یک کارشناس بازار سرمایه، شفافیت، حذف واسطه ها، کاهش هزینه‌ها و کشف قیمت واقعی کالا را از مزیت‌های عرضه فراورده‌های نفتی سازمان جمع‌آوری و فروش املاک تملیکی در بورس انرژی ایران برشمرد.

به گزارش بورس امروز، اصغر ارم با اشاره به به موافقت اخیر بورس انرژی ایران با درخواست سازمان جمع آوری و فروش املاک تملیکی برای عرضه چند فراورده‌های نفتی، گفت: در بورس انرژی مکانیزم نظارتی و امکان ردیابی تخلفات وجود دارد؛ بنابراین، از صحت معاملات انجام شده می‌توان اطمینان حاصل کرد، بنابراین اولین مزیت این موافقت، شفافیت در بازار خواهد بود، یعنی فرآورده‌هایی که در بورس انرژی عرضه می‌شود از شفافیت بیشتری برخوردار است.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: با توجه به اینکه معاملات در بورس انرژی تحت قوانین معاملاتی و نظارتی ثابت برای همگان انجام می‌شود، این معاملات به یک مرجع قیمتی قابل استناد برای بازار تبدیل می‌شود که این موضوع یعنی حذف واسطه‌ها و به حداقل رساندن رانت، دومین مزیت عرضه فرآورده‌های نفتی سازمان جمع آوری و فروش املاک تملیکی است.

ارم همچنین گفت: به واسطه تعریف محصولات قابل عرضه و لیست عرضه کنندگان در بورس انرژی و وجود مکانیزم تصفیه و پایاپای در این بازار، هزینه معاملات و مبادلات برای خریداران و عرضه کنندگان کاهش پیدا خواهد کرد و در نهایت فضای رقابتی که به واسطه تعاملات بین خریداران و فروشندگان بوجود می‌آید به مرور به کشف قیمت واقعی کالا منجر خواهد شد.

یادآور می‌شود، نقوی مدیر عامل بورس انرژی شنبه گفته بود که فراورده‌های نفتی سازمان جمع‌آوری و فروش املاک تملیکی برای نخستین بار طی هفته‌های آینده در بورس انرژی ایران عرضه خواهد شد.

  • منبع خبر : صداوسیما