رییس هیئت مدیره شرکت سرمایه گذاری توسعه توکا برنامه های این شرکت را برای حضور پررنگ تر در بازار سرمایه تشریح کرد.

به گزارش بورس امروز؛ شرکت سرمایه گذاری توسعه توکا به عنوان شرکت تابعه شرکت سرمایه گذاری توکا فولادمحسوب می شود. این شرکت مدیر صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی توسعه فولاد مبارکه، سهامدار 99.99 درصدی کارگزاری باهنر، شرکت سبدگردان آتیه توکا محسوب میشود. این شرکت در تلاش است تا مجوزهای لازم جهت فعالیت در زمینه های عرضه و پذیرش، تامین سرمایه، مشاوره سرمایه گذاری و سهام و سایر موارد را کسب کند.
در این راستا مصاحبه ای با رییس هیئت مدیره این شرکت سرمایه گذاری صورت گرفته است.

حامد حسین ولی بیک رییس هیئت مدیره شرکت سرمایه گذاری توسعه توکا در گفت و گو با خبرنگار بورس امروز؛ شرایط بازار سرمایه ایران در سال 1401 را متاثر از عوامل مختلفی چون شروع سیکل نزولی قیمت های جهانی، افزایش هزینه های تولید بنگاه های بزرگ ( از جمله هزینه انرژی، هزینه دستمزد و …) و احتمال و قطعی برق و گاز، افزایش جذابیت ها در بازارهای موازی ( افزایش نرخ بهره بین بانکی، بازار مسکن و …) و نهایتا خروج سهامداران حقیقی از بازار سرمایه دانست که منجر شده تا در حال حاضر شرایط نامطلوبی را تجربه کند.

وی با اشاره به تاثیر این عوامل بر عملکرد شرکت سرمایه گذاری توسعه توکا در بازار سرمایه اظهارداشت: در کنار شرایط نامطلوب بازار سرمایه، وضعیت عدم متنوع سازی پرتفوی سرمایه گذاری شرکت سرمایه گذاری توسعه توکا در سال های گذشته، از قدرت نقدشوندگی و امکان تبدیل ماهیت دارایی های موجود در پرتفو، کاسته است.

ولی بیک تصریح کرد: با این وجود برنامه شرکت سرمایه گذاری توسعه توکا در سال جاری، افزایش قابلیت نقدشوندگی پرتفوی سرمایه گذاری از طریق اصلاح نصاب های سرمایه گذاری در یک شرکت یا در یک صنعت خاص و پس از آن در صورت موفقیت، اقدام نسبت به متنوع سازی پرتفوی شرکت است.
وی اضافه کرد: همچنین تلاش شده است تا سرفصل هزینه های مالی شرکت، به عنوان یکی از مهمترین سرفصل های هزینه ای شرکت سرمایه گذاری توسعه توکا در سال گذشته تا حد زیادی تقلیل یابد؛ گزارش سه صورت سود و زیان شرکت در دوره سه ماهه موید موفقیت در این هدف است.

به گفته رییس هیئت مدیره شرکت سرمایه گذاری توسعه توکا؛ توانمندسازی شرکت های زیرمجموعه ( به خصوص شرکت سبدگردان آتیه توکا) در جهت تاسیس ابزارها و نهادهای مالی جدید به منظور ارائه خدمات جدید مالی ( از جمله انواع صندوق های سرمایه گذاری و …) یکی از مهمترین برنامه های شرکت در سال جاری است که نتایج آن در ماه های آتی مشخص خواهد شد.

وی ادامه داد: همانگونه که ذکر شد تمرکز اصلی مدیریت شرکت در سال جاری، اصلاح پرتفوی شرکت به منظور افزایش نقدشوندگی و متنوع سازی پرتفوی سرمایه گذاری است؛ هرچند این مهم با توجه به وضعیت سهام موجود در پرتفوی و شرایط بازار سرمایه، امری زمان بر است. وی اضافه کرد: تمرکز بر اصلاح ساختار سرملایه شرکت نیز یکی دیگر از اولویت های اصلی مدیریت شرکت در سال جاری است؛ برنامه های مربوط به افزایش سرمایه و همچنین تامین نقدینگی احتمالی در این سرفصل بررسی و دنبال خواهد شد.
ولی بیک در خصوص احتمال کاهش زیان این شرکت با توجه به دریافت سودهای تقسیمی شرکت های حاضر در پرتفوی شرکت سرمایه گذاری توسعه توکا، عنوان کرد: با توجه به اینکه تنها بخشی از سهام موجود در پرتفوی سود نقدی مطلوبی را در مجمع تقسیم خواهند کرد و همچنین توجه به این نکته که سودهای تقسیمی احتمالی در مقایسه با زیان کاهش ارزش سرمایه گذاری های شرکت، عدد ناچیزی به حساب می آید، نمی توان انتظار جبران حتی بخشی از زیان شرکت در سال گذشته را از این محل داشت.

