مدیرعامل سبدگردان داریوش به تشریح مزیتهای صندوق گنجینه داریوش نسبت به دیگر صندوق های بادرآمد ثابت فعال در بازار سرمایه پرداخت.

همایون دارابی مدیر عامل سبدگردان داریوش در گفت و گو با خبرنگار بورس امروز؛ به تاسیس صندوق گنجینه داریوش توسط شرکت مشاوره سرمایه گذاری معیار اشاره کرد که در بازار سرمایه تحت نام صندوق توازن معیار نیز شناخته شده بود.
وی به برنامه شرکت مشاور سرمایه گذاری معیار از فصل زمستان سال گذشته به منظور فعالیت تخصصی در مشاوره اشاره کرد که محدودیت های ایجاد شده برای این شرکت مشاور سرمایه گذاری برای مدیریت سبد، دلیلی بر واگذاری این صندوق به سبدگردان داریوش شد.
دارابی اظهارداشت: با تغییر مدیریت این صندوق، نام آن نیز به صندوق گنجینه داریوش (صندوق ETF با درآمد ثابت) تغییر یافت.
وی از انجام نقل و انتقال سهامداران ممتاز و کوچک بودن حجم صندوق به عنوان عواملی نام برد که سبب شد تا از ابتدای سال 1401، عملا این صندوق با ساختاری جدید و شبیه به یک صندوق نو پا راه اندازی شود و تا پایان مرداد 1401، به ازای هر واحد 1000 تومانی 95تومان تقسیم کند.
مدیرعامل سبدگردان داریوش با تاکید بر پرداخت این مبلغ در ابتدای هر ماه، تصریح کرد: این عوامل سبب ایجاد بازدهی معادل با 22.8 درصدی در صندوق گنجینه داریوش شد.
به گفته وی؛ این صندوق ذخیره سود نمی گیرد و ماهیانه 24 درصد از هر میزان سود تحقق یافته خود را به صورت نقدی و مابقی را بر ارزش NAV به دارندگان واحد منتقل می کند.
این فعال بازار سرمایه ادامه داد: بر این اساس است که این صندوق جزو صندوق های مورد توجه سرمایه گذارانی است که به صورت شرعی و واقعی قصد حضور در بازار را دارند.
وی در پیش بینی فعالیت این صندوق تا پایان سال ابراز داشت: با توجه به ماهیت صندوق های با درآمد ثابت، تنها 15 درصد از دارایی های آن در صندوق ها، سهام، گواهی سپرده باید سرمایه گذاری شود. بر این اساس پرتفوی این صندوق به گونه ای چیده شده است که به کسب بازدهی ثابت آن کمک کند.
دارابی اضافه کرد: با توجه به نوع ماهیت و بازدهی صندوق های درآمد ثابت که در حدود 20 الی 22 درصد بوده است، این صندوق توانسته است حدود 2.8 درصد بازدهی مازاد را از بخش سهام در این 5 ماهه کسب نماید.
وی که از ثبات بازار به عنوان یکی از اولویت های صندوق گنجینه داریوش نسبت به رشد و یا افت بازار نام می برد، عنوان کرد: به طور قطع با وجود یک بازار باثبات و برخورداری این صندوق از سهام، می توان شاهد رشد و کسب بازدهی مناسب در این صندوق گنجینه داریوش بود.
مدیرعامل سبدگردان داریوش ادامه داد: البته که با آپشن های دیگر نیز در نظر است تا خرید و فروش سهام مورد کنترل قرار گیرد اما ماهیت حضور سهام در صندوق های با درآمد ثابت فعالیت را برای مدیر صندوق به سبب هموار سازی یا پرداخت سودی با ثبات دشوار خواهد ساخت .
وی این دشواری فعالیت را ناشی از ایجاد یک نوسان 5 درصدی عنوان کرد که به راحتی NAV صندوق را به میزان قابل توجهی جابه جا می کند.
دارابی که حضور سهام در صندوق های درآمد ثابت را قابل بحث می دانست که در نهایت این اقدام منجر به تبدیل این صندوق ها به صندوق مختلط شده است.
وی خاطر نشان ساخت: این صندوق به تازگی فعالیت خود را آغاز کرده است و در حال حاضر بیش از 60 درصد صندوق پذیره نویسی شده است، لذا هنوز زمان برای نزدیک شدن صندوق به سقف 500 میلیارد تومان وجود دارد.