امیر حامد رضایی کارشناس مسائل بین المللی کسب و کار با تاکید بر لزوم آماده سازی کسب و کارها برای بهره برداری از برجام، خبر از برگزاری دوره آموزرشی "آموزش، تحلیل و چگونگی آمادگی برای بهره برداری بیشینه کسب و کارها پس از روشن شدن وضعیت برجام در مدرسه عالی کسب و کار داد.

امیر حامد رضایی کارشناس مسائل بین المللی کسب و کار در مصاحبه با خبرنگار بورس امروز، به طراحی دوره  اموزشی و  تحلیلی تحت نام “دوره استراتژی راهبردی”، اشاره کرد که این دوره با نگاه ویژه ای به اهمیت موضوع برجام و ویژگی های خاص آن در چارچوب مسائل مهم کسب و کارها پرداخته می شود.

وی به ابهام موجود در  وضعیت برجام اشاره کرد که سبب شده است تا نتوان شرایط را به صورت دقیق بررسی کرد.

وی با بیان دو گزینه پایداری یا پایان پیش روی برجام، اظهارداشت: با توجه به نظر کارشناسان به نظر می رسد که  شرایط کنونی حفظ نخواهد شد، در هر حالت پیچیده تر و فشرده تر شرایط کنونی و یا آزادتر و راحت تر شدن آن، باور بر این است که شرکت ها به تخصص ها و مهارت های بیشتری نیازمندند.

وی اینگونه توضییح داد: در صورت احیای برجام شرکت ها باید قادر به ادامه فعالیت خود باشند مانند سال 2015 که برجام امضا شد، تنها تعداد معدودی از شرکت ها موفق به استفاده از فرصت برجام شدند؛ مانند برخی از شرکت های نامدار و بزرگ که البته ایرادات زیادی هم از آن ها گرفته شد. در صورت پایان برجام نیز بنگاه های اقتصادی به اصطلاح باید قادر به دور زدن تحریم ها برای ادامه کسب و کار خود باشند. به هر حال قرار گرفتن در هر یک از این دو وضعیت، نیازمند شایستگی ها و توانایی های خاص خود است.

 

ویژگی شرکت های موفق و ناموفق

وی با اشاره به امضای برجام در سالهای گذشته، یاد آور شد: جمعی از افراد در آن دور ان مدیر و یا مشاور شرکت هایی بودند که در فضای پسابرجام قرار گرفته بودند. در آن دوران تفاهم نامه های بسیاری از سوی شرکت های خارجی با شرکت های ایرانی  امضا شد. اگرچه هیچ کدام از آن تفاهم نامه ها نیز عملیاتی نگردید.

وی به تجربیات خود در ارائه مشاوره به بنگاه های اقتصادی در آن دوران اشاره کرد که در قالب تیمی از کارشناسان، شرکت های ناکام و کامیاب مورد پایش قرار می گرفتند.

وی وجه اشتراک گروه های ناموفق در بهره برداری از فرصت برجام را فرصت طلبی آنها ذکر کرد که با امضای برجام این گروه های ناموفق به سراغ شراکت با شرکت های خارجی و تعاملات بین المللی و انتقال فناوری و……رفتند.

وی که از گروه های موفق در دوران امضای برجام به عنوان کنش گر نام می برد، ادامه داد: این شرکت های کنش گر پیشاپیش  5 مورد را توجه قرار دادند. اولین مورد بحث مدیریت استراتژیک و مدیریت راهبردی بود که سبب می شد این شرکت ها با عمل کردن دقیق از لحاظ ارتباطی، با آماده سازی پیش زمینه هایی، به تقویت زیرساخت های خود بپردازند.

وی دومین مورد را مستندات قانونی و فناوری ذکر کرد که بنگاه های موفق با اخذ مجوزهای لازم مانند عضویت در اتاق های بازرگانی… ، از لحاظ فنی، سطح آگاهی خود را بالا برده بودند.

وی همچنین با اشاره به برخورداری از اعتبار مالی و بین المللی این کنشگران، برخورداری این بنگاه های اقتصادی از صورت های مالی حسابرسی و ترجمه شده به صورت رسمی را مورد تاکید قرار داد.

