مجمع عمومی سالیانه شرکت حمل و نقل توکا امروز (یکشنبه 19 اردیبهشت ماه) با حضور بیش از ۵۰ درصد سهامداران حقیقی و حقوقی و نمایندگان قانونی آنها به صورت آنلاین و حضوری برگزار شد.

به گزارش بورس امروز، حمید عصارزادگان، مدیرعامل شرکت حمل و نقل توکا در این مجمع با قرائت گزارش یک سال شرکت، گفت: درآمدهای عملیاتی شرکت طی سال مالی ۹۹ نسبت به سال ۹۸ رشد ۸۴ درصدی داشته و نسبت به بودجه پیش بینی شده ۸ درصد افزایش را نشان می دهد. همچنین سود خالص شرکت نیز نسبت به سال مالی ۹۸ با افزایش ۲۵۶ درصدی همراه بوده که نسبت به بودجه، ۲۹ درصد پیشروی داشته است. این در حالی است که درآمدهای شعب در مقایسه با سال ۹۸، ۲۳۰ درصد افزایش را نشان می دهد.‌

وی افزود: بخش زیادی از فعالیت های شرکت مربوط به قراردادهای منعقد شده با شرکت فولاد مبارکه و فولاد هرمزگان است.

مدیرعامل حتوکا در خصوص فعالیت های شرکت طی سال گذشته، توضیح داد: این مجموعه در راستای توسعه فعالیت های خود در سال مالی مذکور اقدام به انعقاد قرارداد حمل و جابجایی اسلب فولاد هرمزگان و قرارداد حمل و جابجایی ضایعات فولاد مبارکه کرده است.

عصارزادگان در ادامه قرائت گزارش هیئت مدیره به ریسک‌های عمده شرکت نیز اشاره کرد و گفت: افزایش هزینه های حقوق و دستمزد، استهلاک ماشین آلات، کمبود نقدینگی و بهره بالای تسهیلات بانکی همگی از ریسک های درون سازمانی به شمار می رود. رقبای ناسالم،رقبای شبه‌دولتی، افزایش نرخ کامیون ها، مقررات دست و پاگیر اداره حمل و نقل و پایانه ها، رکود،نوسانات نرخ ارز و عوامل سیاسی نیز از جمله ریسک های برون سازمانی به شمار می رود.

وی به فعالیت های حتوکا طی سال مالی ۹۹ اشاره کرد و گفت: حمل تجهیزات فولاد مبارکه از مبدا بندرعباس، حمل مواد اولیه از معادن مختلف کشور به مقصد فولاد مبارکه، حمل کالاهای صادراتی به مرزهای زمینی غربی و شرقی و بندرعباس، تامین و به کارگیری مکانیزم های لیفتراک دائمی و موردی فولاد مبارکه، عملیات تامین و راهبری مکانیزم های خاص فولاد مبارکه،انجام عملیات برشکاری فرآوری و حمل قراضه فولاد هرمزگان، عملیات بالابرها و خاکی فولاد هرمزگان، بارگیری جابجایی و حمل اسلب فولاد هرمزگان، بارگیری و حمل مواد اولیه ذوب آهن، عملیات ترخیص و ترانزیت خارجی محصولات فولاد هرمزگان و بارگیری و حمل ضایعات فولادمبارکه از جمله پروژه های اجرا شده شرکت در سال ۹۹ است.

مدیرعامل حتوکا به برنامه های آتی شرکت برای طرح و توسعه نیز اشاره کرد و گفت: توسعه فعالیت های حمل و نقل جاده ای، توسعه و دست‌یابی به بازارهای جدید به خصوص در زمینه معدن و فولاد، توسعه و سرمایه گذاری با هماهنگی شرکت سرمایه گذاری توکا فولاد در زمینه های مرتبط با فعالیت شرکت از برنامه‌های آینده حتوکا برای طرح و توسعه است.

عصارزادگان بیان کرد: افزایش درآمد و سود عملیاتی از طریق بهره وری هر چه بیشتر از کامیون های ملکی و توسعه شعب، توسعه بازارهای جدید مرتبط با حرفه حمل و نقل کالا، ارائه خدمات جدید و نوین در صنعت حمل و نقل و دستیابی به شیوه های تامین مالی با حداقل هزینه از برنامه‌های آتی شرکت حتوکا به شمار می رود.

همچنین رییس مجمع به شاخصه اصلی استراتژی شرکت اشاره کرد و گفت: شاخصه اصلی حتوکا سود عملیاتی شرکت است.که این آیتم نسبت به سال گذشته ۱۹۲درصد افزایش داشته است.

جمالی در این مجمع تصریح کرد: رشد جایگاه شرکت در حمل و نقل جاده‌ای در بازار حمل فلزات و محصولات صنایع معدنی با کسب حداقل ۴ درصد سهم بازار تا سال ۱۴۰۰ که هم اکنون سهم این شرکت بالغ بر دو و نیم درصد است، از چشم انداز شرکت به شمار می رود.
عصارزادگان در این جلسه عنوان کرد بهترین بازار برای حتوکا بازار فولاد مبارکه است و لازم به ذکر است در روزهای تعطیل عید نوروز به جهت فعالیت شرکت فولاد مبارکه، شرکت حتوکا نیز در حال انجام وظیفه بود.

وی در پاسخ به سوال عمده سهامداران در خصوص حمایت از سهم گفت: حمایت سهامداران عمده از سهم این است که یک کارنامه خوب از شرکت در سامانه کدال منتشر کنیم که خوشبختانه آمارهایی که ارائه شد در همه بخش‌های درآمدی و سودآوری رشد قابل توجهی را نشان می‌دهد که این بزرگترین حمایت محسوب می‌شود. اما آن چیزی که به عنوان بازارگردانی وظیفه و تکالیف سهامدار عمده است، طبق قرارداد وظیفه خود را انجام می‌دهد اما شرایط بازار شرایط خاصی است که انتظاری که برخی از سهامداران دارند محقق نمی شود و ما به عنوان سهامدار عمده، زمانی که نیمی از سهام در گروه توکافولاد است قطعاً توکافولاد بیش از سایرین خواستار افزایش قیمت سهم است و هر چه سهم ارزنده تر باشد به نفع سهامدار عمده است و ما از کاهش قیمت سهم نفعی نمی‌بریم.

جمالی به افزایش سرمایه شرکت نیز اشاره کرد و گفت: شرکت در برنامه‌های خود برای طرح های توسعه ای خود، موضوع افزایش سرمایه را دارد و در حال بررسی است.

در پایان این مجمع، تقسیم سود انجام شد که طبق درخواست سهامداران عمده بیش از ۲۴ درصد تقسیم شد. این در حالی است که پیشنهاد هیئت مدیره شرکت حتوکا به جهت مباحث توسعه ای و حضور در بازار رقابت تقسیم سود حداقلی بود. درنهایت به ازای هر سهم ۲۰تومان تقسیم شد.

بیشتر بخوانید: اخبار نماد حتوکا