بانک ملت شفاف سازی در خصوص آثار اعمال تغییر نرخ تسعیر ارز ارایه داده است.

به گزارش بورس امروز، در پی استناد به بخشنامه‌ مورخ یازدهم اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ ، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ، نرخ تسعیر اقلام پولی دارایی‌ها و بدهی‌های ارزی بانک‌ها و موسسات اعتباری غیر بانکی برای گزارشگری مالی پایان سال مالی ۱۳۹۹ به منظور اعلام در دفاتر بانکها و موسسات اعتباری غیر بانکی و تهیه صورت های مالی مبلغ۱۹۰هزار ریال برای هر یورو و سایر اثار بر مبنای نرخ برابری آن به یورو، در پایان اسفند ماه سال ۹۹ تعیین می شود.

تسعیر ارزی در واقع نوعی تجدید ارزیابی در دارایی‌های ارزی است. بدین صورت که ارزش ریالی دارایی‌های ارزی با نرخ‌های جدید محاسبه می‌شود. برخی سهامداران انتظار این را دارند که تغییر نرخ سود مضاعفی را عاید بانک‌ها و شزکت های صادرات محور کند. پیش از این بانک مرکزی نرخ تسعیر ارزی برای گزارشگری مالی را مبلغ ۱۲ هزار ۹۰۰ تومان برای هر یورو و ۱۱ هزار تومان برای هر دلار تعیین کرده بود.

در راستای شفاف سازی بانک ملت، مبلغ دارایی یا بدهی ارزی مرتبط ۶ میلیارد و,۴۳۶میلیون دلار است. مقدار سود آن مبلغ ۲۳ میلیون ریال است و درصد آن نسبت به سود سال قبل ۹۱ درصد است.از جمله دلایل ایجاد معامله آثار اعمال تغییر نرخ تسعیر ارز پس از اعمال ذخیره مطالبات مشکوک الوصول و مالیات مترتب بر آن است.

  • منبع خبر : کدال