بازار طی دوماه اخیر حدود ۲۵ درصد افت را تجربه کرد. در حال حاضر نیز بازار روند رو به بالا را طی می‌کند. یعنی همان موج سوم که خود مشتمل بر ۵ موج است.

علی ابتهاج کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار بورس امروز عنوان کرد: بازار سرمایه در سال جاری از رشد خوبی برخوردار بود، رشدی از جنس موج سوم. از دیدگاه الیوت این موج قویترین موج در حرکت بازار محسوب می‌شود.

وی افزود: این موج بر اساس نوسانات نرخ ارزشکل گرفت. از سویی دیگر اصلاح آن هم خاص و سریع بود. برخلاف سال‌های گذشته که اصلاح شاخص کاملا فرسایشی و کند بود، این اصلاح در سال ۹۷ سریع رخ داد و عمق خوبی به نسبت دفعات گذشته داشت. به طوری که بازار طی دوماه اخیر حدود ۲۵ درصد افت را تجربه کرد. در حال حاضر نیز بازار روند رو به بالا را طی می‌کند. یعنی همان موج سوم که خود مشتمل بر ۵ موج است.

کارشناس بازارسرمایه خاطرنشان کرد: موج ۵ از موج ۳ صعودی بزرگ طبق اصولی کلی امواج تا سقف قبلی پیش خواهد رفت. این رشد حداقلی است و بیشتر هم می‌تواند رشد کند. به موجب این دیدگاه بازار رشد را تجربه خواهد کرد و فاکتورهای بنیادی آن نیز نمایان شده است.

ابتهاج در انتها اضافه کرد: بعد از یک اصلاح در قیمت‌های جهانی، این رشد در فلزات، نفت و سایر کالاها رخ خواهد داد. البته با توجه به افزایش نرخ دلار، این امر در رشد سود آوری شرکت‌ها نیز اثر گذار خواهد بود. لذا می توان رشد شاخص را تا سقف قبلی در محدوده ۱۹۵تا ۲۰۰هزار تخمین زد. در شرایط مطلوب تا ۲۳۰هزار قابل دسترس خواهد بود.

بیشتر بخوانید:  نخستین معامله نرمال هگزان در بورس انرژی آغاز می‌شود