در مجمع عمومی فوق العاده شیران از ورود به تولید محصولات جدید و سرمایه گذاری در طرح های نیمه تمام خبر داده شد.

به گزارش بورس امروز، مجمع عمومی فوق العاده شرکت سرمایه گذاری شیمیایی ایران که با حضور 85 درصد از سهامداران در خصوص افزایش سرمایه از محل سود انباشته برگزار گردید.

سعید زرندی مدیرعامل “شیران” اظهار داشت: در مجمع گذشته قول داده شده بود که قبل از فروردین، سود سهامداران خرد را تقسیم خواهیم کرد که در تاریخ 27 فروردین به این وعده عمل کردیم. پرتالی را برای سهامداران ایجاد کردیم تا پل ارتباطی این مجموعه را با سهامداران افزایش دهیم.

مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران به تولید 87 هزار و 352 تن نرمال پارافین، 58 هزار و 359 تن LAB و 2 هزار و 868 تن HAB  در 6 ماهه سال نخست فعالیت این شرکت در سال مالی منتهی به سی ام آذرماه 1401 اشاره و اضافه کرد: در این میان سقف تولید  LAB را در سال گذشته  حفظ نمودیم. البته قابل ذکر است که سقف تولید در شرکت رعایت شده و بیش از این مقدار نمی توانیم تولید را افزایش دهیم.

وی به فروش شیران در 6 ماهه نخست سال مالی خود اشاره کرد که شامل   530 میلیارد تومان پارافین، یک هزار و 127 تومان LAB، و حدود 16 میلیارد تومان نیز HAB و سایر برش ها نیز کمتر از 500 میلیون تومان بوده است.

زرندی در خصوص قیمت گذاری محصولات این شرکت گفت: ستاد تنظیم بازار قبلا قیمت گذاری را برای ما 85 درصد FOB  در نظر گرفته بود که در جلسات متعدد با ستاد تنظیم بازار این مسئله حل شد و به روال قبل بازگشتیم؛ این امر یک گام موفقیت برای شرکت محسوب خواهد گردید.

وی در بیان فروش صادراتی نیز گفت: پارافین 334 میلیارد تومان، 826 میلیارد تومان LAB، و 23 میلیارد تومان هم HAB به فروش رسیده است. به صورت کلی مجموع ارزش فروش داخلی و صادراتی شرکت 2 هزار و 860 میلیارد بوده است که نسبت به سال مالی گذشته که 2 هزار و 820 میلیارد تومان بوده است، در آمد حاصل از فروش افزایش یافته است این درحالیست که تعداد محصولات فروش رفته نسبت به قبل با کاهش همراه بوده است.

مدیرعامل شیران ابراز داشت: شرایط بازار نفت طی سال مالی جاری شرکت، شرایط کاملا ناامنی بود. با توجه به تغییرات لحظه ای قیمت نفت، در برخی از بخش ها، فروش را پایین آوردیم به ویژه در بخش صادرات تا زمانی که با دستیابی به قیمت بالاتر و متعادل تر،  فروش را مدیریت کنیم. به همین علت شاید میزان فروش ما نسبت به قبل با کاهش مواجه شده باشد اما در مجموع، ارزش ایجاد شده از فروش بالاتر رفته است.

و اما در بخش داخلی تعهدی به وزارت صمت داریم که به موجب آن باید به صورت هفتگی یک هزار و 400 تن محصول را در بازار عرضه کنیم. موجودی مخازن در شرکت

وی در بیان موجودی تولیدات شرکت، به وجود  28 هزار تن LAB در مخازن بوشهر و مجموعه شرکت، 37 هزار تن پارافین و یک هزار و 700 تن HAB  اشاره کرد و متذکر گردید: در مجمع قبل قیمت LAB حدود یک هزار و 520 دلار بود که در حال حاضر این محصول از قیمتی نزدیک به یک هزار  و 700 دلار برخوردار شده است.

مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری شیمیایی ایران عنوان کرد: در حوزه فروش در 31 خرداد توانستیم 10 هزار تن دیگر از محصولات خود را به فروش رسانیم ولی برای حفظ قول خود به سهامداران، این میزان فروش را در صورت های مالی 6 ماهه درج نکردیم چراکه طبق استانداردهای حسابرسی باید زمان خروج محصول از شرکت لحاظ گردد.

زرندی به وعده 2 هزار و 200میلیارد تومان سود به سهامداران شرکت اشاره کرد که از این رقم وعده داده شده تاکنون یک هزار و 75 میلیارد تومان آن در بخش سود عملیاتی محقق شده است. بر این اساس حدود 111 تومان از 237 تومان سود برای هر سهم محقق شده است.

