رئیس انستیتو پاستور ایران با بیان این‌که در شهریورماه، ما اطلاعات واکسن ایرانی ــ کوبایی را به سازمان جهانی بهداشت ارائه خواهیم کرد، گفت: حدود ۱۲۰ هزار دوز واکسن به وزارت بهداشت تحویل شده است که از این هفته وارد واکسیناسیون عمومی می‌شود.

به گزارش بورس امروز، علیرضا بیگلری در نشست خبری با حضور رئیس انستیتو فینلای کوبا، با بیان این‌که انستیتو پاستور ایران سابقه 100 ساله دارد، اظهار داشت: در روزهای ابتدایی کرونا همه نمونه‌های کرونای کشور به انستیتو پاستور ایران منتقل می‌شد اما در حال حاضر 400 آزمایشگاه تشخیص کرونا در سراسر کشور وجود دارد؛ پس از تشخیص به سراغ ساخت واکسن کرونا رفتیم و برای واکسن کرونا چندین شرط داشتیم اول اینکه به دنبال این بودیم که واکسن بی‌خطر باشد و همچنین از مسیرهایی استفاده کنیم که بتوان از زیرساخت‌های موجود در انستیتو پاستور ایران بهره برد. همچنین شرط دیگر این بود که زیرساختی فراهم شود که اگر کووید 19 تمام شد، آن زیرساخت برای پروژه‌های دیگر نیز مورد استفاده قرار بگیرد بنابراین با بررسی به این نتیجه رسیدیم که با کوبا همکاری کنیم.

وی افزود: سابقه همکاری ایران و کوبا به واکسن پنوموکوک برمی‌گردد. تعداد کشورهایی که قابلیت ساخت پنوموکوک را دارند کمتر از انگشتان دست است که کوبا یکی از این کشورها بود و ما با آنها وارد همکاری شدیم. واکسن کرونای سوبرانا که در ایران با نام پاستوکووک شناخته می‌شود ایمنی خوبی ایجاد می‌کند و برای افراد کمتر از 18 سال نیز تست شده و می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

وی با بیان این‌که در همان روزها پیش‌بینی می‌شد که ویروس جهش‌های مختلف داشته باشد، خاطرنشان کرد: در مورد این واکسن تصمیم گرفته شد که یادآور ساخته شود. ما ماه‌ها پیش، واکسن یادآور را آماده کرده بودیم. این واکسن یادآور می‌تواند برای کسانی که قبلاً کرونا گرفته‌اند یا واکسن‌های دیگر را تزریق کرده‌اند نیز مؤثر باشد.

جلوگیری از مرگ و میر صد در صد واکسینه شده‌ها

بیگلری با بیان اینکه واکسن ایرانی ــ کوبایی صد در صد از موارد مرگ و میر جلوگیری می‌کند، تصریح کرد: توجه جهانی به این واکسن معطوف شده است؛ کارآزمایی بالینی علاوه بر کوبا در ایران نیز با کیفیت خوبی در 8 شهر کشور برای 24 هزار نفر از هموطنان اجرا شده است و اواخر این ماه و اوایل شهریورماه، ما مجموعاً اطلاعات را به سازمان جهانی بهداشت ارائه خواهیم کرد و امیدواریم تأییدیه سازمان جهانی بهداشت را بگیریم البته اولویت اول ما تأمین نیازهای داخل کشورهای ایران و کوباست.

زمان تزریق عمومی واکسن پاستور

رئیس انستیتو پاستور ایران در پاسخ به سؤال خبرنگار تسنیم مبنی بر زمان اضافه شدن واکسن پاستور به سبد واکسیناسیون کشور، گفت: حدود 120 هزار دوز واکسن پاستوکووک به وزارت بهداشت تحویل شده است که از این هفته در واکسیناسیون عمومی کشور تزریقش شروع می‌شود. در کوبا نیز طی هفته آتی تولید انبوه به صورت صنعتی آغاز می‌شود.

آغاز تولید انبوه از پاییز

وی افزود: نصب خط اول صنعتی، شهریورماه آغاز می‌شود و در اوایل پاییز نیز امیدواریم با ظرفیت 3 میلیون دوز به بهره برداری برسد و در انتهای پاییز نیزخط دوم با ظرفیت مشابه به بهره برداری می‌رسد. در این میان اگر نیاز به واکسن داشته باشیم با توجه به اینکه جمعیت کوبا کمتر از ما و میزان تولیدش بیشتر از نیاز کشورشان است هرچه در کوبا تولید شود نصفش به ایران تحویل می‌شود تا زمانی که تولید داخلی ما کفاف جمعیت را بدهد.

بیگلری ادامه داد: خط تولیدی که راه افتاده است علاوه بر تولید واکسن کرونا، می‌تواند سایر واکسن‌ها را نیز تولید کند.

  • منبع خبر : تسنیم