رئیس کل بانک مرکزی با توصیه به اینکه سرمایه‌گذاران از سرمایه‌گذاری در بازار ارز بپرهیزند، گفت: تعادل را در بازار ارز برقرار می‌کنیم و نشانه‌های آن نیز ثابت شده و به‌طور حتم تعدیل می‌شود.

به گزارش روند بورس امروز، عبدالناصر همتی شامگاه چهارشنبه (۳۱ اردیبهشت‌ماه)درباره راهکارهای بانک مرکزی برای ثبات در بازار ارز، گفت: شرایطی که اسفندماه اتفاق افتاد اول تحریم بود و ما در فشار حداکثری هستیم و اینکه تلاش می‌شود مشکل اقتصادی ایجاد شود و دومین اتفاق نیز کرونا و سومین نیز سقوط قیمت نفت بوده است.

وی افزود: این موضوع سبب شد اختلال‌هایی ایجاد شود، البته ما از نظر اسکناس مشکلی نداریم و آن موردی که بر بازار اثر گذاشته حواله است و البته پس از دو ماه مشکلات ناشی از شیوع ویروس کرونا صادر کنندگان حواله نیاز دارند.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه، ۲۰ میلیارد دلار ارز هنوز از سال ۹۸ توسط صادر کنندگان بازنگشته است و البته آنها چهار ماه فرصت برای بازگشت داشته‌اند، ادامه داد: پیش بینی می‌شود هفته آینده عرضه ارز سال ۹۸ توسط صادر کنندگان اتفاق بیفتد و امیدواریم که این اتفاق رخ دهند.

همتی یادآور شد: نرخ ارز باید به گونه‌ای باشد که برای واردکننده و تولیدکننده صرفه داشته باشد.

وی تصریح کرد: نمی‌خواهیم در نرخ دخالت کنیم و نوسان‌های بازار طبیعی نیست و به دلیل شرایط خاص کشور است و مردم سختی‌های زیادی برای استقلال کشیدند و هزینه داده‌اند.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه من افتخار می‌کنم مسئول بانک مرکزی کشوری هستم که در دو سال گذشته با بدترین فشارها مقاومت کرده و مردم نیز مقاومت کردند، افزود: مردم سختی‌های زیادی دیدند اما استقلال هزینه دارد و من اطمینان دارم در آینده نزدیک نتایج آن را خواهیم دید.

همتی با اشاره به اینکه نرخ‌های کنونی ارز طبیعی نیست، افزود: نرخ‌های پیش از اسفندماه، نرخ‌هایی بود که اقتصاد کشور با آن می‌چرخید، یک مقدار شایعه و جوسازی و اینکه امسال تورم ۵۰ تا ۶۰ درصد خواهیم داشت سبب شد بازارها تشدید شود، اما اطمینان دارم که قابل مدیریت است و تعادل را در بازار ارز برقرار می‌کنیم و نشانه‌های آن نیز ثابت شده و به‌طور حتم تعدیل می‌شود.

وی یادآور شد: وضع عرضه در سامانه نیما در فروردین‌ماه خوب نبود اما امروز گزارشی که همکاران من دادند رقمی حدود ۲.۸ میلیارد دلار در دو ماه اخیر عرضه داشتیم برای وارد کنندگان که ۱.۸ میلیارد دلار آن در نیما اتفاق افتاد و حدود یک میلیارد دلار نیز واردات در مقابل صادرات بود که از صادرکنندگان مستقیم گرفته بودند.

رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: این رقم برای این دو ماه است که به‌طور کامل صادرات در همه کشورهای همسایه نیز مختل شده بود. روند کنونی اصلاح می‌شود و ما در طول روزهای آینده شاهد بهتر شدن شرایط خواهیم بود.

همتی در ادامه درباره پیش بینی‌ها درباره تورم نیز گفت: پیش‌بینی‌های بانک مرکزی با شرایط کنونی یعنی نفت ۳۰ دلاری و صادراتی که داریم، این است که تورم نباید بیشتر از ۲۴ درصد شود و ما روی ۲۲ درصد هدف‌گذاری می‌کنیم. خوشبختانه امسال ما با ابزار بازار باز اقدام‌هایی را خواهیم داشت. به‌زودی اوراق خزانه توسط دولت منتشر می‌شود و بانک مرکزی به عنوان بازارگردان اقدام می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه من مطمئن هستم نقدینگی امسال بسیار کمتر از پارسال خواهد بود، افزود: تورم و نقدینگی را مهار می‌کنیم. من فکر می‌کنم انتظارهای تورمی به سرعت کاهش می‌یابد و تعادل در بازار ارز و دیگر بازارها ایجاد می‌شود. کار سخت است اما مدیریت می‌کنیم.

رئیس کل بانک مرکزی در پایان گفت: من نه می‌دانم و نه به کسی چیزی درباره نرخ ارز می‌گویم و من همیشه گفته‌ام نرخ ارز باید نرخ طبیعی بازار باشد. شما هر جا می‌خواهید سرمایه‌گذاری کنید اما در ارز سرمایه گذاری نکنید. می‌خواهید بخرید باید ریسک آن را بپذیرید. هم‌اکنون ارتباط ما با کشورها در حال بهبود است و تعدادی از منابع ما آزاد می‌شود و این آزاد شدن می‌تواند تاثیر گذارد.