قیمت طلا در اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ در بازارهای جهانی کاهش یافت و با حدود ۶ درصد کاهش از ۷/۱.۹۴۳ دلار به ۲/۱.۸۳۴ دلار در پایان این ماه رسید.

به گزارش بورس امروز، قیمت نفت که در هفته اول اردیبهشت ماه به کمتر از ۱۰۰ دلار در هر بشکه رسیده بود در اداه این ماه و با افزایش تقاضا در بازار جهانی دوباره افزایش یافت. در پایان اردیبهشت ماه قیمت نفت برنت،‌WTI و اپک به ترتیب ۰۴/۱۱۲، ۲۱/۱۱۲ و ۰۴/۱۱۲ دلار رسید که نسبت به ابتدای این ماه به ترتیب ۶۵/۶ و ۷۶/۳ درصد رشد داشت.
در اردیبهشت ماه قیمت گاز طبیعی در ایالات متحده آمریکا به بالاترین حد خود در ۱۳ سال گذشته رسید و بیش از ۸دلار در هر میلیون واحد حرارتی بریتانیا معامله شد. ایجاد درگیری در شرق اروپا و افزایش تقاضای کشورهای اروپایی برای گاز طبیعی مایع را می توان از دلایل افزایش قیمت گاز طبیعی در آمریکا عنوان کرد.
در اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ شاخص دلار هم افزایش یافت و به بالاترین حد خود در دو دهه گذشته و در پایان این ماه به ۱۵/۱۰۳ واحد رسید. اقدامات فدرال رزرو برای مقابله با تورم و کاهش ارزش ین ژاپن و یورو را می توان از جمله دلایل رشد شاخص دلار در این ماه عنوان کرد.
ارزش یورو در مقابل دلار هم در این ماه به پایین ترین حد خود در پنج سال گذشته رسید و ۵/۲ درصد کاهش یافت.
در اردیبهشت ۱۴۰۱ قیمت سنگ آهن در حدود ۱۳ درصد کاهش یافت. در این ماه قیمت هر متر یک تن خشک سنگ آهن از حدود ۱۵۴ دلار در ابتدای این ماه به حدود ۱۳۳ دلار در پایان این ماه رسید. قیمت سایر فلزات همچون آلومینیم و مس هم در این ماه کاهش یافتند. تقویت شاخص دلار در اردیبهشت ماه قیمت فلزاتی را که به دلار ارزش گذاری می شوند برای خریداران خارجی افزایش داد و سبب کاهش تقاضا برای این محصولات شد.

بیشتر بخوانید:  دستاوردهای ذوب‌آهن در عرضه محصولات جدید، بومی‌سازی و خودکفایی

اقتصاد ایران:

در اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ نرخ بهره بین بانکی ۳/۰ درصد رشد داشت و به ۵۷/۲۰ درصد در پایان این ماه رسید.
نرخ دلار در صرافی بانکی در پایان اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ برابر ۲۵۶.۲۴۸ ریال و در سامانه نیما این نرخ برابر ۲۴۵.۶۶۶ ریال بود. سکه بهار آزادی در پایان اردیبهشت ماه تا ۱۳۵.۴۰۰ هزار ریال افزایش یافت.
در اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ ارزش کل معاملات در بازار بورس اوراق بهادار تهران برابر ۱.۲۲۶.۲۹۳ میلیارد ریال بود که نسبت به ماه قبل ۸۶/۶ درصد رشد داشت.
شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در این ماه نسبت به ماه قبل ۴۶/۴ درصد افزایش داشت و به ۱.۵۷۹.۶۸۷ واحد رسید. شاخص کل فرابورس هم در اردیبهشت ماه نسبت به ماه قبل ۷۳/۳ درصد رشد داشت و به ۹۶/۲۱.۵۳۷ واحد رسید.

  • منبع خبر : نشریه بورس امروز