همراه اول در توسعه بستر ارتباطي ديتاي پرسرعت موبايل در سراسر كشور با در اختيار داشتن بيش از 30،000 سايت نسل سوم، نقشي بی‌بدیل ايفا كرده است.

به گزارش روند بورس امروز،محمد هادی حمیدی مدیر سرمایه‌گذاری شرکت سرمایه‌گذاری دستاورد دی عنوان کرد: شركت ارتباطات سيار ايران در صنعت ارتباطات فعاليت می‌کند. فراگير شدن دسترسي به اينترنت موبايل، گوشی‌های هوشمند ارزان‌قیمت كه امكان استفاده از اين بستر را حتي براي افراد و جوامع کم‌درآمد امکان‌پذیر ساخته است و برنامه‌های كاربردي مبتني بر موبايل كه منجر به ارائه راه‌حل‌های نوآورانه براي بهبود زندگي و کسب‌وکار كاربران شده است، از پیشران‌های اصلي اين تغييرات هستند.

در كشور ما نيز به لطف فضاي رقابتي طي چند سال اخير و به‌ویژه پس از اعطاي مجوز نسل سوم (۳G) و بالاتر به اپراتورها شاهد گسترش سريع شبكه و به‌روزرسانی آن مطابق با آخرين فناوری‌های ارتباطي هستيم.

همراه اول در توسعه بستر ارتباطي ديتاي پرسرعت موبايل در سراسر كشور با در اختيار داشتن بيش از ۳۰،۰۰۰ سايت نسل سوم، نقشي بی‌بدیل ايفا كرده است. البته رهبر بازار موبايل تنها به۳G  بسنده نكرده و در جهت دستيابي به تجربه بهبودیافته مشتري و موفقيت پايدار، اقدام به سرمایه‌گذاری در شبكه و نصب ١٧٨,٨ سايت نسل چهارم (۴G) طي سال ۱۳۹۵، بيش از۷،۰۷۲ سايت در سال ١٣٩٦ و تعداد ۳،۰۸۲ سايت در سال ١٣٩٧ كرده است.

طرح‌های توسعه

  • اینترنت اشیا (IOT)
  • ایجاد بستر برای اپراتورهای مجازی (MVNO)
  • امضاي امن همراه
  • احداث آزمایشگاه‌ها، مراكز رشد و نوآوري و شتاب‌دهنده‌ها

مهم‌ترین معيارها و شاخص‌های ارزيابي عملكرد

جدول زیر بیانگر شاخص‌های ارزیابی عملکرد شرکت است؛ همان‌طور که مشخص است وضعیت شرکت در دوره شش‌ماهه ابتدایی ۹۸ نسبت به سال ۹۷ رشد داشته است:

نگاهی به وضعیت عملیاتی

نمودار زیر نرخ رشد فروش طی چهار سال گذشته را نشان می‌دهد:

 

درآمدهای شرکت بیشتر ناشی از گسترش خدمات در سطح کشور است و افزایش نرخ چندانی شاهد نیستیم. با توجه به اینکه افزایش نرخ ارز به افزایش تورم منتج می‌شود، بنابراین در مواقعی که کشور با تورم شدید مواجه می‌شود از میزان رشد سوددهی شرکت‌ها در حوزه IT به‌ویژه نرم‌افزاری کاسته می‌شود که البته همان‌طور که اشاره شد بخشی از آن با افزایش گستره خدمات جبران می‌شود ولیکن افزایش تورم در کشور منجر به افزایش بهای تمام‌شده ناشی از افزایش قیمت تجهیزات مصرفی شرکت می‌شود.

به‌طور مثال درآمدهای شش‌ماهه ۹۸ نسبت به شش‌ماهه ۹۷ با رشدی حدود ۲۷% به ۸۵۹,۸۴ میلیارد ریال رسیده است درحالی‌که بهای تمام‌شده با رشدی بیشتر در حدود %۳۵ بالغ‌بر ۶۰۷,۵۸ میلیارد ریال بوده است. هرچند که سود ناخالص با افزایش نسبت به دوره مشابه قبل به‌واسطه افزایش رقم فروش مواجه شده است. البته شایان‌ذکر است که این شرکت برای مصون ماندن از اثرات سوء تورمی، اقدام به تأسیس شرکت سرمایه‌گذاری نوردنا باهدف سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی در سال ۱۳۸۹ نموده است. ارزش بهای تمام شده سرمایه‌گذاری‌های شرکت سرمایه‌گذاری نوردنا طبق آخرین گزارش شرکت بالغ‌بر ۴۷۷,۹ میلیارد ریال است.

در پایان لازم به توضیح است که با توجه به آینده بسیار روشن شرکت‌های فعال در حوزه IT در تنوع خدمات و افزایش مشترکین با توجه به رشد جمعیت، وضعیت سودآوری این‌گونه شرکت‌ها طی سال‌های آتی افزایشی پیش‌بینی می‌گردد. ارزش روز شرکت ارتباطات سیار ایران با نماد «همراه» در بازار سرمایه هم‌اکنون ۲۷۱ هزار میلیارد ریال بوده و p/e تحلیلی  ۸٫۱۸ را دارد.