در مجمع عمومی فوق‌العاده شرکت مس افزایش  ۱۰۰درصدی سرمایه «فملی» به عنوان بزرگ‌ترین افزایش سرمایه تاریخ بورس از محل سود انباشته به تصویب رسید.

به گزارش بورس امروز، اردشیر سعد محمدی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران در مجمع این شرکت اعلام کرد: ذخایر خالص مس ایران ۳۰ میلیون تن بود و این ذخایر امروز به بیش از ۴۰ میلیون تن رسیده است.

وی در ادامه با بیان اینکه ایران در ذخایر مس، در رتبه هفتم جهان قرار گرفته است، گفت: ‌با توجه به ذخایر کشف شده، احداث کارخانه تغلیظ فاز ۴ سرچشمه و فاز ۵ سونگون در حال برنامه ریزی است.

او اعلام کرد که سرمایه گذاری کل پروژه های توسعه‌ای برابر با ۳۵۰۰ میلیون یورو برابر با ۴۵۰۰۰میلیارد تومان برآورد شده است.

سعد محمدی از افتتاح معدن و کارخانه درآلو و معدن و کنسانتره سازی دره زار در سه سه ماهه ابتدایی 1401 خبر داد.

وی به افزایش سرمایه 200 هزار و 846 میلیارد ریالی این شرکت اشاره کرد که 200 هزار میلیارد ریال آن از محل سود انباشته و مابقی از منابع داخلی تامین خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با بیان اینکه با وجود قطعی برق در تیر و مرداد ماه، شاهد افزایش 5 درصدی تولید کنسانتره، 7 درصدی تولید آند، 5 درصدی تولید کاتد و 4 درصدی افزایش تولید مس محتوی کنسانتره بودیم؛ به طوری که در 8 ماهه امسال حدود 50 هزار میلیارد تومان فروش داشته ایم که از کل فروش سال 99 بیشتر ابود.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران اعلام کرد که تاکنون برای طرح توسعه معدن سرچشمه  ۱۶ میلیون یورو در این پروژه هزینه شده و زمان شروع بهره برداری آزمایشی این طرح ۱۴۰۴ برآورد می‌شود.

او ادامه داد: عملیات اجرایی احداث کارخانه اسید فسفریک با ۷۶ میلیون یورو در سال ۱۴۰۰ آغاز به کار کرد و تا کنون ۹ میلیارد ریال برای این کارخانه هزینه شده است.

بر اساس گفته مدیرعامل مس ایران؛ جمع تولید 8 ماهه امسال 202 هزار و 568 تن بوده که بیش از 91 هزار تن آن فروش خارجی بوده و میزان ذخایر این شرکت از 32 میلیون تن در سال های گذشته است.

محمدی اظهار داشت میزان ذخایز اکنون به 42 میلیون تن رسیده که 4.8 درصد ذخایر جهانی است.