وی همچنین با توجه به شرایط نامساعد بازار در سال جاری، ابرازداشت: پس از بازگشایی نماد شرکت ها پس از برگزاری مجمع، غالبا حداقل به اندازه سود تقسیم شده در مجمع، از قیمت بازار سهم کاسته خواهد شد؛ لذا اساسا با فرض تقسیم سود قابل توجه شرکت های هدف سرمایه گذاری، نمی توان انتظار سود آوری خاصی در این خصوص را داشت.

رییس هیئت مدیره شرکت سرمایه گذاری توسعه توکا صندوق بازارگردانی توسعه توکا را مورد اشاره قرار داد و اظهارداشت: در حال حاضر صندوق بازار گردانی تحت مدیریت شرکت سرمایه گذاری توسعه توکا ( با نام اختصاصی بازار گردانی توسعه فولاد مبارکه) با مدیریت دارایی هایی به ارزش تقریبی 25 هزار میلیارد ریال، یکی از بزرگترین صندوق های بازار گردانی بازار سرمایه است. با توجه به پذیرش رکن مدیریت صندوق، توسط شرکت توسعه توکا، در آمد این شرکت از محل کارمزد مدیریت این صندوق و به صورت درصدی از ارزش خالص دارایی های صندوق لحاظ خواهد شد.
وی تصریح کرد: از آنجا که این شرکت به عنوان سرمایه گذار در این صندوق، سرمایه گذاری نکرده است، سود یا زیانی ناشی از فعالیت بازارگردانی برای شرکت متصور نخواهد بود.
ولی بیک استراتژی شرکت سرمایه گذاری توسعه توکا در فعالیت بازار گردانی را اجرای الزامات ابلاغ شده توسط سازمان بورس و اوراق بهادار به ناشران نمادهای تحت بازار گردانی این صندوق عنوان و اضافه کرد: این صندوق به لحاظ ماهیت، مسوولیتی در اجرای تعهداتی بیش از الزامات مذکور ندارد.
وی در پیش بینی خود از نوسانات نرخ ارز، تحلیل بازار ارز در ایران را نیازمند بررسی ها و تحلیل های مبسوط عنوان کرد که در این فرصت امکان تحلیل تمام فضای اثر گذار بر بازار ارز مقدور نیست.

با این وجود وی مهمترین عوامل اثر گذار بر بازار ارز در شرایط فعلی را ناشی از عواملی چون احتمال به نتیجه رسیدن مذاکرات برجام و در نتیجه آن امکان تسهیل در صادرات و در نتیجه دسترسی به اسکناس های ارزی ( مخصوصا دلار)، حجم نقدینگی و تورم، سیاست های دولت در خصوص کنترل نرخ ارز و … ذکر کرد.
این عضو هیات مدیره شرکت سرمایه گذاری توسعه توکا با توجه به تحلیل شرایط فوق، گفت: در صورت موفقیت دولت در توافق برجام، اگرچه نمی توان انتظار کاهش قابل توجه قیمت ارز را داشت، اما می توان به کنترل آن در سطح فعلی امیدوار بود.

وی ادامه داد: در صورت عدم توافق، با توجه به حجم نقدینگی و تورم فعلی، به نظر می رسد دولت نمی تواند مدت زمان زیادی در سرکوب نرخ ارز موفق باشد. با این اوصاف و در صورت وقوع هر یک از سناریوهای فوق می توان نسبت به سرمایه گذاری های متاثر از قیمت ارز اقدام نمود.
ولی بیک در خصوص روند اخذ مجوز تامین سرمایه توسعه فولاد عنوان کرد: اقدامات لازم به منظور اخذ مجوز شرکت تامین سرمایه انجام شده است. این اقدامات شامل تهیه گزارش توجیهی، تکمیل فرم ها و مدارک مورد نیاز و همچنین برگزاری جلسات مختلف با مدیران سازمان بورس و اوراق بهادار بوده است. اینکه نهایتا مجوز شرکت تامین سرمایه مستقیما به شرکت فولاد مبارکه یا شرکتی زیر مجموعه داده شود، در دست بررسی و مذاکره است.

وی در خصوص پذیره نویسی شرکت تامین سرمایه مذکور در سال جاری نیز بیان این نکته را ضروری دانست که اقداماتی که از سوی مجموعه فولاد مبارکه و یا شرکت توسعه توکا باید انجام پذیرد در اسرع زمان ممکن صورت می پذیرد، اما بخش قابل توجهی از اقدامات مربوط به نهاد مجوز دهنده ( سازمان بورس) بوده که نیازمند طی تشریفات اداری و رعایت اولویت زمانی درخواست های مشابه است. لذت زمان اخذ موافقت اصولی و یا پذیره نویسی در اختیار این شرکت نیست.