 

  • طرح ها و برنامه های مهم و توسعه ای

سعید زرندی با تاکید بر لزوم تغییر مدل بازرگانی شرکت، برنامه های توسعه بازارهای صادراتی محصولات و ورود بیشتر در بازارهای جهانی را اینگونه عنوان کرد: انتشار آگهی و فراخوان انتخاب و ایجاد دفاتر نمایندگی در ترکیه، پاکستان و آفریقا، شناسایی و مذاکره با مصرف کنندگان نهایی در پاکستان و فروش محصولات، شروع شناسایی مصرف کنندگان نهایی در بازار ترکیه، و دریافت درخواست هایی برای ایجاد دفاتر نمایندگی در بازارهای آفریقا.

وی از تبدیل  ارز حاصل از صادرات این مجموعه با صرافی های معتبر بر اساس دستوالعمل جدید بانک مرکزی به عنوان مزیتی برای شرکت سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران نام برد که  می تواند اثر جدی ای بر فروش ارزی آن ما داشته باشد.

وی در بیان اصلاحات ساختاری شرکت به جداسازی مالیاتی و راه اندازی بخش جدیدی برای سرمایه گذاری توسعه با هدف تمرکز بر موضوعات جدید اشاره کرد.

 

  • پیشرفت پرونده های حقوقی شرکت

در خصوص پرونده های حقوقی شرکت نیز ابراز داشت: موفق به اخذ رای قطعی دادگاه تجدید نظر در حوزه بدهی و طلب از شرکت هیزل که بیش از 100 میلیون درهم اصل مطالبات و 44 میلیون درهم بابت جرائم متعلقه بوده است، شدیم.

وی به پروژه یک مگاواتی برق شیران اشاره کرد که در انتهای سال اسفند ماه قبل به بهره برداری رسید. آغاز عملیات نیروگاه خورشیدی یک مگاوات و 3 مگاواتی این مجموعه در ماه گذشته هم از جمله موضوعات مورد اشاره مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران بود.

وی در بیان جهت گیری های جدید شرکت به اجرای طرح های توسعه و ایجاد محصولات جدید اشاره کرد و یاد آور شد: با پالایشگاه نفت اصفهان و شهرک علم و فناوری و … در حال ایجاد فعالیت های جدید در حوزه محصولات هستیم که البته کمی زمانبر خواهد بود اما دارای جهت و ایده خوبی خواهد بود.

مدیرعامل شیران  از روغن ترانسفورماتور، تولید محصولات پارافینیک، نیروگاه خورشیدی و کلرو پارافین.به عنوان پروژه های عملیاتی در بخش توسعه و نوآوری شرکت سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران نام برد.

به گفته مدیرعامل شیران؛ شبکه سازی و همکاری های عملیاتی این مجموعه با صنایع و شرکت های دانش بنیان به صورت شبکه سازی و شناسایی شرکت های دانش بنیان مرتبط در سطح استان و کشور، ارتباط با شرکت های فناور و شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، پیگیری انعقاد تفاهم نامه با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و صندوق نواوری و شکوفایی، و پیگیری رفع موانع و اجرای طرح های توسعه ای جاری سازمان بوده است.

 

  • افزایش سرمایه از محل سود انباشته

زرندی در خصوص افزایش سرمایه شیران از محل سود انباشته گفت: رویگرد ما این بود که افزایش سرمایه در حدود 100 درصد باشد که هم از مزیت های معافیت های مالیاتی بهره مند گردیم و هم اصلاح ساختار مالی شرکت را داشته باشیم. در پی این افزایش سرمایه، سرمایه فعلی شرکت از 964 میلیارد تومان به یک هزار و 928 میلیارد تومان افزایش خواهد یافت. همچنین برنامه داریم که در یک فرایند یکساله از محل تجدید ارزیابی دارایی ها نیز افزایش سرمایه ای داشته باشیم.

وی افزود: در مجموعه خدمات بندری خود تقریبا درآمد عملیاتی 6 ماهه 150 میلیارد تومان را کسب کردیم که با نگاه جدیدی به این شرکت، معتقدم این شرکت باید رشدی 10 برابری را در حدود یک بازه یکساله به همراه داشته باشد، مخصوصا اینکه از این شرکت خواستار ورود به حوزه بازرگانی خانواده نفت شده ایم که سود این شرکت در 6 ماهه ابتدایی سال مالی جاری معادل با 42 میلیارد تومان سود بوده است. معتقدم که این شرکت می تواند بزرگ شود.

