طبق گزارش اولیه ارائه شده در روز جمعه توسط HIS Markit از شاخص PMI با محوریت کشور آلمان، در ماه مارس مقدار این شاخص به عدد 7/44 رسید که پایین ترین سطح از سال 2012 بوده (کمترین مقدار در 79 ماه اخیر) و از مقدار مورد انتظار اقتصاددانان که 48 بود بسیار کمتر است.

رضا اسماعیل زاده تحلیل گر بازارسرمایه در گفتگو با خبرنگار بورس امروز عنوان کرد: در هفته ای که گذشت قیمت نفت خام برنت دریای شمال به عنوان مهم ترین مرجع قیمت گذاری نفت خام در بازارهای بین المللی پس از ثبت رکورد ۶۴/۶۸ دلاری در روز چهارشنبه به عنوان بالاترین قیمت ثبت شده در سال نوی میلادی با توجه به نگرانی ها در مورد وضعیت اقتصاد جهانی بار دیگر پا پس کشید تا همچنان رسیدن به کانال ۷۰ دلاری یا نقطه اوج قیمتی ۸۶ دلاری در ۵۲ هفته آخر در مقطع فعلی دور از دسترس باشد.

وی افزود: به نظر می رسد نگرانی ها در مورد کاهش سرعت فراگیر اقتصاد جهانی که می تواند طرف تقاضای نفت خام را تضعیف کند، بیشترین تاثیر را بر روی بازارهای نفت در هفته پیش رو داشته باشد.

تحلیل گر بازارسرمایه خاطرنشان کرد: طبق گزارش اولیه ارائه شده در روز جمعه توسط HIS Markit از شاخص PMI با محوریت کشور آلمان، در ماه مارس مقدار این شاخص به عدد ۷/۴۴ رسید که پایین ترین سطح از سال ۲۰۱۲ بوده (کمترین مقدار در ۷۹ ماه اخیر) و از مقدار مورد انتظار اقتصاددانان که ۴۸ بود بسیار کمتر است. ولی در سمت عرضه، معامله گران بازار نفت بیشتر بر روی چشم انداز سیگنال هایی که از سمت کشورهای عضو اوپک به بازار مخابره می شود، متمرکز شده اند.

وی در ادامه اظهار داشت: پایبندی بی سابقه کشورهای عضو اوپک به همراه چند کشور غیر عضو از جمله روسیه موسوم به اوپک پلاس به کاهش ۲/۱ میلیون بشکه ای عرضه از ابتدای سال میلادی همچنان سمت عرضه را به تصمیم خود در مورد فشار برای افزایش قیمت ها، مصمم نشان می دهد. در این بین مذاکرات تجاری بین ایالات متحده و چین در هفته جاری با سفر وزیر خزانه داری ایالات متحده، استیو منوچین و دیگر اعضای دولت به چین می تواند وارد مرحله جدیدی شود.

بیشتر بخوانید:  واریز سود شرکت ها از طریق سجام چشم انتظار قانون جدید بازار سرمایه

اسماعیل زاده در انتها یادآور شد: آمار هفتگی موسسه نفت ایالات متحده در مورد میزان عرضه این کشور در روز ۲۶ مارس، آمار هفتگی اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده در مورد میزان ذخایر نفت این کشور در روز ۲۷ مارس و همچنین آمار هفتگی موسسه بیکر هیوز از تعداد چاه های فعال در روز جمعه از جمله آمار های کلیدی هستند که این هفته نیز طبق معمول به بازار ارائه خواهند شد.