بازارهای جهانی اکنون تحت تأثیر چندین عامل اساسی مانند جنگ بین اوکراین و روسیه، تورم حاکم بر صنایع بزرگ و مسئله عرضه و تقاضا است. کاهش اثرات کووید  تقاضای جدید را در بازارهای جهانی ایجاد کرده است.از سوی دیگر احتمال بروز رکود در اقتصادهای بزرگ به واسطه اعمال قرنطینه در برخی از کشورهای بزرگ مانند چین وجود دارد.

به گزارش بورس امروز، بازارهای جهانی اکنون تحت تأثیر چندین عامل اساسی مانند جنگ بین اوکراین و روسیه، تورم حاکم بر صنایع بزرگ و مسئله عرضه و تقاضا است. کاهش اثرات کووید  تقاضای جدید را در بازارهای جهانی ایجاد کرده است.

از سوی دیگر احتمال بروز رکود در اقتصادهای بزرگ به واسطه اعمال قرنطینه در برخی از کشورهای بزرگ مانند چین وجود دارد.

هر کدام از عوامل ذکر شده با اثرات خاص خود باید به صورت جداگانه و تک تک مورد بررسی و تحلیل قرار گیرند. در نهایت برآیند این عوامل است که تکلیف بازارهای جهانی را مشخص خواهد کرد.

در خصوص جنگ بین اوکراین و روسیه به نظر نمی رسد که اتمام این جنگ به راحتی انجام گیرد؛ حتی اگر این جنگ سبب ایجاد توافق شود به تبع تحریم ها سرجای خود خواهند ماند چراکه کشورهای غربی زمانی که یک کشور را مورد تحریم قرار می دهند به راحتی آن تحریم را لغو نخواهند کرد.

تمام سعی کشورهای در حال جنگ دریافت امتیاز لازم از کشور تحت فشار قرار گرفته، است. بر این اساس این جنگ  به صورت مستقیم بر قیمت های جهانی تاثیر گذار خواهد بود.

و اما در خصوص بحث تورم، به رغم تلاش کشورهای توسعه یافته برای کنترل تورم، نگرانی های ناشی از جنگ آنها را در سیاست گذاری ها با محدودیت مواجه کرده است؛ بنابراین از این بابت نیز آشفتگی هایی در بازار وجود دارد.

در این میان تورم در آمریکا به نوعی از سایر کشورها کمتر است و این موضوع دلیلی بر تقویت قیمت دلار خواهد بود. با توجه به تاثیر منفی تقویت قیمت دلار بر ارزش کامودیتی ها، با افزایش قیمت دلار شاهد کاهش قیمت کامودیتی ها خواهیم بود. اما برآیند میزان اثر تورم از اثر جنگ بر بازارهای جهانی کمتر است. در خصوص عرضه و تقاضا، با توجه به قرار داشتن قیمت های جهانی در سقف قیمتی خود در سالهای اخیر به ویژه در محصول اوره ، مس، روی، آلومینیوم شاید انتظار رشد بیشتر این محصولات  کمی بیهوده باشد. اما موضوع حائز اهمیت در این میان مدت زمان ماندگاری این محصولات بر این سطوح قیمتی خواهد بود. بنابراین تصمیم گیری در خصوص هرگونه سرمایه گذاری مبتنی بر قیمت های جهانی  باید با در نظر گرفتن تمامی این موارد صورت پذیرد.

و اما در خصوص روند بازار سرمایه کشور می توان گفت که بازار سرمایه اکنون تحت تأثیر چهار عامل قیمت های جهانی، حذف ارز ترجیحی (در این خصوص نیز قیمت های جهانی بر این موضوع تأثیرگذار خواهد بود)، خصوصی سازی خودروسازان،  برجام و قیمت دلار است.

برآیند این چهار عامل و اخبار موجود در بازار سرمایه تعیین کننده روند بازار خواهد بود. قیمت های قیمت های فعلی جهانی با کاهش انتظارات از رشد بیشتر قیمت های جهانی عاملی، قیمت سهام را برای سرمایه گذاری های بلند مدت جذابتر خواهد کرد. در این میان می توان از فلزی، پالایشی، پتروشیمی و معدنی به عنوان گروه هایی نام برد که متاثر از رشد قیمت های جهانی مستعد رشد خواهند بود. لذا باید سرمایه گذاری در این گروه ها با دید بلند مدت صورت پذیرد.

  • نویسنده : مهدی رادان- مدیر تحلیل شرکت رتبه بندی برهان
  • منبع خبر : نشریه بورس امروز