وی به همکاری شرکت نیرو کلر با نیروهای متخصص نیز اشاره کرد که بر این اساس “شکلر”توانسته در 6 ماهه ابتدایی سال مالی جاری خود درآمدی معادل با 388 میلیارد تومان کسب نماید. سود ناخالص آن 255 میلیارد تومان بوده است. این شرکت که در یکسال مالی گذشته سود خالصی معادل با 103 میلیارد تومان را کسب نموده است، در 6 ماهه سال جاری توانسته 202 میلیاردتومان سود شناسایی کند.

مدیر عامل شیران  ادامه داد: تولیدات ما از برنامه تولید جلوتر است.  برنامه تولید ما تا زمان حال 85 هزار تن بوده است که توانستیم از برنامه پیش بینی شده پیشی گیرم. در حال حاضر 92 هزار تن تولید داشته ایم. در دوره مشابه سال گذشته تولید این مجموعه 84 هزار تن بود.

پناهنده رئیس مجمع نیز ابراز داشت: میزان تولید و فروش شرکت افزایش یافته است و به نظر می رسد که آینده خوبی را در ماه های پیش رو برای شرکت متصور خواهیم شد. یکی از اتفاقات خوب در شرکت نوع نگرش و تغییر بحث حوزه بازرگانی بوده است که بخش طرح توسعه، و هم بخش بازرگانی به موازات یکدیگر در حال شناسایی مشتریان خاص و جدید و بازار های جدید برای صادراتی هستند که با افزایش دوبرابری تولیدات، صادرات خود را افزایش دهند.

وی افزود: در بخش حقوقی تمام پرونده های  شرکت به نحوی به نتیجه رسیده است و بر این اساس حدود یک هزار و 200 میلیارد تومان به حساب شرکت برگشت خواهد شد. در بخش تولیدات برق نیز این شرکت در حال رسیدن به مرحله ای است که دیگر متکی به برق شبکه سراسری نباشند و برق این مجموعه از یک مگاوات به 3 مگاوات در حال افزایش است.

 

  • تصویب افزایش سرمایه شرکت

این گزارش می افزاید: در این مجمع افزایش سرمایه شرکت سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران از مبلغ 9 میلیون و 640 هزار و 176 میلیون ریال به مبلغ 19 میلیون و280 هزار و 352 میلیون ریال از محل سود انباشته تصویب گردید.

سعید زرندی گفت: در خصوص بازار سهام آن چه مهم است  عدم حمایت های مصنوعی از سهم است.

وی در خصوص ثابت بودن قیمت سهام با توجه به روند مطلوب شرکت عنوان کرد: برای اسفند ماه به ازای هر سهم 180 تومان سود تقسیم شد که پس از بازگشایی نماد از  1700 و یا 1600 تومان امروز قیمت سهم به 2 هزار و 70تا 2 هزار و 100 تومان هم رسید.

وی  قول ارائه گزارشات در مورد طرح های توسعه شرکت را داد و گفت: طرح های توسعه در حال حاضر به جمع بندی و به مرحله قرارداد رسیده و واقعی شده است. طرح شرکت با تمام توان به جلو حرکت خواهد کردو به صورت ماهانه گزارشات آن اطلاع رسانی خواهد شد.

مدیرعامل شیران با اعلام به نتیجه رسیدن انعقاد قراردادهای شرکت، خواستار دریافت ضمانتنامه داخلی برای خریدهای خارجی شد و ادامه داد: با حمایت وزارت صمت برای این موضوع درصدهای ساخت داخل و شرکا مشخص گردید و تا حدودی شرایط مدنظر خود را اضافه کردیم تا کاری بدون ریسک را انجام دهیم.

وی با بیان اینک در حوزه بازار سرمایه خواستار شفافیت بوده ایم، ادامه داد: در حوزه غیرعملیاتی از نقدینگی لازم برخوردار نبودیم اما با برنامه ریزی های صورت گرفته تلاش شد تا  زیان های موجود را کم کنیم و  در خصوص پرتفوی نیز به سمت اصلاح حرکت کردیم.

وی از یک اتفاق خوب در شرکت گفت: به ما این اجازه داده شده که در طرح های نیمه تمام هم سرمایه گذاری کنیم که البته چندین طرح شناسایی شده است.

زرندی در اشاره به ایجاد نمایندگی های فروش افزود: ایجاد نمایندگی هم دارای نقاط قوت و هم نقط ضعفی خواهد بود. وجود نمایندگی سبب ایجاد یک فروش دائم و ثابت خواهد شد. حضور ما در بازار آفریقا که تاکنون حضوری در آن نداشته ایم، اقدامی مثبت خواهد بود.

 

بیشتر بخوانید: اخبار نماد شيران