گزارش‌ها جدید از شرایط بازار مسکن نشان می‌دهد که طبیعتاً رفتار بازار در سال ۱۳۹۹ تابع بازارهای موازی خواهد بود.

به گزارش روند بورس امروز، در شرایط فعلی پیش‌بینی‌ها از وضعیت بازار مسکن در سال آینده حکایت از این دارد که با توجه به وضع عمومی اقتصاد کشور، پارامترهای داخل بازار مسکن در سرنوشت قیمت و تعداد معاملات، تعیین‌کننده نیستند و طبیعتاً رفتار بازار در سال ۱۳۹۹ تابع بازارهای موازی است. نرخ ارز در برآورد مردم از ارزش املاک و قیمت فروش واحدها تأثیرگذار است؛ به عبارت دیگر ارزش ریال می‌تواند در تحولات بازار مسکن تأثیرگذار باشد. برای بررسی این مسائل در ادامه قیمت مسکن در چند منطقه تهران را موردبررسی قرار داده‌ایم.

آگهی‌های منتشرشده در محدوده زعفرانیه نشان می‌دهد که میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در این محدوده حدود ۳۸ میلیون  و ۸۰۰ تومان است و در این منطقه کاهش قیمت ۷ درصدی داشته‌ایم.

در محدوده ونک افزایش قیمت ۱۲ درصدی ثبت‌ شده است و در این منطقه میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی حدود ۲۶ میلیون تومان شده است. در سه‌ماهه گذشته در این منطقه ۸۹۱ معامله انجام‌شده است.

در محدوده تهران‌پارس میانگین قیمت واحدهای مسکونی حدوداً ۷ میلیون و ۱۰۰ تومان است. در سه‌ماهه گذشته در این منطقه ۷ درصد افزایش قیمت داشته‌ایم.

با توجه به تقاضای زیرپوست بازار، رکود قابل‌تداومی شکل نگرفت و در آذرماه تعداد معاملات تا بیش از سه برابر نسبت به شهریورماه افزایش پیدا کرد. احتمالاً همین روند تا آخر سال نیز ادامه خواهد داشت.