نرخ ارز بیش از پانصد درصد رشد نمود و تبع آن پرش تورمی حاصل شد که تا انتهای سال به پنجاه درصد رسید و ادامه خواهد داشت.

مسعود حجاریان کارشناس بازارسرمایه در گفتگو با خبرنگار بورس امروز عنوان کرد: خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم های ثانویه شرایط سختی را برای اقتصاد در ابتدای سال ۹۷ بوجود آورد . دولت باید سیاست های درستی اتخاذ می کرد ولی اشتباه بزرگی داشت . ارز را تک نرخی کرد و تمام موجودی خود را با دلار ۴۲۰۰ تومان به بازار آزاد تزریق نمود. فشارهای تحریم و اشتباه دولت ، تنش بزرگی به اقتصاد وارد کرد . نرخ ارز بیش از پانصد درصد رشد نمود و تبع آن پرش تورمی حاصل شد که تا انتهای سال به پنجاه درصد رسید و ادامه خواهد داشت.

وی افزود: دولت با کمی تاخیر به اشتباه خود پی برد و توانست سیاست خود را تغییر دهد . نرخ ارز که طی چند سال گذشته سرکوب شده بود را اصلاح و نرخ نیما را ارائه نمود و مبنای تجارت خارجی کرد . بانک مرکزی در بازار آزاد ارز وارد شد و آن را به تعادل رساند. اگر تیم بانک مرکزی و سیاستهای ارزی تغییر نمی کرد و کاهش ارزش پول ملی ادامه می یافت بی شک اقتصاد کشور ، چرخه سقوط و پدیده ونزوئلا را تجربه می نمود.

حجاریان خاطرنشان کرد: در این سال دولت در سیاست گذاری های اقتصادی اشتباهات فاحشی دیگری هم داشت ، حراج سکه های طلا ، فروش سوخت ارزان ، واردات و توزیع بی رویه کالا با ارز یارانه ای ، و تداوم رشد نقدینگی ، از آن جمله است.با در نظر گرفتن شرایط تحریم و محدودیتهایی ناشی از آن لازم است در سال جدید سیاستهای دولت به قرار زیر اصلاح شود.

بیشتر بخوانید:  درج نماد شرکت فرآوری معدنی اپال کانی پارس در بورس تهران


الف سیاستهای پولی و ارزی

۱- از افزایش نقدینگی جلوگیری شود .۲- دولت بدهی خود به بانکها و پیمانکاران را با انتشار اوراق خزانه (با بازار گردانی بانک مرکزی ) پرداخت کند .۳- ارز نیمایی ، تعادلی شود و با کنترل کامل برای واردات کارخانجات و کالاهای ضروری اختصاص یابد. ۴- ارز دولتی بصورت حداقلی به کالاهای اساسی اختصاص یابد
۵- بازار متشکل آزاد ارز ایجاد شود . وتقاضای ارز خدماتی و عرضه ارز صادرات (غیر از نفت و گاز ) و به این بازار منتقل شود و بانک مرکزی در حاشیه بازار ، معامله و بازار گردانی کند. ۶- بانک مرکزی با حذف بانکهای ورشکسته و اجرای عملیات بازار باز نرخ بهره را کاهش دهد.


ب – سیاستهای مالی و بازرگانی

۱- سوخت و کالای اساسی محدود شده و با کوپن توزیع شود . همزمان خرید کالاهای اساسی از داخل (با نرخ ارز تعادلی) در اولویت قرارگیرد تا تولید داخلی ضربه نخورد . ۲- یارانه پنهان به ویژه یارانه سوخت شفاف و برداشته و با منابع آن بودجه دولت اصلاح شود. ۳- بودجه کشور با تعدیل حقوق بازنشستگان و ناتوانان ، برقراری بیمه بیکاری پایه و افزایش بودجه عمرانی (برای عبور از رکود) اصلاح شود.۴- ارز مورد نیاز صنایع کشور مشخص و تامین آن در اولویت قرار گیرد .۵- اهلیت وارد و صادر کنندگان احراز و عملکرد آنها شفاف شود.۶- برای صادرات کالاهای صادراتی آزاد متناسب