، گروه شرکت های فولاد مبارکه اصفهان اکنون مواد اولیه بیش از 3 هزار کارخانه و کارگاه تولیدی کشور در صنایع لوله و پروفیل، نفت، گاز و پتروشیمی، خودرو، موتورهای الکتریکی، لوازم خانگی، فلزات سبک و سنگین، ساختمانی، غذایی، کشتی سازی، و ...را تامین می نماید.

به گزارش بورس امروز، گروه شرکت های فولاد مبارکه اصفهان اکنون مواد اولیه بیش از 3 هزار کارخانه و کارگاه تولیدی کشور در صنایع لوله و پروفیل، نفت، گاز و پتروشیمی، خودرو، موتورهای الکتریکی، لوازم خانگی، فلزات سبک و سنگین، ساختمانی، غذایی، کشتی سازی، و …را تامین می نماید. شرکت فولاد مبارکه یکی از معدود شرکت های فولاد سازی در ایران است که توانسته مالک زنجیره کاملی در تولید فولاد از معدن کاری، سنگ آهن تا نورد فولاد باشد.

سرمایه شرکت فولاد مبارکه اصفهان در بدو تأسیس 10 میلیون ریال بوده است. این شرکت در 12 مرحله سرمایه خود را 293 هزار میلیارد ریال می رساند. آخرین افزایش سرمایه این شرکت فولاد ساز حدود 40 درصد از محل سو انباشته و اندوخته عمومی در 9 تیر 1400 صورت گرفت. همچنین این شکت قصد افزایش سرمایه 80 درصدی از 293 هزار میلیارد ریال را به 530 هزار میلیارد ریال را از محل سود انباشته با هدف احداث واحد نیروگاه سیکل ترکیبی به ظرفیت اسمی 914 مگاوات را در برنامه های خود دارد.

محصولات تولیدی فولاد مبارکه اصفهان، محصولات گرم، محصولات سرد، محصولات پوشش دار و سایر محصولات می باشد.

طبق آخرین گزارش ماهانه شرکت فولاد، در دوره یکماهه منتهی به اردیبهشت 1401، این شرکت از فروش محصولات خود مبلغی بالغ بر 173 هزار میلیارد و 612 میلیون و 731 هزار ریال کسب نموده است که حدود 93 درصد آن از فروش داخلی و 7 درصد از فروش صادراتی حاصل گردیده است.

از کل مبلغ فروش در دوره یکماهه اردیبهشت 53.5 درصد به فروش محصولات گرم، 17.2 درصد به محصولات سرد، 16.5 به سایر محصولات و 53.4 درصد به محصولات پوشش دار تعلق دارد.

در دوره یکماه اردیبهشت سال 1400، این شرکت از فروش محصولات خود درآمدی معادل با 124 هزار میلیارد و 500 میلیون و 980 هزار ریال  به دست آورده بود که با وجود تعرفه های پی در پی و متفاوتی که در اوایل سال 1401 برای شرکت های تولیدی و خدماتی بازار حاکم شد، مانند عوارض بر محصولات صادراتی که در همان ابتدای سال مطرح و برای برخی از شرکت ها که با مازاد تولید مواجه هستند بسیار مورد نقد قرار گرفت و بسیاری از شرکت ها را در همان اوایل سال مورد تأثیر قرار داد ، باز هم در بررسی صورت های مالی این شرکت در اردیبهشت 1401 نسبت به اردیبهشت 1400 شاهد رشد حدود 40 درصدی در این شرکت بوده ایم.

فولاد مبارکه اصفهان در 2 ماهه ابتدایی سال به صورت کلی 2 میلیون و 924 هزار تن از محصولات خود را به فروش رسانده است در حالی که در دوره مشابه سال گذشته( از ابتدای فروردین تا پایان اردیبهشت)، 2 میلیون و 532 هزار تن از محصولات این شرکت فولادساز به فروش رسیده. در خصوص مبلغ فروش این تعداد فروش در دو ماهه ابتدایی سال نیز می توان مشاهده نمود که این شرکت در 2 ماهه ابتدایی سال گذشته از میزان فروش محصولا خود درآمدی معادل با 215 هزار میلیارد و 355 میلیون و 46 هزار ریال درآمد کسب نموده که در سال جاری این درآمد با رشدی در حدود 37 درصد به 294 هزار میلیارد و 291 میلیون و 085 هزار ریال رسیده است.

رشد نرخ فروش محصولات این شرکت در اردیبهشت سال 1401 نسبت به یکماه گذشته در محصولات گرم حدود 2 درصد و در سایر محصولات حدود 5 درصد بوده. اما در مقایسه نرخ فروش محصولات این شرکت از ابتدای سال جاری تا پایان اردیبهشت سال جاری نسبت به دوره مشابه در سال گذشته می توان دید که نماد فولاد در رشد نرخ فروش محصولات گرم حدود 18 درصد، محصولات سرد 17 درصد، محصولات پوشش دار 32 درصد، سایر محصولات 20 درصد، و در نرخ فروش محصولات گرم صادراتی حدود 63 درصد، و در نرخ فروش محصولات پوشش دار صادراتی نیز حدود 37 درصد موفق بوده است.

از کل مبلغ فروش 2 ماهه ابتدایی این شرکت که معادل با 294 هزار میلیارد و 291 میلیون و 85 هزار ریال بوده است حدود 57 درصد به محصولات گرم، 20 درصد به محصولات سرد، 6 درصد به محصولات پوشش دار و13 درصد به سایر محصولات داخلی که در داخل کشور به فروش رسیده است تعلق دارد در نتیجه مهم ترین و موثرترین محصول فروش داخلی این شرکت به محصولات گرم اختصاص یافته است.

 

  • منبع خبر : نشریه بورس امروز