شرکت با توجه به گزارش ۹ماهه و گزارش ماهیانه ۱۲ماهه توانسته بیش از ۱۹ هزار تن موجودی شمش روی را با قیمت تمام شده ۱۰.۳ میلیون تومان به سال ۹۸ منتقل کند که علت فروش نرفتن و انتقال موجودی طبق شنیده ها دستور وزارت صمت برای رفع نیاز داخل بوده است.

محسن مقیمی فیروزآباد تحلیل گر بنیادی بازار سرمایه در رابطه با تحلیل بنیادی شرکت کالسیمین،با خبرنگار بورس امروز به گفتگو پرداخت.

شرکت کالسیمین از سال ۱۳۴۳ با هدف تولید کنسانتره روی، سرب و شمش روی فعالیت تولیدی خود را آغاز نمود و در سال ۱۳۷۶ در سازمان بورس و اوراق بهادار پذیرفته شده است.

فعالیت اصلی شرکت اکتشاف، استخراج و بهره برداری از معادن، تغلیظ و ذوب مواد معدنی، ایجاد کارخانه ای تبدیلی مواد معدنی و انجام کلیه عملیات بازرگانی در ارتباط با موضوع فعالیت شرکت می باشد. شرکتهای زیر مجموعه شرکت کالسیمین شرکتهای مجتمع ذوب و احیاء قشم، تولید روی بندرعباس، اسیدسازان زنجان، صنعت روی زنگان و آلفا ماشین پویا جز شرکتهای زیر مجموعه شرکت کالسیمین می باشند.


پتانسیل های شرکت شامل مواد سه گانه زیر می باشد:


۱.در بحث داخلی شرکت موجودی شمش روی با تناژ ۱۹هزار تن فنر فشرده ای سود سازی است که شرکت را در سال ۹۸ می تواند متحول کند.


۲.در بحث جهانی کاهش ذخایر LME جهانی و توافق پیش روی چین و امریکا و درخواست ترامپ برای کاهش نرخ بهره امریکا از دلایلی است که شمش روی در سال جدید با ثبات و رو به افزایش قیمت خواهد بود و می تواند رکورد های جدیدی‌ را در قمیت خود تجربه کند.


۳.در بحث سیاست های داخلی کشور نیز شروع به کار بازار متشکل ارزی از اوایل اردیبهشت و حذف ارز نیما از معاملات میتواند عامل دیگری در افزایش قیمت فروش شرکت باشد.

در مورد اول شرکت با توجه به گزارش ۹ماهه و گزارش ماهیانه ۱۲ماهه توانسته بیش از ۱۹ هزار تن موجودی شمش روی را با قیمت تمام شده ۱۰.۳ میلیون تومان به سال ۹۸ منتقل کند که علت فروش نرفتن و انتقال موجودی طبق شنیده ها دستور وزارت صمت برای رفع نیاز داخل بوده است که در ماه های پایانی این مشکل ترفیع شده و شرکت با فروش ۴۲۹۴ تنی این مشکل را رفع و نوید سال خوبی را در سال ۹۸ بدهد،یادآوری می شود که تولید شمش روی در سال ۹۷ تقریبا ۳۱۷۱۸ تن بوده و رکورد تولید برای سال ۹۶ با تولید ۳۷۷۵۴ برای سال های پیش رو قابل دستیابی می باشد.

بیشتر بخوانید:  گزارش بازار بورس امروز یکشنبه 4 مهر ماه 1400/رشد 2 هزار و 608 واحدی شاخص کل بورس

در مورد دوم شمش روی بین اعداد ۲۸۰۰تا ۲۹۵۰ دلار در نوسان بوده که این قیمت های به مدد اتفاقات پیش روی قابلیت شکست مقاومت ۳۰۰۰دلار را در آینده نزدیک نوید می دهد.

در مورد سوم نیز با حذف ارز نیما و شروع بازار متشکل ارزی قیمت های ریالی دلار قابلیت رشد از ۹۰۰۰تومن به بالای ۱۲۰۰۰تومن و بیشتر را فراهم خواهد کرد.

در کل با توجه به سه مورد بالا شرکت و پیش بینی فروش موجودی و تولیدات در سال ۹۸ با نرخ LME بالای ۲۹۰۰دلار و ارز بالای ۱۰هزار تومانی به راحتی سود EPSسهم به مبلغ بالای ۵۰۰ تومان خواهد رسید و این پتانسیل های موجود، شرکت را از بقیه هم گروهی های خود در بورس جدا و ارزشمندتر برای سرمایه گذاری میان مدت خواهد کرد.