قیمت هر اونس طلا در روز پایانی معاملات هفته با حدود ۲ دلار و ۸۹ سنت کاهش نسبت‌به روز قبل به ۱۸۹۶ دلار و ۹۳ سنت رسید.

به گزارش بورس امروز، قیمت هر اونس طلا در معاملات روز جمعه با حدود 2 دلار و 89 سنت کاهش نسبت‌به روز قبل به 1896 دلار و 93 سنت رسید. به‌این‌ترتیب طلا دومین هفته پیاپی کاهش قیمت خود را ثبت کرد و بیشترین کاهش ماهانه را در آوریل از سپتامبر 2021 داشت. طبق گفته متخصصان بازار کالا، اصلی‌ترین دلیل کاهش ارزش فلز زرد افزایش شاخص دلار بوده‌است. ارزش دلار به بالاترین رقم طی 20 سال گذشته رسیده‌است.

به‌علاوه، نزدیک شدن به اجلاس فدرال‌رزرو آمریکا و اطلاعیه مقامات این بانک در مورد افزایش نرخ بهره مانع هر گونه بالا رفتن قیمت طلا شده‌است.

در این بین متخصصین طلا عقیده دارند ورود جنگ روسیه و اوکراین به ماه سوم، قیمت کالاها را بالا برده‌است. از طرف دیگر پایین آمدن قیمت طلا فرصت خوبی برای سرمایه‌گذاران در این فلز گران‌بهاست. این متخصصان قیمت طلا را تا قبل‌از اجلاس فدرال‌رزرو آمریکا بین 1870 تا 1960 دلار در هر اونس پیش‌بینی می‌کنند.

خبر راکد شدن غیرمنتظره اقتصاد آمریکا در سه‌ماهه اول سال جاری میلادی هم بر قیمت کالاها ازجمله طلا تاثیر گذاشته‌است، آن‌هم در شرایطی که بازار همین حالا هم تحت تاثیر کند شدن رشد اقتصاد در اروپا و چین قرار دارد.

اما تحلیلگران دورنمای قیمت طلا را مثبت ارزیابی می‌کنند. آخرین اطلاعات شورای جهانی طلا نشان می‌دهد تقاضای جهانی برای این فلز گران‌بها 34 درصد افزایش سالانه داشته و به 1234 تن در سه‌ماهه اول سال جاری میلادی رسیده‌است که نشان می‌دهد طلا همچنان مورد علاقه بسیاری از سرمایه‌گذاران است که آن را یک سرمایه‌گذاری ایمن در برابر تورم و چالش‌های ژئوپلیتیکی می‌دانند.

  • منبع خبر : تسنیم