کاهش قیمت اندک در غرب پایتخت در 14 آبان سال جاری ثبت شده است که با توجه به رکود شکل گرفته به مناطق دیگر هم سرایت خواهد کرد.

به گزارش روند بورس امروز، همزمان با شرایط حاکم بر بازار مسکن در پایتخت که رفته رفته وارد سال دوم می شود، مشتریان مسکن با توجه به نقدینگی کم ناچار به انتخاب واحدهای کم متراژ شده‌اند. این امر منجر شده است که واحدهای کمتر از ۵۰ متر هم در معاملات افزایش پیدا کرده‌اند.

برای بررسی بیشتر شرایط رکودی و تورم موجود بازار مسکن، در ادامه قیمت واحدهای مسکونی و میزان معاملات آن‌ها را در چند منطقه تهران بررسی می‌کنیم.

آگهی‌های منتشر شده در محدوده الهیه نشان می‌دهد که میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در این محدوده حدود ۲۵ میلیون و ۹۰۰ تومان است و معاملات این منطقه ۳ درصد رشد داشته است.

منطقه امیرآباد تهران نیز میانگین قیمت واحدهای مسکونی حدوداً ۲۱ میلیون و ۶۰۰ تومان است. این محدوده نسبت به مناطق دیگر تنوع متراژ بیش‌تری را دارد. در سه‌ماهه گذشته در این منطقه شاهد افزایش ۲ ‌درصدی قیمت مسکن بوده‌ایم.

در مناطق جنوبی تهران عرضه مسکن کاهش چشم‌گیری داشته است. میانگین قیمت واحدهای مسکونی در محدوده راه‌آهن متری ۹ میلیون و ۲۰۰ تومان است. در سه‌ماهه گذشته در این منطقه شاهد افزایش قیمت ۵ درصدی بودیم.

در غرب پایتخت کمی افزایش قیمت داشته‌ایم که به طور مثال در محدوده پونک میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی حدود ۲۱ میلیون و ۸۰۰ تومان است. در سه‌ماهه گذشته در این منطقه ۱۸۰۹ معامله انجام شده است که روند افزایش قیمت این منطق ۵ درصد بوده است.

کارشناسان معتقد هستند، ارائه وام ساخت مسکن و سهولت صدور پروانه ساختمان  زمینه سرمایه‌گذاری و ساخت مسکن ایجاد شود. دریافت مالیات از خانه‌های خالی نیز راه حل دیگری جهت تزریق  آرامش به بازار مسکن بوده که از سال ۹۴ به تصویب رسیده اما به علت پایین بودن نرخ آن نیاز به اصلاح دارد.