یک کارشناس صنعت پالایشی گفت: در حال حاضر وزارت نفت هیچ ابلاغیه ای برای سال جاری ابلاغ نکرده است.

ناصر تنگستانی در گفت و گو با خبرنگار بورس امروز درباره فرمول نرخ خوراک گفت: دستورالعمل فرمول نرخ خوراک پالایشگاه ها و پتروشیمی ها به صورت سالانه از سوی وزارت نفت ابلاغ می شود.

وی افزود: در حال حاضر با وزارت نفت در حال مذاکره هستیم تا ایراداتی که در ابلاغیه سال های گذشته وجود داشت، مرتفع شوند.

این کارشناس صنعت پالایشی درباره مشکلات دستورالعمل های پیشین وزارت نفت گفت: یکی از چالش هایی که پالایشگاه ها در خصوص دستورالعمل های وزارت نفت داشتند، پایین بودن نرخ محصولاتی بود که کیفیت بالایی داشتند. پالایشگاه ها با اجرای پروژه های سنگین، کیفیت محصولاتی مانند نفت و گاز را افزایش داده و بر اساس استانداردهای یورو ۵  تولید می کنند. با این حال نرخ این محصولات پایین تر از محصولاتی است که با استاندارد یورو ۳ تولید می شوند.

تنگستانی ابراز امیدواری کرد: در حال حاضر وزارت نفت با ما در حال همکاری است تا بتوانیم نرخ فرآورده های با کیفیت بالاتر را واقعی کنیم. همچنین در این اصلاحات از وزارت نفت درخواست کردیم تا نرخ نفت کوره را نیز افزایش دهد. این محصول با این یکی از فراورده های نفتی است، قیمتش از نفت خام پایین تر اعلام شده است.

وی با بیان اینکه مبنای قیمت گذاری وزارت نفت نرخ صادراتی فوب خلیج فارس است، تصریح کرد: فعلا قیمت محصولات بر اساس قیمت صادراتی فوب خلیج فارس است و تغییر نکرده است.

این کارشناس صنعت پالایشی با تاکید بر اینکه پالایشگاه ها کمبود مواد اولیه ندارند، تصریح کرد: هر پالایشگاهی قبل از احداث، محل تامین مواد اولیه آن مشخص می شود.

تنگستانی اولویت اول پالایشگاه های کشور را رفع نیازهای داخلی دانست و گفت: پالایشگاه ها محصولات خود را در اولویت اول به قیرسازان،روغن سازان و پتروشیمی ها ارائه می دهد و در صورتی که دیگر نیازی در داخل نباشد، آن را صادر می کنند. در حال حاضر پالایشگاه ها با توجه به شرایط کشور، تمایلی به صادرات ندارند.

وی با اشاره به مشکلات برخی پالایشگاه های کوچک بخش خصوصی گفت: این پالایشگاه ها که عموما ۵ الی ۱۰ هزار بشکه ظرفیت دارند، واحدهایی هستند که کیفیت محصولات را تغییر داده و آنها را در بازارهای خارجی به فروش می رسانند. این نوع پالایشگاه ها مجوز فروش محصولات خود را در داخل کشور ندارند. مدتی است که این واحدها با تامین مواد اولیه و خوراک خود دچار چالش شده اند و در آخرین اطلاعات بنده، هیچ اقدامی برای رفع مشکلات آنها نشده است.