فولاد خوزستان اولین مجتمع تولید آهن و فولاد کشور به روش احیاء مستقیم و کوره قوس الکتر یکی و بزرگترین عرضه کننده محصولات نیمه نهایی فولادی در کشور است.

به گزارش بورس امروز؛ گروه توسعه اقتصادی پایندگان به میزان 46 درصد از سهام شرکت فولاد خوزستان را دارا است و 24 درصد سهام شرکت به صورت شناور است.

این شرکت پس از فولاد مبارکه اصفهان با ظرفیت 7.350 میلیون تن اسلب ۷ با ظرفیت تولید 3.8 میلیون تن شمش در رتبه دوم قرار داد.
گروه فولاد خوزستان سالانه؛ 3.8 میلیون تن شمش، 4.8 میلیون تن آهن اسفنجی، 8.5 میلیون تن گندله، 2.5 میلیون تن کنسانتره تولید میکنند.
مهمترین زیر مجموعه های شرکت؛ شرکت فولاد فراگیر سناباد با مالکیت حدود 67 درصدی و فولاد شادگان با مالکیت 65 درصدی هستند. از مزایا شرکت می توان مجاورت به دریا برای صادرات و منابع گازی و همچنین ارتباط حمل و نقل مناسب برای داخل کشور اشاره کرد.
شرکت فولاد خوزستان تا سومین بخش تولید از زنجیره ارزش تولید تا بخش فولادسازی را در زنجیره شرکت انجام می‌دهد.
تولید فولاد در فولادخوزستان به سبک کوره قوس الکترونیک و احیا مستقیم صورت می‌گیرد.

وضعیت بازار داخلی فولاد:

ایران در رتبه دهم جهان و اول خاورمیانه در تولید فولاد قرار دارد و میزان تولید کشور در سال 2020 حدود 29 میلیون تن بوده است. کشور قصد دارد در افق 1404 به هدف تولید 55  میلیون تن فولاد دست یابد. تولید فولاد خام شرکت در طول سال‌های گذشته روندی رو به رشد داشته که در طی سال 1398 به دلیل کمبود تقاضا ناشی از رکود بازارهای صادراتی و نیز سخت‌تر بودن فروش اسلب نسبت به بیلت به دلیل مصرف خاص، تولید شرکت در بخش تختال (اسلب) کاهش داشته است؛ به گونه‌ای که میزان کل تولید فولاد خام شرکت، کاهشی 4 درصدی و میزان تولید اسلب، 13درصد کاهش تولید را نسبت به سال 1397 داشته است.
تولید چند سال اخیر مواد اولیه فولادی شرکت شامل گندله و آهن اسفنجی روند ثابتی را پیموده است که در سال 1398 به دلیل کمبود کنسانتره سنگ آهن، تولید گندله و آهن اسفنجی شرکت کاهشی شده است؛ در نتیجه شرکت مجبور به استفاده از سایر مواد مصرفی گردیده است. شرکت در سال 1398، با توجه به میزان فروش گندله و موجودی پایان دوره، با کمبود مواد اولیه تولید آهن اسفنجی (گندله) مواجه نبوده است. هم‌اکنون به طور میانگین حدود 65 درصد از فروش شمش فولاد شرکت مربوط به محصول بلوم و بیلت و مابقی شامل تختال و گندله می‌باشد که در طی سال 1395، کاهش فروش بیلت از طریق افزایش فروش در اسلب جبران گردیده است.  طی سال 1398، علت کاهش فروش در بخش اسلب ناشی از کاهش فروش صادراتی و نیز افزایش عرضه در بازار داخلی بوده است؛ در واقع، در طی این سال به رغم رشد فروش در بازار داخلی، میزان فروش صادراتی شرکت کاهشی حدود 50درصدی را تجربه نموده که می‌توان بخشی از علت آن را به دلیل شیوع ویروس کرونا و رکود در بازارهای صادراتی دانست.

به صورت تاریخی، قیمت شمش فولادی ایران پایین‌تر از شمش حوزه CIS  بوده که معمولا هم قیمت فولاد در نقاط مختلف دنیا متفاوت است. نرخ بیلت فولاد خوزستان در طول چند سال گذشته متناسب با شمش CIS حرکت کرده در حالی که قیمت اسلب در طی این سال‌ها نوسانات بیشتری نسبت به بیلت داشته است. همچنین به طور کلی فاصله میان شمش تختال ایران با دریای سیاه در سال 1397 فاصله زیادی داشته که سال 1398 و 1399 این فاصله کمتر شده است. بهای تمام شده شرکت فولاد خوزستان، مربوط به مواد مستقیم مصرف شده عمدتا کنسانتره، آهن اسفنجی، فروآلیاژها و سایر مواد است که نرخ مصرف کنسانتره و آهن اسفنجی به ترتیب بر مبنای 16 و 50 درصد شمش فولاد خوزستان تعیین می‌شود و به صورت میانگین حدود 62 درصد از بهای ساخت شرکت را تشکیل می‌دهند و پس از آن هزینه سربار با 35 درصد و دستمزد مستقیم با سهم 3 درصدی، ترکیب بهای تمام شده شرکت را تشکیل می‌دهند. در بخش سربار، عمده هزینه مربوط به بخش الکترود گرافیتی و انرژی (آب، برق، سوخت) می‌باشد که میزان مصرف الکترود به ازای هر تن فولاد تولیدی، 2 تا 3 کیلوگرم بوده و باتوجه به اینکه این محصول وارداتی بوده و همچنین به دلیل نوسانات نرخ ارز، تاثیر بسزایی در ترکیب هزینه‌ای شرکت دارد.

پیش بینی می شود که در سال 1401 شرکت حدود 52 هزار میلیارد تومان فروش داشته باشد و سود خالص شرکت 150 تومان برآورد می‌شود.

 

 

  • نویسنده : حجت پیوندی- تحلیلگر مدیریت سرمایه برنا

بیشتر بخوانید: اخبار فولاد خوزستان