه اوره ای با توجه به قیمت مناسب جهانی بالاخص شپدیس که مجمع نیز پیش روی دارد و نمادهای حکشتی و شستا به علت مجمع و سودآوری مناسب نیز میتوانند از سهام مورد توجه باشند.

  • نویسنده : ابراهیم ساجد- مدیر پرتفوی تامین سرمایه دماوند