شرکت ارتباطات سیار ایران یکی از شرکت‌های حاضر در بازار سرمایه است که با نام «همراه» مورد معامله قرار می‌گیرد. این شرکت که تا پایان سه ماهه نخست سال جاری ارزش بازاری خود را به رقم 353 هزار میلیارد ریال رسانده از جمله نمادهای با ارزش بالا در بین 40 نماد برتر بوده است.

به گزارش بورس امروز، این شرکت در طی 3 ماهه گذشته به دلیل تعداد معاملات بالا رتبه 32 را کسب کرد که در دوره مذکور از میانگین ارزش معاملاتی 33 میلیارد ریالی برخوردار شده است. «همراه» به طور متوسط در بهار 1400 دارای 226 خریدار و 178 بوده که رتبه این شرکت را به دلیل تعداد مطلوب خریداران به رقم 135 رسانده است. این شرکت به طور متوسط از دو خریدار حقوقی و 223 خریدار حقیقی برخوردار بوده است. در ادامه توضیحاتی در خصوص وضعیت بنیادی این سهم ذکر شده است.

همان طور که در نمودار «روند حاشیه سود «همراه»» مشاهده می‌کنید، در بهار 1399 شرکت ارتباطات سیار موفق به کسب حاشیه سود ناخاص 32 درصدی شد که نسبت به بهار 1398 افزایش داشته است. اگرچه در این دوره حاشیه سود خالص یک درصد کاهش یافت اما شرکت در این نسبت‌ها همچنان روند با ثباتی را تجربه کرده است.

شرکت ارتباطات سیار ایران در دوره 3 ماهه سال گذشته موفق به کسب درآمد عملیاتی 52 هزار میلیارد ریالی شد که نسبت به دوره بهار 1398 حدود 29 درصد بهبود یافت. «همراه» در 2 ماهه نخست بهار امسال درآمد عملیاتی 43 میلیارد ریال با نسبت 81 درصد از کل درآمد بهار 1399 به دست آورد که نشان دهنده موفقیت آن در تحقق 80 درصد درآمد 3 ماهه بهار 99 ظرف 2 ماه است.

حضور این شرکت در بازار بورس موجب شده است که به طور کلی تنها 21 درصد سود خالص خود را به مالیات اختصاص دهد. علاوه بر این، شرکت ارتباطات سیار ایران از طرح توسعه جدیدی را در دستور کار قرار داده که پس از تکمیل موجب ایجاد فرصت‌های درآمدی جدید در کنار حفظ درآمدهای موجود می‌شود. این طرح که هزینه برآوردی 301 میلیارد یورویی و 160 هزار میلیارد ریالی به دنبال دارد، در صورت تکمیل نتایج آن توسط شرکت اعلام خواهد شد.

با وجود اینکه شرکت از سود انباشته 50 هزار میلیارد ریالی در پایان سال 1399 برخوردار بوده است اما در یک ماهه گذشته تنها برنامه افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها را پیشنهاد داده است. این پیشنهاد در آخرین گزارشات اعلام شده توسط سازمان بورس تأیید شد لذا شرکت در مهلت 60 روزه می‌تواند با برگزاری مجمع عمومی فوق العاده این افزایش را نهایی کند.

در صورتی که پیشنهاد افزایش سرمایه توسط بازرس قانونی و مجمع عمومی فوق العاده تأیید شود، سرمایه شرکت به ارزش 47.47 هزار میلیارد ریال خواهد رسید و مجدداً از سود انباشته شرکت بالاتر خواهد بود. با این وجود به دلیل سود آوری مطلوب شرکت در سال‌های گذشته انتظار داریم در سال جاری نیز حداقل سود خالص سال گذشته کسب شود و همچنان این ظرفیت را برای افزایش سرمایه شرکت ایجاد کند.

شرکت ارتباطات سیار ایران به دلیل حاشیه سود بالای 20 درصد جزو شرکت‌های کم ریسک بازار سرمایه است. علاوه بر این به دلیل اینکه روند توجه سرمایه‌گذاران طبق نمودار زیر با اقبال ساخص بورس هم راستا است دارای ریسک بازاری پایینی می‌باشد. تمامی این توضیحات حکایت از مطلوبیت سهام «همراه» در سبد سرمایه‌گذاران بازار سرمایه دارد. لذا انتظار داریم در ادامه نیز مطلوبیت این سهم در سبد سهام سرمایه‌گذاران حفظ شود.