وی با بیان اینکه تیم ما موفقیت و عملکرد اینگونه شرکت ها را به یک دوره آموزشی تبدیل کرد، ادامه داد: در این دوره ی آموزشی دو بخش کار انجام شده است. بخش اول شامل آموزش است. در این میان با توجه به مخاطبان این دوره ها که عموما مدیران و استراتژیک دانان سازمانی هستند، در نظر داشتیم که دوره آموزشی جذابی برای این افراد برگزار شود.

وی بخش دوم اقدام این تیم را تبدیل آموزش به برنامه های گفت و گو محور عنوان و اضافه کرد: مجری حاضر در این کلاس ها به پرسشگری می پردازد. این پرسش ها در قالب سناریوی از پیش آماده شده نیست که از قبل طراحی شده باشد. مجری خود از اطلاعات کافی برخوردار است، بر این اساس بخشی از موضوعات مطرح شده کاملا فی البداهه است. تمام تلاش ما بر این است که افراد را در این شرایط قرار دهیم تا به توضیح بپردازند که  چه اقداماتی را انجام خواهند داد.

 

دوره های کوتاه و فشرده برای پیش بینی آینده بازار

وی با اشاره به مختصر، کوتاه و فشرده بودن این دوره ها، خاطرنشان ساخت: هر لحظه امکان احیای برجام و یا پایان آن وجود دارد لذا ممکن است که بنگاه های اقتصادی از امکان برنامه ریزی بلندمدت برخوردار نباشند. لذا تصمیم گرفتیم که این آموزش ها به صورت فشرده در حدود 9 الی 10 ساعت ارائه شود.

وی در بیان مزایای این دوره آموزشی، به دریافت اطلاعات مناسب در کوتاه ترین زمان ممکن اشاره کرد تا در  موقعیت های متفاوت برنامه درست و به موقعی را  ارائه نماید.

وی از انتخاب مشاور مناسب با توجه به فشردگی زمانی و مالی و ارایه الگوهایی در سطح بین المللی به عنوان هدف این تیم آموزشی نام برد که به مانند یک مشاور خوب، با ارایه اطلاعات و راهکارهای لازم سبب کارآمدی کافی برای متقاضیان می شود.

وی با بیان اینکه این دوره ها به طور قطع از دوره های تکمیلی برخوردار خواهد شد، ادامه داد: در این دوره های تکمیلی سطح هر دوره نسبت به سطح مدیریتی  افراد حاضر در آن متفاوت خواهد بود.

وی با تاکید بر سفارشی بودن دوره ها، ادامه داد: آپلود و فروش این دوره ها توسط موسسه عالی رسانه انجام می شود، برای برآورد بازار نیز در روزهای پایانی اسفندماه در یکی از پلتفرم های خود در اوج شلوغی پایان سال شرکت ها دوره مختصر  یک روزه 3 ساعت ترتیب داده شد

وی با اشاره به استقبال مناسب از این دوره ها، اضافه کرد: استقبال از این دوره باعث غافلگیری ما شد، با وجود  اطلاع رسانی دیر و نزدیک شدن به تعطیلات نوروزی، استقبال مناسبی از این دوره صورت گرفت.

 

دوره های آکامی مدرسه عالی رسانه

وی بخشی از دوره های آکادمی مدرسه عالی رسانه  را در حوزه  بیزینسی و مسائل اقتصادی عنوان کرد.

وی ادامه داد: در کنار این دوره بخش های دیگری در حوزه روان شناختی، پزشکی و … نیز پوشش داده خواهد شد. همچنین فعالیت های هنری از قبیل دوبلوری … نیز پوشش داده خواهد شد.

وی تصریح کرد: تمام تلاش ما بر این است که فعالیت های خود را با اتکا به فعالیت های علمی، آکادمیک و ترکیب آنها با فضای واقعی به انجام رسانیم. و مخاطبان ما مشاهده خواهند کرد که تا چه میزان پیش بینی ما از اخبار و اتفاقات موثر بر کار و تجارت مفید و دقیق است.